P. Lileikio nuotr.

 VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras (ŽŪIKVC) prašo ūkinių gyvūnų laikytojus, registruotus Ūkinių gyvūnų registre (ŪGR), patikslinti mobiliųjų telefonų numerius ir suvesti į Ūkinių gyvūnų registrą aktualius mobiliųjų telefonų numerių duomenis, kad ŽŪIKVC galėtų laiku informuoti laikytojus apie pavėluotus, nepraneštus ūkinių gyvūnų perkėlimo ar kaitos įvykius SMS žinute.

Ūkinių gyvūnų registre galioja dviguba pranešimų apie ūkinių gyvūnų perkėlimą sistema: pranešamas išvežimas ir atvežimas. Jei trūksta vieno pranešimo – gyvūnas „plaukioja“. Perkėlimo priežasties pavadinimas „Nepraneštas išvežimas“ ŪGR atsiranda ir tuomet, kai duomenis apie išvežimą ir (ar) atvežimą suveda kitos savivaldybės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos  teritorinio skyriaus darbuotojai, ženklinimo paslaugų teikėjai, prekiautojai ūkiniais gyvūnais, o ŪGR dar neįvestas ar nepatvirtintas išvežimas.

Labai svarbu, kad ūkinių gyvūnų laikytojai laiku praneštų apie galvijų, avių, ožkų perkėlimą ir kaitą. Neretai atsitinka taip, kad skerdykla praneša apie paskerdimą, o laikytojas dar nepranešė apie išvežimą. Tokiais atvejais laikytojas ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas nuo ūkinio gyvūno išvežimo turi užpildyti ir pateikti GŽ-2 formą. O laikytojai, turintys prisijungimą prie ŪGR, turi susirasti eilutę „Nepraneštų išvežimų taisymas ir ataskaita“ ir prie atitinkamo gyvūno paspausti mygtuką „Tvirtinti“.

Susiklosčius praktikai, kada gyvulių laikytojai, vėluoja teikti duomenis apie ūkinių gyvūnų būklės pasikeitimo įvykius, būtina žinoti, kad nors gyvulių laikytojai nebaudžiami administracine tvarka, teikiant ES paramą – taisyklės nustatytos vadovaujantis ES Reglamentais ir todėl už visus pažeidimus ar neatitikimus, jeigu tai nėra Force majoure sąlygoti pažeidimai, taikomos sankcijos.

Atkreipiame dėmesį, kad visa atsakomybė už teikiamų dokumentų teisingumą tenka ūkinių gyvūnų laikytojams.

Ūkinių gyvūnų laikytojams, siekiantiems valstybės paramos ir pavėluotai pranešusiems duomenis apie ūkinių gyvūnų perkėlimą ir (ar) kaitą, susietoji parama už ūkinius gyvūnus neskiriama. Duomenis būtina pranešti ne vėliau kaip per 7 kalendorines dienas.

ŽŪIKVC atliko 2016 m. pirmojo pusmečio pavėluotų pranešimų apie ūkinių gyvūnų perkėlimą ir kaitą analizę ir nustatė, kad per šį laikotarpį ŪGR iš viso įvesti 748 829 su ūkiniais gyvūnais susiję įvykiai: galvijų – 625 251, avių – 114 536, ožkų – 9 042. Iš jų nustatyti 42 979 (5,7 proc.) pavėluoti su ūkiniais gyvūnais susijusių duomenų įvedimai: galvijų – 34 239 (5,5 proc.), avių – 8 219 (7,2 proc.), ožkų – 521 ( 5,8 proc.).

Laiku nepranešta apie ūkinių gyvūnų atvežimą (2968 įvykiai), gaišimą (996 įvykiai), išvežimą (24802 įvykiai), prieauglio atsivedimą (13421 įvykis),  priverstinį skerdimą (16 įvykių), skerdimą savo reikmėms (776 įvykiai).

Primename, kad visiems ūkinių gyvūnų  laikytojams, registruotiems ŪGR, sudaryta galimybė internete peržiūrėti savo vardu registruotus ūkinius gyvūnus, sekti jų perkėlimo ir kaitos registravimo duomenis. ŪGR registruojant ūkinius gyvūnus, yra automatiškai formuojamos duomenų pateikimo formos ir žurnalai, nepraneštų išvežimų ataskaitos, kurias galima peržiūrėti tiek VMVT darbuotojams, tiek patiems ūkinių gyvūnų laikytojams.

ŽŪIKVC, atlikęs išsamią vėluojančių pranešimų apie ūkinių gyvūnų perkėlimą ir kaitą analizę, nusprendė praplėsti ŪGR funkcionalumą trumpųjų pranešimų (SMS) siuntimu ūkinių gyvūnų laikytojams. Todėl ŽŪIKVC galėtų laiku informuoti laikytojus apie pavėluotus, nepraneštus įvykius SMS žinute.

Tačiau atkreipiame dėmesį, kad apie 50 proc. SMS žinučių nepasiekia ūkinių gyvūnų laikytojų dėl nurodytų netikslių jų mobiliųjų telefonų numerių.

VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro informacija