Po gamtos išdaigų daliai ūkininkų tenka skaičiuoti praradimus. Redakcijos archyvo nuotr.

Šiais metais braškių sezonas vėluoja – šalnos pakando ankstyvųjų veislių žiedus, o šiltnamiuose auginamos uogos prisirps tik antroje gegužės pusėje. Augintojai neatmeta galimybės, kad pirmųjų braškių kainos bus aukštos.  

Žieminiai šiltnamiai

Šaltas pavasaris nebaugina braškių augintojo Vyginto Kaupelio, nes jo uogynas – žieminiuose šiltnamiuose. Agronomo išsilavinimą turintis vyras braškes ėmė auginti prieš trejus metus. Anksčiau šiltnamiuose buvo auginami agurkai. „Uogos jau noksta. Jos didelės ir gražios, tačiau neaišku, kada visiškai prisirps. Derliaus sulauksime vėliau nei įprastai“, – sakė Kėdainių rajono braškių augintojas.

Pašnekovas mano, kad šių metų derlius turėtų būti toks pats, kaip ir pernai. Tiesa, kiek kainuos pirmosios uogos, V.Kaupelis teigė dar nežinantis, tačiau šiltnamiuose užaugintų ir anksčiau parduodamų uogų bei daržovių kaina, pasak jo, visada būna aukštesnė. Kalbėdamas apie uždarbį braškių augintojas sakė, kad didesnį pelną įmanoma gauti tik pačiam parduodant produkciją. „Jei uogos atiduodamos perpardavinėtojams, jie uždirba daugiau nei pats augintojas“, – tikino pašnekovas.

Tauragės krašto ūkininkas Raimondas Beske sakė, kad dėl šalto pavasario uogos šiemet auga gerokai lėčiau nei įprastai. Tačiau jei orai atšils, o ypač bus šilčiau naktimis, uogos ne tik ims greitai augti, bet ir žaibišku greičiu nokti.

Prekiaus savaitgalį

Kauno rajono ūkininko Artūro Liaudinsko braškės taip pat noksta šiltnamiuose. Uogų augintojas tikino, kad pirmosios braškės, kurių bus vos kelios dešimtys kilogramų, pirkėjus pasieks jau ateinantį savaitgalį. Žinoma, turgaus prekeiviams uogų teks palūkėti, mat pirmiausia jomis bus aprūpinti tie, kurie užsisakė iš anksto. A.Liaudinskas sakė, kad praėjusiais metais kilogramas pirmųjų uogų kainavo 10 eurų. Šiųmet jos bus brangesnės. Pasak braškių augintojo, pirmųjų uogų žmonės perka nedaug, dažniausiai po 250–500 g.

„Prasidėjus braškių sezonui kaina visada sumažėja. Neaišku, po kiek jas šiais metais parduos lenkai. Juk lietuviškų uogų negalėsime pardavinėti penkis kartus brangiau už atvežtines“, – sakė A.Liaudinskas ir pridūrė, kad ankstesniais metais braškių sezonas prasidėdavo gegužės viduryje. Tiesa, pirmųjų uogų derlius visada būdavo menkas, tačiau su kiekviena diena didėdavo. Didžiausias dienos derlius siekdavo 200 kg. Kauno rajono ūkininkas mano, kad šiemet braškėmis prekiaus iki rugsėjo mėnesio.

Derlius vėluos

„Manau, kad šių metų šiltnamyje auginamų braškių derlius, palyginti su pernai, vėluos 5–6 dienas, – kalbėjo R.Beske ir pridūrė, kad šiųmetinės pirmosios uogos bus brangios, nes augintojai į jų išauginimą investuoja daug lėšų. – Galbūt kai kas įsivaizduoja, kad pirmosios uogos atkeliauja tiesiai iš lauko. Taip nėra. Jos auga šiltnamiuose, kuriuose įdiegtos brangios technologijos, naudojami specialūs substratai ir itin kokybiški daigai, jau pirmais metais duodantys derlių. Todėl pirmosios uogos turi būti brangesnės, kitaip investicijos neatsipirks.“

Tauragės rajono ūkininkas braškes augina ir laukuose. Net 90 proc. jo ankstyvųjų braškių veislių žiedų pakando šalnos. Todėl iki birželio pabaigos uogų laukuose nebus. „Tikiuosi, kad ankstyvųjų veislių braškės išleis vėlyvuosius žiedus. Tuomet ir jų derlių skinsime kartu su vėlyvųjų veislių derliumi“, – pridūrė R.Beske.

Dalijasi patirtimi

Daugiau nei du dešimtmečius ekologiškas braškes laukuose augina vienas stambiausių Ukmergės rajono ūkininkų Vladas Guzelis. Jo braškynai užima 11 ha. Tik 2 ha uogų – po priedangomis. Jos, pasak pašnekovo, dar tik mezga vaisius, todėl pirmasis derlius gerokai vėluos. Ankstyvųjų veislių braškių, augančių laukuose, žiedynams labai stipriai pakenkė šalnos.

V. Guzelis

V. Guzelis

„Nežinome, ką dar gali iškrėsti gamta. Per du dešimtmečius mačiau visko: šalčių, škvalo, ledų krušos, stipraus vėjo ir sausrų. Daug ką išbandžiau ūkyje, daug ką pakeičiau. Pasitaikė ir nuostolingų metų, ir nepelningų“, – pasakojo Ukmergės rajono ūkininkas. Kokie bus šie metai braškių augintojams, V.Guzelis nedrįso prognozuoti. Savo darbą mylintis ir daug žinių apie braškių auginimą turintis ūkininkas patirtimi mielai dalijasi su šio verslo naujokais.

Šiaulių rajono ūkininkas Rymantas Norkus augina 1,5 ha braškių. Pusė uogynų ploto yra uždengta plėvele. Atvirame grunte jis augina vėlyvesnių veislių uogas, kurios žydi vėliau. Todėl šaltis pakando tik pavienius žiedus.

„Dalį braškių auginu po priedangomis, todėl galiu klientams pasiūlyti ankstyvesnių uogų. Tiems, kurie vertina puikų skonį ir gali už uogas brangiai mokėti, auginu desertines braškių veisles. Tiems, kurie neturi pinigų, tenka palaukti vieną kitą savaitę arba pirkti mažesnį kiekį“, – sakė Šiaulių rajono ūkininkas.

R.Norkus neatskleidė, kokia kaina jam pavykdavo parduoti pirmąsias braškes. Daugiau nei du dešimtmečius šias uogas auginantis vyras nesiryžo prognozuoti, kokios jų kainos bus šiemet. „Bus taip, kaip turės būti. Juk mes negalime paveikti kainos. Ją lemia žmonių perkamoji galia. Mums svarbiau gauti didesnį derlių negu aukštesnę kainą“, – tikino R.Norkus. Augintojas tikisi, kad pirmosiomis uogomis prekiaus birželio pradžioje.

Ėmė auginti braškes

Po metų pertraukos braškes auginti ėmėsi ūkininkė Bronė Zarembienė. Moteris joms skyrė tik 10 arų. Ukmergės rajono ūkininkė sakė, kad įsigijo tik dalį braškių daigų, už kuriuos sumokėjo per 600 eurų. Vėliau daigus daugino pati.

B. Zarembienė

B. Zarembienė

„Pasirinkau ankstyviausią braškių veislę „Dona“, populiariausią „Honeoye“, kuri yra atspari ligoms ir dera ilgą laiką, bei keletą kitų“, – sakė sodininkystės ūkį puoselėjanti moteris. Šis pavasaris uogų augintojams, pasak B.Zarembienės, labai nepalankus. Šaltis sunaikino nemažą dalį braškyno, todėl investicijos neatsipirks. Vėlyvesnių veislių uogos dar nežydi, todėl tikėtina, kad jos nenukentėjo. Ūkininkė uogų daržo plėvele nedengė, nes tai – didelės investicijos, kurios ankstesniais metais nepasiteisino. „Vienais metais braškės po plėvele iššalo, kitais – išdžiūvo, todėl auginame jas tiesiog lauke. Pirmųjų uogų sulauksime po mėnesio“, – sakė pašnekovė.

Ekstremalus sezonas

V. Juodsnukis

Vidas Juodsnukis, Lietuvos ūkininkų sąjungos vadovas

Šis sezonas braškių augintojams ekstremalus. Pavasaris buvo labai šaltas, praėjusią savaitę dirvos paviršiuje naktimis buvo iki 6–7 laipsnių šalčio. Tie uogų augintojai, kurie nebuvo tinkamai pasiruošę, stipriai nukentėjo, nes braškynuose nušalo net žiediniai pumpurai. O tie, kurie buvo sodinukus uždengę arba laistė vandeniu, siekdami apsaugoti nuo šalčio, arba laužus kūrė, juos išsaugojo. Daugelis Lietuvos ūkininkų atsakingai žiūri į braškių auginimą, todėl ir veisles renkasi atsparesnes šalčiams. Apie 40 proc. braškynų nekentėjo, žala siekia per 80 proc. Tačiau be uogų neliksime. Kokios bus kainos, iš anksto negaliu pasakyti, jas sudėlios rinka. Mes žinome, kad vartotojų perkamoji galia nėra labai didelė. Aukštesnė būna tik pirmųjų uogų, augintų šiltnamiuose, ar po priedangomis, kaina, nes jų savikaina didesnė. Praėjusias metais brangiausiai kainavo šiltnaminės braškės, kilogramas jų siekė 10 eurų, vėliau kaina nukrito iki 5–6 eurų už kilogramą, tačiau pardavimo vidurkis – 2–3 eurai už kilogramą.