R. Dovydėno pieš.

Kiekvieną dieną moterys naudoja įvairias kosmetikos priemones. Dažniausiai perkamos tos, kurios intensyviai reklamuojamos per televiziją arba vilioja akis tokiais užrašais, kaip „Natūralus“, „Naujas“ ar pan., taip pat tos, kurios parduodamos taikant nuolaidas. Taip mūsų vonios spintelėse ar stalčiuose atsiranda galybė produktų, prisotintų kenksmingų medžiagų. Kad taip nenutiktų, reikia išmokti skaityti etiketes arba grožio priemones gamintis namuose.

Paėmusios bet kurį šampūno buteliuką, veido kremą, kūno losjoną ar kitą produktą, skirtą grožiui puoselėti, etiketėje pamatysite ilgiausią sintetinių chemikalų sąrašą. Nors apie daugumą galbūt nesate nieko girdėję, galite būti tikros, kad šiame sąraše dalis ingredientų bus toksiški, kenkiantys imuninei sistemai, sukeliantys įvairias ligas, net vėžį. Šie chemikalai į organizmą patenka įvairiausiais keliais: suvalgomi (kartu su dantų pasta ar lūpdažiu), įsiskverbia per odą ir netgi yra įkvėpiami. Naudojant priemones su sintetiniais toksinais kasdien, organizme jie kaupiasi ir daro vis didesnę žalą.
Tad kodėl jos naudojamos? Daugelis kenksmingų medžiagų grožio produktus padaro patrauklesnius: jie įgauna geresnį kvapą, spalvą, tinkamą ir patogią naudoti konsistenciją, o svarbiausia – ilgaamžiškumą. Deja, bet šių medžiagų ilgalaikis poveikis sveikatai nėra ištirtas, be to, į produktų sudėtį įeina tik maža šių komponentų koncentracija. Tačiau reikia nepamiršti, kad tokių medžiagų naudojamame produkte dažniausiai yra ne viena ir ne dvi.

Jei gąsdina neaiškios kosmetikos priemonių sudedamosios dalys, kurių pavadinimai primena chemijos formules, kūno priežiūrai reikalingų priemonių galite pasigaminti namuose iš natūralių produktų. Tai visai nesunku. Daugeliu atveju pakaks tiesiog naudoti įvairių rūšių natūralų aliejų, kuris tiks ir jautriai vaikų bei kūdikių odai. Pagrindinė grožio produktų gamybai reikalinga sudedamoji dalis yra natūralus, nerafinuotas šalto spaudimo aliejus. Kitų reikalingų dalykų nesunkiai surasite savo namų virtuvėje. Pavyzdžiui, natūraliam kūno šveitikliui pakaks tik kavos tirščių, dviejų šaukštelių rudojo cukraus ir šaukštelio alyvuogių aliejaus. Toks šveitiklis ne tik padės pašalinti negyvas odos ląsteles, bet ir suteiks tonizuojantį poveikį.
Norint išvengti strijų, tereikia lygiomis dalimis sumaišyti kokosų ir sviestmedžių aliejų. Kad jis geriau susigertų, gautą purią masę reikėtų tepti ant šlapios odos. Nuo strijų gelbėja ir avokadų aliejus. Jis taip pat apsaugo žiemą nuo šalčio.
Žvarbaus vėjo nugairintą veidą padeda apsaugoti ir nerafinuotas vynuogių kauliukų aliejus, dėl vitaminų A ir E išlaikantis natūralią drėgmę ir atitolinantis senėjimo požymius.
Nerafinuotas aliejus gali pakeisti ir įprastas makiažo valymo priemones. Akių tušui nuvalyti puikiai tiks simondsijų, migdolų, ricinų ar vynuogių kauliukų aliejus. Kūdikius auginančioms mamytėms sausėti linkusią naujagimio odelę rekomenduojama patepti migdolų aliejumi.

Kenksmingiausios medžiagos kosmetikoje

Ftalatai. Ši medžiaga dažnai įeina į dezodorantų, plaukų priežiūros priemonių, taip pat lūpų dažų, nagų lako sudėtį. Europoje jau uždrausta kosmetikos gamyboje naudoti ftalatus, nes jie laikomi kancerogenine medžiaga, tačiau, perkant produktus internetu, būtina atkreipti dėmesį į jų sudėtį. Ftalatai gali sukelti alerginius bėrimus, egzemą.

Parabenai. Ši sudedamoji dalis padeda prailginti produkto galiojimo laiką, todėl įvairių rūšių parabenų galima aptikti daugelyje kosmetikos priemonių. Parabenai – tai konservantai, neigiamai veikiantys imuninę ir endokrininę sistemas. Ši medžiaga prasiskverbia pro visus odos sluoksnius ir kaupiasi audiniuose. Tai ypač svarbu žinoti moterims, planuojančioms šeimos pagausėjimą. Per ilgą laiką organizme susikaupę parabenai persiduoda vaisiui.

Fenoksietanolis. Tai konservantas, galintis sukelti navikų atsiradimą, neigiamai paveikti smegenis, akis ir vaisingumą. Šios medžiagos dažniausiai aptinkama kremuose.

Propileno glikolis. Ši medžiaga – tai sintetiniai naftos chemijos mišiniai, naudojami kremų ir tonikų gamybos procesuose. Elementas produktuose naudojamas kaip drėkiklis. Propileno glikolis turi daug kenksmingų savybių: sausina odą, pašalina iš jos skysčius ir naudingas medžiagas, gali sutrikdyti inkstų ir kepenų darbą, sukelti šių organų ligas. Pramonėje naudojamas kaip antifrizas ir stabdžių skystis. Tepant odą šios medžiagos turinčiu mišiniu surišami riebalai ir išstumiami skysčiai – taip sukeliamas laikinas odos lygumo pojūtis.

Mineralinis aliejus. Tai naftos chemijos atliekos. Ši medžiaga, patekusi ant odos, neleidžia jai kvėpuoti, gali sukelti bėrimus, alergines reakcijas, netgi epilepsiją.

Petrolatas. Tai – naftos chemijos riebalai, kurie dar nuodingesni, nei mineralinis aliejus. Jie kosmetikoje naudojami dėl minkštinamųjų savybių, be to, jie yra neįtikėtinai pigūs. Petrolatas sulaiko skysčius, neleidžia pasišalinti toksinams ir apykaitos produktams, trukdo odai kvėpuoti. Šios nuodingos medžiagos randama lūpų dažuose ir kūdikiams skirtuose aliejuose, losjonuose.

Sintetiniai kvapai. Produkto etiketėje sintetinių kvapų sudėtis nenurodoma, tik pažymima kaip aromatai (ang. k. fragrance), todėl rekomenduojama pirkti tas priemones, kurių sudėtyje pažymėta, kad kvapai – augalinės kilmės. Sintetiniai kvapai gali ne tik sukelti galvos skausmus, kosulį, bet ir odos problemas: padidėjusią pigmentaciją, bėrimus, niežulį.