Autorės nuotr.

Utenoje įsikūrusios AB „Umega“, kurios pagrindinės veiklos sritys yra žemės ūkio technika, metalo apdirbimas ir gamyba iš metalo, vadovai žemdirbiams surengė netradicinę Užgavėnių šventę. Jos dalyviai stebėjo modernaus šiaudais kūrenamo katilo pakrovimo ir valymo darbus, kurių metu ekologiškai, gamtos neteršiančiu būdu buvo deginama Morė. Taip pat – Kanapinio ir Lašininio kovas imitavusias priekabų perkrovimo varžytuves. Šventėje vyko seminarai-diskusijos, netrūko uogiene pagardintų blynų, šiupinio, žirnienės, lašinių, kaimiškos duonos, alaus bei gyvos muzikos.

Ekologiškai sudegino Morę

AB „Umega“ Žemės ūkio technikos departamento direktorius Artūras Solovjovas padėkojo visiems į renginį atvykusiems svečiams ir priminė, kad šiemet sukanka 20 metų, kai bendrovė gamina priekabas ir šiaudais kūrenamus katilus. Paminėta, kad bendrovė nuolat diegia naujas technologijas, vykdo naujus produktus, kurie atitinka vartotojų poreikius. AB „Umega“ eksportuoja techniką į daugiau nei 14 šalių. Ūkininkai turėjo galimybę iš arčiau susipažinti su šia technika. AB „Umega“ pardavimo vadybininkas Egidijus Gegeckas susirinkusiuosius pakvietė sudeginti Morę. „Kokios Užgavėnės be Morės deginimo? Nuolat kalbama apie aplinką teršiantį ir žmonių sveikatai kenkiantį atliekų deginimą. Todėl Morę sudeginsime šiuolaikiškai, ekologiškai, neteršdami aplinkos“, – akcentavo E.Gegeckas.
Ūkininkai stebėjo šiaudais kūrenamo AKU tipo katilo pakrovimo ir valymo darbus. Šie katilai naudojami ir pramoninių patalpų, ir gyvenamųjų pastatų šildymui, karšto vandens ruošimui, technologiniams procesams. AKU šildymo blokai naudojami gyvenviečių, fermų, gamybinių ir gyvenamųjų pastatų šildymui, grūdų džiovinimui, modernizuojant grūdų džiovyklas, bei aktyviosios ventiliacijos įrenginius. Ūkininkams buvo paaiškinta, kad šie šiaudais kūrenami katilai yra universalūs, todėl juose galima ekologiškai sudeginti malkas, durpes, skiedras ir t. t.

Kalbėjo mokslininkai

Ūkininkai mąsto, kaip teisingiau pasielgti su šiaudais: rinkti, tręšti ar leisti pūti pakrūmėje. Šis klausimas nemažai diskusijų sukelia ir tarp mokslininkų. Žinoma, sprendimą priima kiekvienas žmogus individualiai. Tačiau tam, kad būtų aiškiau, kuriuo keliu eiti, su susirinkusiais šventės dalyviais patirtimi pasidalijo Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) Agronomijos fakulteto docentė dr. Darija Jodaugienė. Mokslininkė pasakojo, kaip panaudoti šiaudus šiuolaikiniame ūkyje. „Danijoje panaudojama net 60 proc. šiaudų, o Lietuvoje – tik 5 proc. Didžiausia dalis šiaudų panaudojama gyvulininkystėje, o kurui ir energijos gavybai panaudojama mažai“, – sakė D.Jodaugienė. Mokslininkė kalbėjo ir apie dirvožemio derlingumo rodiklius, pabrėždama humuso svarbą bei šiaudų panaudojimą tręšimui. Pasak lektorės, dažniausiai humuso pasipildo mažiau, negu suyra. Dėl aeracijos, klimato sąlygų kasmet suardomo humuso kiekis yra nevienodas. Norint atkurti dirvoje suardytą 1 toną humuso, reikia mažiausiai 5 tonų javų šiaudų.
Šventės dalyviams buvo pasakojama ir apie šiaudų panaudojimo kurui realybę bei prognozes. To paties universiteto docentė dr. Rūta Dromantienė kalbėjo apie pelenus ir jų naudą. ASU agronomijos fakulteto dekanas doc. dr. Viktoras Pranckietis, apibendrindamas mintis apie šiaudų panaudojimą, akcentavo, kad tie, kurie nori šiaudus parduoti, tai galėtų daryti kas penkerius metus. Agronomijos fakulteto dekanas įteikė AB „Umega“ Žemės ūkio technikos departamento direktoriui bendradarbiavimo su ASU sutartį, taip pat Augalininkystės vadovėlį, kuriame yra daug informacijos apie šiaudus.

Neįprastos rungtys

Po išklausytų lekcijų apie šiaudus šventės dalyviai buvo pakviesti pasivaišinti Užgavėnių valgiais ir sudalyvauti varžytuvėse. „Kokios Užgavėnės be Kanapinio ir Lašininio kovos? Šie personažai simbolizuoja vangaus ir tingaus žiemos laiko pabaigą, kai norėjosi pasilepinti ant pečiaus ir neiti į speigu alsuojantį mišką. Tačiau dabar diena ilgėja, ir jau pats laikas pradėti mąstyti apie pavasario darbus, peržiūrėti padargus bei patikrinti, kaip žiemoja žiemkenčių laukai… Kodėl gi ne? Mes irgi ruošiamės. Todėl kviečiame ir jus pirmą kartą sudalyvauti praktinėse varžytuvėse tarp grūdų perkrovimo priekabos GPP 23 ir modernizuoto perkrovimo modelio universalios PI priekabos“, – sakė E.Gegeckas.
Šventės dalyviams buvo priminta, kad testų ir bandymų su šiomis priekabomis nebuvo, tai pirmos tokios varžytuvės. Todėl visiems buvo įdomu ne tik stebėti šių unikalių priekabų darbą, bet ir palyginti techninius parametrus bei išvaizdą. „Naujoji priekaba PI – unikali ir universali, atverianti visiškai naujas galimybes žemės ūkio logistikos ir transportavimo srityje. Šios priekabos transportavimo tūris – iki 80 kubinių metrų (priklausomai nuo žaliosios masės struktūros ir derlingumo). Tai idealiai subalansuota priekaba, leidžianti maksimaliai pasiekti krovos ir eksploatacijos ekonomiškumo santykį“, – sakė E.Gegeckas. Daugiafunkcė GPP 23 priekaba yra sukurta seniai, tačiau dirba gerai. Todėl ši priekaba yra itin mėgstama ūkininkų tiek vidutiniuose, tiek dideliuose ūkiuose. AB „Umega“ nespėja jų gaminti. Pasak E.Gegecko, nors minėto modelio priekabos gaminamos visus metus, tačiau jos sandėliuose neužsistovi, užsakovams net tenka jų palaukti.

Žvalgėsi technikos kieme

Šventės dalyviai susipažino su universalia priekaba PI ir jos galimybėmis. AB „Umega“ kieme vyko šios technikos galimybių demonstravimas ir įvairių agregatų pristatymas su praktinio panaudojimo pavyzdžiais dirbant skirtingose dirvose. Susirinkusieji praktiškai įvertino universalios priekabos PI horizontalaus kratytuvo sklaidą, kai darbinei medžiagai buvo naudojamos durpės. Taip pat buvo parodyta filmuota medžiaga, kurioje priekaba PI dirba laukuose. Filmuota medžiaga buvo komentuojama, buvo atsakoma į ūkininkams rūpimus klausimus. Šventės dalyviams buvo suteikta išsami informacija apie universalias priekabas. Visos priekabos buvo demonstruojamos kartu su profesionaliai parinkta technika, kurią parinko ir pateikė ilgamečiai AB „Umega“ partneriai „Konikesko“ (Lietuva). Todėl ūkininkai kartu su „Konikesko“ atstovais galėjo aptarti parinktos technikos parametrus, pliusus ir minusus, padiskutuoti dėl alternatyvių variantų. Šventės dalyviams buvo suteikta galimybė iš arti žvilgtelėti į šio sezono technikos naujoves ir tendencijas, o kieme išvysti eksportui į kitas šalis paruoštą techniką.