Neįgalų vyrą prižiūrinti Janina Araminienė sakė, kad dėl užsemto sklypo ir namo supuvo virtuvės baldai, žuvo obelys.

Anglininkai skęsta. Dėl šios problemos Širvėnos seniūnijos vadovė ne tik ėmėsi už galvos. Jos rūpesčiu suorganizuoti darbai, kuriais bent laikinai išspręsta problema. Perkasus pralaidą per kelią nuo vienų sklypų vanduo šiek tiek nuleistas. Deja, tai tik laikinas sprendimas. Anglininkiečiai mano, kad juos išgelbėti gali tik rajono politikų gera valia.

Pūva malkos ir obelys

Sutikti anglininkiečiai pirštu bedė į Šilo ir Liepų gatves. Visi žino, kad ten gyvenantys žmonės vargsta, nes apsemti vandens. Liepų gatvėje su neįgaliu vyru Stasiu Skipičiu gyvenanti Janina Araminienė sakė, kad po kiemą jau kelinta savaitė gali vaikščioti tik su guminiais batais.

Dėl susikaupusio vandens prigėrė kai kurios obelys.

Pavasarį, kai sodyba buvo apsemta, teko nešti vandenį ir iš virtuvės. Supuvo baldai, juos teko keisti. Teko betonuoti virtuvės grindis, kelti pamatą.

Rudenį vanduo į vidų jau nepakliuvo. Bet į kiemą paprastais bateliais išeiti negalima.
Moteris skundėsi, kad dėl gausaus vandens supuvo malkinėje esanti dalis malkų. Nebegali patekti į šiltnamį. Ir šiukšles tenka išvežti pro kitą pusę.

Šalia gyvenantis kaimynas Rolandas Lipinskas gali į savo kiemą pakliūti tik per kaimynų daržą. Visas jo namas apsemtas vandens. Vanduo užlieja ir Snieguolės Bartašienės valdas.

Gretimoje Šilo gatvėje gyvenanti Birutė Liauškienė sakė, kad korespondentai atvyko kiek pavėlavę. Prieš savaitę buvo dar baisiau. Tuomet prie tvarto nebuvo įmanoma privažiuoti, nes telkšojo didelė bala. O paštininkė be guminių batų negalėjo ateiti į jų namus.

„Jei melioracijos įrenginius kas nors sutvarkytų, niekas neskęstų. Dabar taip ir gyvename vandenyje. Vanduo nesusigeria, nes žemė įmirkusi“, – kalbėjo B. Liauškienė.
Moteris sakė, kad dėl susikaupusio lietaus prigėrė kai kurie sodyboje augantys medžiai. Teks laidoti ir vandenyje pūvančius obuolius. Žiemai valgyti liks tik tie, kur ant medžių.

Reikia politinio sprendimo

Biržų rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus inžinierius – melioratorius Rimantas Šikšnys sakė gerai žinantis anglininkiečių bėdą. R. Šikšnio žiniomis, toje vietoje, kur šiuo metu yra gyvenvietė, melioracija buvo atlikta ir drenažas skirtas laukams. Jis visiškai nepritaikytas gyvenvietei.

Valstybės lėšomis galima remontuoti užsikimšusius ar sugadintus drenažo rinktuvus, kurių dydis 12,5 centimetro. O Anglininkų kaime yra mažesni melioracijos rinktuvai.

Valstybės lėšomis buvo sutvarkyti melioracijos įrenginiai Smilgių kaime, kuris irgi užtvindavo. Tačiau ten yra reikiamo dydžio rinktuvai, tad darbus buvo galima atlikti valstybės lėšomis.
Anglininkuose reikia melioracijos įrenginių rekonstrukcijos ir pritaikymo gyvenvietei. Lėšų tam turėtų skirti rajono savivaldybė. R. Šikšnio duomenimis, tam reikėtų apie 20 000 eurų.

„Tai turėtų būti politinis sprendimas. Praėjusį pavasarį buvau paruošęs sprendimą rajono tarybai skirti lėšų, bet iki jos nenuėjo, nes tam nepritarė politikai. Problemą žinojo ir buvęs administracijos direktorius, ir vicemerė. Kas nors bent pusę žodžio šiandien pasakytų, iškart projektą tarybai teikčiau“, – sakė R. Šikšnys.

Juolab, kad tai būtų ne pirmas toks kartas. Rajono savivaldybės lėšomis jau buvo sutvarkytos melioracijos sistemos Skrebiškiuose, Satkūnuose, dalyje Anglininkų, Rinkuškiuose.
Melioracijos specialisto žiniomis, Širvėnos seniūnijos rūpesčiu buvo perkastas kelias ir nuleistas nuo sodybų vanduo į kitą kelio pusę. Tačiau tai, anot jo, nėra sprendimas, nes dabar tvinsta sklypai kitoje kelio pusėje.

Ieškos galimybių

Biržų rajono meras Valdemaras Valkiūnas sakė žinantis anglininkiečių problemas. Dalis melioracijos šiame kaime sutvarkyta anksčiau. „Žmonės prisistatė namų žemoje vietoje. Sutvarkyti mūsų resursų neužtenka, reikia ir valstybės lėšų. Ieškosim galimybių, kaip spręsti šį reikalą“, – sakė V. Valkiūnas.
Jurgita Morkūnienė