Į ūkius atkeliauja mobiliosios džiovyklos. Bendrovės nuotr.

Dėl prastų orų nuostolių pa­tiriantys šalies grūdų augintojai nuo šiol galės lengviau atsikvėp­ti. Net pačiais sunkiausiais atve­jais žemdirbiams pagelbės Lietu­vą jau pasiekusios naujos kartos amerikietiškos SUKUP firmos mo­biliosios grūdų džiovyklos.

 Džiovykla ant ratų

Naujos kartos mobiliąsias džio­vyklas Lietuvoje siūlančios UAB „Inter-Silo“ pardavimų vadovas Elonas Černiauskas „Valstiečių lai­kraščiui“ teigė, kad jau yra ne tik besidominčių, bet ir įsigijusių bei išbandžiusių šiuos mobiliuosius įrenginius žemdirbių.

Jie jau įsitikino, kad iš vienos vie­tos į kitą lengvai pervežama džiovykla lietingu laikotarpiu labai palengvina javapjūtės rūpesčius. „Šią vasarą teko ieškoti skubių sprendimų, kaip išdžio­vinti grūdus per trumpą laiką, be jo­kių projektų ir statybų. Išbandėme mobiliąją grūdų džiovyklą ir nenu­sivylėme“, – teigė vienos bendrovės atstovas. Dujomis kaitinamoje džio­vykloje galima greitai ir efektyviai iš­džiovinti šlapius grūdus. Į ją telpa 20 ir daugiau tonų grūdų.

E.Černiauskas pabrėžė, kad tiek ūkininkai, tiek grūdų verslu užsii­mančios įmonės neturėtų baimin­tis dėl SUKUP firmos grūdų džio­vyklos patvarumo. Šios džiovyklos mazgai gaminami iš itin kokybiš­ko amerikietiško nerūdijančio plie­no arba cinkuoto metalo. Įrenginio detalių paviršiai nudažyti kokybiš­kais dažais, apsaugančiais metalą nuo atmosferos poveikio.

Naudotis mobiliąja džiovykla ne­sudėtinga. Šeimininkas visą veikimo principą, patariamas UAB „Inter- Silo“ specialistų, išmoksta per vieną dieną. Operatorius su kompiuterine valdymo sistema gali dirbti lietuvių arba rusų kalbomis. Dar vienas pri­valumas – elektronika leidžia valdyti džiovyklą per atstumą, dirbant kabi­nete. Ji komplektuojama su 15 m il­gio jungiamuoju kompiuteriniu ka­beliu. Užsakovo pageidavimu kabelio ilgį galima padidinti iki 300 metrų.

 Apie viską pagalvota

Kombainu nuimti grūdai vežami į asfaltuotą aikštelę, kurioje stovi ati­tempta mobilioji džiovykla. Į bun­kerį šlapi grūdai kraunami iš viršaus ir sraigtiniu konvejeriu tolygiai pa­skirstomi. Bunkeryje esantys jutikliai kontroliuoja kraunamų grūdų lygį. Iš bunkerio jie patenka į 36 cm pločio kolonas. Jose grūdai atitinkamą lai­ko tarpą džiūsta prapučiami karštu oru. „Mūsų džiovyklą sudaro sekcijos su pertvarų sienelėmis, grūdai šiomis sekcijomis važiuoja žemyn. Veikimo principo esmė – patentuota 4 doza­vimo valcų sistema. Grūdai, judantys arčiau džiovinimo sekcijos, yra karš­tesni ir sausesni, o esantieji arčiau iš­orės – šiek tiek vėsesni. Kad grūdų drėgnis būtų kuo vienodesnis, dozavi­mo valcai reguliuoja judėjimą: arčiau džiovinimo sekcijos esantys grūdai juda greičiau, nei tie, kurie yra išorėje. Drėgmės jutiklis fiksuoja „išeinančių“ grūdų drėgmę ir atitinkamai regu­liuoja jų byrėjimo iš džiovyklos greitį“, – grūdų džiovyklos veikimo principą atskleidė E. Černiauskas.

Džiovykloje grūdai neperkaiti­nami, mažiau sužalojami, mažėja svorio nuostoliai, gerėja išdžiovintų grūdų kokybė. Iškrovimo konveje­ris į korpusą įmontuotas specialiais guoliais, todėl sumažina slėgį, iškrau­nami grūdai mažiau sužalojami. Pa­siekti dozavimo valcus, juos išvalyti, prieiti prie konvejerio bei kitų svar­bių įrenginių šeimininkui patogu per džiovyklos korpuse įrengtas dureles.

 Dirba be prastovų

Kompanijos „Inter-Silo“ siūlo­mos mobiliosios nepertraukiamo srauto džiovyklos SUKUP centri­fuginiai ventiliatoriai veikia tyliai. Joje vienu metu galima džiovinti ir vėdinti grūdus nuo 9,9 iki 28,5 to­nos per 1 valandą pajėgumu. Taip kviečius nesunku išdžiovinti nuo 19 iki 15 proc. drėgnio. Nors jau yra pavyzdžių, kai ši džiovykla praėju­sią vasarą 20–21 proc. drėgnio grū­dus gana kokybiškai išdžiovino iki bazinio 14 proc. drėgnio.

Orą į grūdų džiovyklos vidų pučia didelio našumo ventiliatorius, o in­tensyvia liepsna šildo didelio našumo ekonomiškas degiklis. Jie optima­liomis proporcijomis sumaišo dujas ir orą. Apskaičiuota, kad, norint iš­džiovinti 4 proc. drėgmės, vidutiniš­kai reikia iki 5 kg suskystintųjų dujų.

Elektroninė uždegimo sistema kontroliuoja, kad džiovykla veiktų saugiai.Visa informacija apie grūdų džiovyklos parametrus patenka į ju­tiklinį skystųjų kristalų ekraną. Ge­dimai daug lengviau nustatomi dėl savaiminės diagnostikos. Tai pade­da sutaupyti daug brangaus laiko ir išvengti grūdų džiovyklos prastovų.

Mobiliosios grūdų džiovyklos surenkamos Danijoje ir atplukdo­mos su sumontuota ratų ir atra­mų įranga į Klaipėdos jūrų uos­tą. Iš uosto patogiai pristatomos į ūkius. Specialistai apmoko, kaip jomis dirbti, jas prižiūrėti ir valyti. Tad rytą į ūkininko ar elevatoriaus kiemą atvežta džiovykla vakare jau veiks.

Daugiau informacijos

www.inter-silo.lt