ŽŪM nuotr.

Naujasis Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas šią savaitę daug laiko praleido susitikimuose su žemdirbių organizacijų nariais Kaune. Jų metu ūkininkai ir „Valstiečių laikraštis“ ministrui uždavė dešimtis klausimų. Atrinkome aktualiausius.

Ar ir 2017 -aisiais mažinsite pereinamojo laikotarpio nacionalinę paramą (PLNP) už parduotą kvotinį pieną?

ES reglamentu ir Europos Komisijos (EK) sprendimu nustatytos šios paramos sąlygos riboja maksimalų tokiai išmokai skiriamų lėšų kiekį. Kaip numatyta, jos kiekvienais metais mažinamos. ES teisės aktais numatyta, kad 2017-aisiais PLNP už pieną Lietuva gali skirti ne daugiau kaip 16 mln. eurų. Kokia konkreti suma bus skirta visiems PLNP remtiniems sektoriams iš nacionalinio biudžeto, spręs Vyriausybė.

Kokias pieno ūkių vystymosi perspektyvas prognozuoja naujoji Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) vadovybė?

Lietuvoje pieno gamyba iš ekstensyvios palaipsniui pereina į intensyvią – didėja pieno primilžis iš karvės, stambėja pieno gamybos ūkiai. Štai 2016-aisiais daugiau kaip 63 proc. visos Lietuvos karvių bandos buvo laikoma ūkiuose, kuriuose yra daugiau nei 11 ir daugiau melžiamų karvių. Tačiau vis dar dominuoja smulkūs ūkiai: iš 26 tūkst. pieną perdirbimo įmonėms tiekiančių ūkių net 70 proc. laikė iki 5 karvių, tačiau pastarųjų tiekiamas pienas tesudarė 13 proc. viso supirkto pieno.

Ką patartumėte smulkiųjų ūkių savininkams?

Neverta laukti stebuklo. Valstybė neturės tiek pinigų, kiek reikėtų smulkiesiems ūkiams išgyventi. Išeitis yra vienintelė – kooperuotis. Štai šiam reikalui valstybė skirs paramą.