www.rapsai.lt nuotr.

Šį rudenį dėl itin lietingų orų, sudėtingų derliaus nuėmimo ir dirvų ruošimo sąlygų žieminių javų sėja užsitęsė, dalis jų pasėta vėlai. Dėl šios priežasties ūkiuose kviečiai išsivystę labai skirtingai, taigi ir prižiūrėti juos reikia skirtingai – atsižvelgiant į augalų būklę ir numatomas oro sąlygas.

Svarbiausi tikslai

Aleksandro Stulginskio universiteto profesorius emeritas Albinas Šiuliauskas pabrėžia, kad pagrindiniai žieminių kviečių sėjos ir rudeninės jų priežiūros darbų tikslai yra keli: užtikrinti aukštą pasėlių peržiemojimo tikimybę; rudens vegetacijos pabaigoje išauginti augalus su didesnio būsimo produktyvumo gemalinėmis varpomis, t. y. augalų augimo kūgelyje suformuoti kuo ilgesnę centrinę žiedyno ašį su maksimaliu varpučių užuomazgų kiekiu; pasiekti, kad prieš žiemos pradžią pasėlių tankumas būtų apie 800–1 000 vnt. ūglių kvadratiniame metre, iš jų pagrindinių stiebelių – 200–300 vnt.

AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius atkreipia dėmesį į mikroelementų poreikį: „Rudenį javų augimo sąlygos būna įvairios, dažnai gana nepalankios. Šiemet dirvos daug kur labai drėg-nos. Be to, ilgėjant naktims ir trumpėjant dienoms augalai gauna vis mažiau tiesioginių saulės spindulių. Tokiomis sąlygomis augalams tampa sunku pasisavinti iš dirvos reikalingą kiekį maisto medžiagų. Todėl, siekiant užtikrinti normalų javų augimą ir vystymąsi, rudenį taip pat svarbu patręšti juos per lapus mikro- ir makroelementų mišiniais.“

Kalbant apie kiekvieno mikroelemento reikšmę, žinotina, kad rudens periodu javams labiausiai reikia didesnio cinko ir mangano kiekio. Šie elementai užtikrina intensyvesnį augalų augimą nepalankiomis sąlygomis ir padeda sukaupti daugiau sausųjų medžiagų. O tai, be kita ko, padidina ir augalų atsparumą nepalankioms žiemojimo sąlygoms. Jei anksti pavasarį nėra galimybės pasėlių patręšti variu, šiuo mikroelementu reikėtų augalus palepinti dar rudenį. Varis ypač svarbus ankstyvaisiais javų vystymosi tarpsniais, kai formuojasi varpų ir grūdų užuomazgos.

Geležies ir molibdeno javams gali pritrūkti užmirkstančiose arba daug organinių medžiagų turinčiose dirvose. Tokiu atveju būtina pasėlius tręšti šių mikroelementų trąšomis per lapus.

Neretai vizualiai nematyti, kad javams trūksta vieno ar kelių elementų, tačiau tai nereiškia, kad augalams jų pakanka. Tai paaiškėja vėliau – menkesniu derliumi. Pavyzdžiui, formuojantis augalo žiedynams, varpų užuomazgoms (o tai vyksta ankstyvose vystymosi fazėse), kai trūksta tam tikrų elementų, susidaro mažesnės apimties ar mažiau segmentų turintys organai. Dėl to vėliau gaunamas mažesnis derlius. Tokias klaidas ištaisyti ar kompensuoti, gerinant kitus augalo derliaus rodiklius, labai sunku, todėl siekiant aukšto javų derlingumo itin svarbu laikytis visų technologinių rekomendacijų ir laiku patręšti pasėlius tiek makro-, tiek mikroelementais.

isnasa

Priežiūra pagal augalų būklę

Kviečių pasėlių rudeninė priežiūra priklauso nuo sėjos laiko, augalų būklės ir prognozuojamų orų. Šį rudenį dėl kaip niekada ilgai išsitęsusios sėjos visus kviečių pasėlius galima suskirstyti į tris dalis: pasėtieji iki rugsėjo 25 dienos (optimalus sėjos terminas), pasėtieji nuo rugsėjo 26 iki spalio 5 dienos (vėlyvesnis sėjos terminas) ir pasėti po spalio 5 dienos (labai vėlyva sėja).

Žieminiai kviečiai, pasėti iki rugsėjo 25 dienos, t. y. optimaliu laiku, turi pakankamai laiko iki vegetacijos pabaigos pradėti krūmijimosi tarpsnį ir pasiruošti šaltajam metų periodui tinkamai išsivystę, sukaupę reikiamą kiekį sausųjų medžiagų. Iki rugsėjo 25 dienos pasėtuose kviečių pasėliuose kai kurie augintojai spėjo panaudoti dirvinius herbicidus nuo piktžolių. Jeigu dėl nepalankių orų po sėjos laukų nupurkšti nepavyko, kviečiams esant 1–3 lapelių tarpsnyje, rekomenduojama naudoti herbicidą Legacy Pro (2 l į ha). Jis ypač tinkamas laukuose, kuriuose išplitusios smilguolės, taip pat gerai naikina sudygusias vienaskiltes ir dviskiltes piktžoles bei rapsų pabiras.

Ankstyvesnės sėjos žieminių kviečių pasėliuose, kuriuose smilguolių ir kitų vienaskilčių piktžolių nėra, o labiau išplitusios dviskiltės piktžolės, nuo trijų lapelių tarpsnio rekomenduojama naudoti jas naikinantį herbicidą Ergon (0,015 kg į ha), kartu įdedant paviršiaus aktyviosios medžiagos Sito Plus (0,1 l į ha) arba Hiwett (0,1 l į ha). Minėtas herbicidas gerai naikina ir ankštinių augalų (žirnių) sudygusias pabiras.

Nuo rugsėjo 26 iki spalio 5 dienos pasėti žieminiai kviečiai iki spalio pabaigos bus suformavę 1,5–2,5 lapelio, tačiau dar nepradėję krūmytis. Pagal augalų vystymosi skalę augalai tik bus priartėję prie III organogenezės etapo pradžios ir jų jautrumas šalnoms (jeigu jų šiuo laiku jau būtų) dar bus didelis. Tinkamai pasielgė tie augintojai, kurie pasėję kviečius lauką nupurškė dirviniu herbicidu Boxer (2 l į ha). Jis neleis suvešėti piktžolėms. Jeigu tai nepadaryta, esant lietingam rudens periodui ir užsitęsus augalų vegetacijai, piktžolės gali gausiai suželti. Jos vėliau intensyviai stelbs kviečius, stabdys jų augimą. Augalai, kuriems tenka konkuruoti su pikžolėmis, būna silpnesni, neatsparesni ligoms, silpniau krūmijasi, blogiau žiemoja. Jeigu artimiausiomis dienomis nenumatomos šalnos, nuo vieno lapelio tarpsnio galima pasėliuose naudoti herbicidą Legacy Pro, nuo trijų lapelių tarpsnio – Ergon.

Būtina skatinti vėliau pasėtų kviečių augimą ir vystymąsi, todėl į herbicidų darbinį tirpalą labai naudinga įdėti mikro- ir makroelementų. Nereikėtų pamiršti amino rūgščių (Microfert), kurios, išpurkštos bent 2–4 dienas iki šalnų, stipriai sumažina galimo streso žalą ir padidina augalų žiemkentiškumo balą.

Labai vėlai, t. y. po spalio 5 dienos, pasėti kviečiai iki spalio pabaigos bus suformavę tik 0,5–1,5 lapelio. Remiantis agronomine teorija, herbicidai nenaudojami (tarp jų ir dirviniai), jei šalnų pavojus galimas po sėjos pradžios praėjus mažiau kaip dviem savaitėms. Jeigu šalnos neprognozuojamos, neseniai pasėtuose kviečių laukuose, kuriuose augalai dar nesudygę (jeigu tokių dar yra), galima naudoti ir dirvinio poveikio herbicidą Boxer (2 l į ha), kuris sunaikina smilguoles, rapsų pabiras bei dviskiltes piktžoles.

Kodėl reikia tręšti per lapus

Jei žieminiai kviečiai auginami pagal intensyvias technologijas, reikia skirti didesnį dėmesį pasėlių tręšimui per lapus trąšų ir biostimuliatorių mišiniais, siekiant, kad nepasireikštų minimumo dėsnis mineralinėje augalų mityboje (lentelėje surašyta, kuo svarbūs įvairūs mikroelementai). Rudens periodu pagrindiniai tikslai yra skatinti augalų ir šaknų sistemos vystymąsi, krūmijimąsi, augimą ir sausųjų medžiagų kaupimąsi. Būtent šie procesai lemia augalų atsparumą žiemą, o vėliau ir jų derlingumą. Šiems tikslams pasiekti kviečių pasėliai nuo 2–3 lapelių tarpsnio tręšiami per lapus mikro- ir makroelementų tirpalais: Actiflow MCZ (1 l į ha) + Wilis NPK (4 kg į ha) + Microfert (1 l į ha) + Karbamidas (10 kg į ha) arba Oligo Brava (1 l į ha) + Starmax Mn (1 l į ha) + Microfert (1 l į ha) + Karbamidas (10 kg į ha).

Žinotina, kad bet kokie pasėlių purškimai visiškai nutraukiami iki neigiamų oro temperatūrų likus 2–4 dienoms.

lentele(2)

 

Rasa Jagaitė