Redakcijos archyvo nuotr.

Va­sa­rą vie­na ak­tu­a­liau­sių miš­ko ap­sau­gos pro­ble­mų – miš­ko ap­sau­ga nuo gais­rų. Pie­vų, pa­miš­kių iš­džiū­vu­si žo­lė, spyg­liuo­čių jau­nuo­ly­nai leng­vai už­si­lieps­no­ja nuo ma­žiau­sios ki­birkš­ties, to­dėl miš­ko sa­vi­nin­kai, val­dy­to­jai ir nau­do­to­jai pri­va­lo sau­go­ti miš­ką bei tin­ka­mai tai­ky­ti prieš­gais­ri­nes ap­sau­gos prie­mo­nes.

Prieš­gais­ri­nių prie­mo­nių pa­skir­tis

Lie­tu­vos miš­kuo­se tai­ko­ma ben­dra prieš­gais­ri­nių prie­mo­nių sis­te­ma, ap­iman­ti ste­bė­ji­mo, pro­fi­lak­ti­nes ir prieš­gais­ri­nes sau­gos prie­mo­nes. Šios sis­te­mos už­da­vi­niai yra ma­žin­ti miš­ko gais­rų pa­vo­jų, ge­sin­ti gais­rus, di­din­ti miš­kų at­spa­ru­mą gais­rams bei ste­bė­ti ir prog­no­zuo­ti gais­rų pli­ti­mą.

 

Sten­gian­tis iš­veng­ti miš­ko gais­rų ar su­ma­žin­ti jų da­ro­mą ža­lą, tai­ko­mos per­spė­ja­mo­sios, prieš­gais­ri­nės ir gais­rų ge­si­ni­mo prie­mo­nės. Pro­fi­lak­ti­nės per­spė­ja­mo­sios prie­mo­nės – tai nuo­la­ti­nis in­for­ma­vi­mas apie prieš­gais­ri­nę sau­gą (sten­dai miš­ke, vi­suo­me­nei skir­ti lei­di­niai, lanks­ti­nu­kai), rek­re­a­ci­nių miš­kų tvar­ky­mas (įren­gia­mos po­il­sia­vie­tės su lau­ža­vie­tė­mis), gais­rų ste­bė­ji­mo or­ga­ni­za­vi­mas (įdieg­ta mo­der­ni ant­že­mi­nė au­to­ma­ti­nė miš­kų gais­rų ste­bė­ji­mo sis­te­ma, ap­iman­ti vi­sus ša­lies miš­kus). Vi­sų šių prieš­gais­ri­nių prie­mo­nių pa­skir­tis – grei­tai ir efek­ty­viai stab­dy­ti gais­rų pli­ti­mą.

Prieš­gais­ri­nės juos­tos

Vie­na svar­biau­sių prieš­gais­ri­nės miš­ko ap­sau­gos prie­mo­nių – prieš­gais­ri­nės juos­tos. Jos įren­gia­mos prie ge­le­žin­ke­lių, ke­lių, kvar­ta­li­nių li­ni­jų ar kvar­ta­lų vi­du­je, prie sto­vyk­la­vie­čių, san­dė­lių ir įmo­nių. Prieš­gais­ri­nės juos­tos bū­na:

mi­ne­ra­li­zuo­tos juos­tos, ku­rio­se pa­ša­lin­tos de­gio­sios me­džia­gos. Jos įren­gia­mos 2–4 met­rų plo­čio ir at­ski­ria miš­kus nuo ga­li­mų ug­nies ži­di­nių bei stab­do po­že­mi­nių gais­rų pli­ti­mą. To­kias juos­tas ga­li at­sto­ti miš­ko ke­liai;

la­puo­čių me­džių juos­tos 10–50 met­rų plo­čio. Šių me­džių juos­to­se pa­ša­li­na­mos iš­var­tos, su­ren­ka­mos ša­kos;

spyg­liuo­čių me­džių juos­tos 10–50 met­rų, ku­rio­se su­ma­žin­tas de­gių­jų me­džia­gų kie­kis. Iš­kirs­tas spyg­liuo­čių tra­kas, nu­ge­nė­tos ša­kos;

ma­gist­ra­li­nės juos­tos kal­ni­nės pu­šies me­dy­nuo­se įren­gia­mos 10–50 met­rų plo­čio (prie ur­ba­ni­zuo­tų te­ri­to­ri­jų ir di­de­liuo­se kal­ni­nės pu­šies ma­sy­vuo­se iki 100 met­rų plo­čio). Šio­se juos­to­se iš­ker­ta­ma ir pa­ša­li­na­ma vi­sa su­me­dė­ju­si au­ga­li­ja, įren­gia­mi prieš­gais­ri­niai ke­liai. Ma­gist­ra­li­nių juos­tų ir prieš­gais­ri­nių ke­lių pa­kraš­čiuo­se įren­gia­mos mi­ne­ra­li­zuo­tos juos­tos.

At­sa­ko­my­bė ir miš­kų sa­vi­nin­kams

Miš­kų prieš­gais­ri­nės ap­sau­gos tai­syk­lė­se nu­ma­ty­ta, kad miš­kų urė­di­jos, vals­ty­bi­niai par­kai ir sa­vi­val­dy­bės ski­ria lė­šų ste­bė­ji­mo, pro­fi­lak­ti­nėms, prieš­gais­ri­nės sau­gos ir gais­rų ge­si­ni­mo prie­mo­nėms vi­so­se miš­ko val­do­se, ta­čiau to­se pa­čio­se tai­syk­lė­se nu­ma­ty­ta ir miš­ko sa­vi­nin­kų prie­vo­lė sa­vo lė­šo­mis įreng­ti, at­nau­jin­ti bei pri­žiū­rė­ti mi­ne­ra­li­zuo­tas ir prieš­gais­ri­nes juos­tas, lau­ža­vie­tes, po­il­sio aikš­te­les, va­ly­ti miš­ką.

Taip pat Miš­kų prieš­gais­ri­nės ap­sau­gos tai­syk­lė­se nu­ma­ty­ta, kad sa­vi­val­dy­bių vyk­do­mo­sios ins­ti­tu­ci­jos miš­kų urė­di­jų, vals­ty­bi­nių par­kų ar miš­ko sa­vi­nin­kų tei­ki­mu, kai yra di­de­lis pa­vo­jus miš­ko gais­rams kil­ti, ga­li už­draus­ti ar ap­ri­bo­ti fi­zi­nių as­me­nų lan­ky­mą­si miš­ke.

Šie­met ša­lies miš­kuo­se, miš­kų urė­di­jų lie­pos 14 die­nos duo­me­ni­mis, už­re­gist­ruo­ti 69 miš­ko gais­rai, ki­lę 49,62 ha plo­te, iš jų 21 miš­ko gais­ras pri­va­čiuo­se miš­kuo­se 10,57 ha plo­te. Urė­di­jų prieš­gais­ri­nės ko­man­dos ir miš­kų pa­rei­gū­nai pa­gal gau­tus pra­ne­ši­mus apie ki­lu­sius gais­rus bu­vo iš­vy­kę į gais­ra­vie­tes dau­giau nei du šim­tus kar­tų.

Pri­va­lu lai­ky­tis tai­syk­lių

Šiuo me­tu oro są­ly­gos, Lie­tu­vos hid­ro­me­te­o­ro­lo­gi­jos tar­ny­bos prie Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jos duo­me­ni­mis, nė­ra pa­lan­kios gais­rams kil­ti, dau­gu­ma ša­lies miš­kų yra pir­mos ir ant­ros gais­rin­gu­mo kla­sės, ta­čiau kad ir ko­kios bū­tų oro są­ly­gos, pri­va­lu lai­ky­tis prieš­gais­ri­nės ap­sau­gos rei­ka­la­vi­mų ir lan­ky­mo­si miš­ke tai­syk­lių, nes dau­giau kaip 90 pro­cen­tų miš­ko gais­rų ky­la dėl ne­at­sar­gaus žmo­nių el­ge­sio.

Pri­me­na­me, kad miš­ke drau­džia­ma kur­ti lau­žus ne lau­ža­vie­tė­se ir nau­do­ti at­vi­rą ug­nį, mė­ty­ti ne­už­ge­sin­tus deg­tu­kus, nuo­rū­kas bei ki­tus daik­tus, ga­lin­čius su­kel­ti gais­rą. Lau­žą kur­ti tik spe­cia­liai įreng­to­je lau­ža­vie­tė­je, bū­ti­na nuo­lat jį pri­žiū­rė­ti, bai­gus kū­ren­ti, už­pil­ti že­mė­mis ar van­de­niu, kol vi­siš­kai nu­stos ru­sen­ti. Pa­ste­bė­jus gais­rą, rei­kia ne­del­siant apie jį pra­neš­ti ben­druo­ju pa­gal­bos te­le­fo­nu 112. Va­sa­rą miš­kų gais­rin­gu­mo kla­sės nu­sta­to­mos kas­dien ir skel­bia­mos Lie­tu­vos hid­ro­me­te­o­ro­lo­gi­jos tar­ny­bos in­ter­ne­to pus­la­py­je www.me­teo.lt. Nuo­lat at­nau­ji­na­mus miš­kų gais­rin­gu­mo že­mė­la­pius taip pat ga­li­ma ras­ti Ge­ne­ra­li­nės miš­kų urė­di­jos sve­tai­nė­je www.gmu.lt.