Bendrovės nuotr.

Jau nuo birželio gyventojams, šildymui išleidžiantiems 10 proc. ir daugiau savo mėnesio pajamų, bus mokamos kompensacijos.

Tai nutarė Seimas, antradienį priėmęs Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisas. Jomis siekiama sumažinti mažas pajamas gaunantiems gyventojams būsto šildymo išlaidų finansinę naštą panaikinus pridėtinės vertės mokesčio (PVM) lengvatą šildymui.

Antradienį už teisės akto pakeitimus balsavo 74 Seimo nariai, balsavusių prieš ir susilaikiusių nebuvo.

Priimtomis pataisomis nutarta nustatyti, kad bendrai gyvenantiems asmenims arba vienam gyvenančiam asmeniui šildymo sezono metu už normatyvinį būsto plotą būtų kompensuojama didesnė būsto šildymo išlaidų dalis, t. y. viršijanti ne 20 proc., o 10 proc. skirtumo tarp bendrai gyvenančių asmenų arba vieno gyvenančio asmens pajamų ir valstybės remiamų pajamų dydžio, kurios vienam asmeniui sudaro 102 eurus.

Įstatymo pakeitimai įsigalios birželio 1 d., nes nuo šios dienos nebegalios lengvatinio 9 proc. PVM tarifo taikymas šilumos energijai ir karštam vandeniui.

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija sako, kad kompensacija už šildymą mažins skurdą ir socialinę nelygybę. Pasak „valstiečių“, tokios pataisos buvo inicijuotos siekiant didesnio socialinio teisingumo, atsisakant neefektyvios net pora dešimtmečių visoms visuomenės grupėms taikytos PVM lengvatos paslaugoms už šildymą. Šiuo sprendimu taip pat siekiama efektyvesnio savivaldos lėšų panaudojimo.

„Dar sausį pasiūlėme 10 proc. normą, o dabar džiaugiuosi, nes turime bendrą frakcijų sutarimą. Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo pataisa siekiama realiai padėti skurdo sąlygomis gyvenantiems piliečiams ir kartu mažinti pajamų nelygybę, užtikrinti, kad dar daugiau Lietuvos gyventojų, nepaisant naudojamos šildymo sistemos, galėtų pasinaudoti teikiama kompensacija“, – sako LVŽS frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis.

Jo teigimu, naujoji tvarka gerokai išplės galimybes remti iš tiesų skurstančius piliečius. Tačiau sprendimą dėl tokios paramos poreikio priims ne centrinė valdžia, o geriausiai situaciją vietose matančios savivaldybės. R. Karbauskio duomenimis, joms perleidus sprendimo teisę pastaraisiais metais kompensacijų mechanizme taupomi ir vėliau efektyviau panaudojama apie 60 procentų skirtų lėšų, kurios anksčiau atitekdavo formaliai kriterijus atitinkančioms, tačiau tikrai neskurstančioms piliečių grupėms. Skaičiuojama, kad parama galės pasinaudoti apie 240 tūkst. žmonių.

LVŽS remia Vyriausybės siekį kompleksiškai peržiūrėti visas PVM lengvatas valstybėje ir pateikti bendrą mokestinių įstatymų pakeitimų projektą. „Valstiečiai“ neatmeta galimybės, kad šiame projekte Finansų ministerija gali numatyti biudžeto lėšas ir PVM lengvatai centriniam šildymui, tačiau negali būti pritariama opozicinių partijų siūlymams pratęsti PVM lengvatą centriniam šildymui, kol biudžete tam nėra numatytų lėšų. LVŽS manymu, tai neatsakinga praktika, registruojami siūlymai nesiremia į biudžeto galimybes – tai yra gyventojų klaidinimas.

Finansų ministerija birželį pristatys kompleksines mokesčių pertvarkas. Seimo „valstiečiai“ tvirtina, kad dėl šildymo lengvatų gyventojams bus ieškoma socialiai teisingiausio sprendimo.