R. Dovydėno pieš.

„Ar vienam darbuotojui išėjus atostogų kitas privalo atlikti jo darbą? Ar darbdavys neturėtų už tai mokėti papildomai? Taip pat domina darbo švenčių dienomis apmokėjimo tvarka“, – klausia Jurgita iš Prienų.

Atsako advokatų kontoros „Borevičius ir partneriai“ advokatas Justinas Borevičius.

Šiuo metu galiojančio Darbo kodekso 119 str. yra įtvirtinta, kad darbdavys neturi teisės reikalauti, išskyrus kai kuriuos atvejus, kad darbuotojas atliktų darbą, nesulygtą darbo sutartimi. Dėl papildomo darbo ar pareigų turi būti sutarta ir tai turi būti aptarta darbo sutartyje. Darbo kodeksas tiesiogiai nereglamentuoja kolegų pavadavimo, tačiau darbuotojų pavadavimo nuostatos gali būti įtrauktos į darbuotojo darbo sutartį ar pareigybės aprašymą. Taip pat nedraudžiama susitarti, kad darbuotojas toje pačioje darbovietėje eis tam tikras papildomas pareigas arba dirbs tam tikrą papildomą (sutartyje nesulygtą) darbą, kuriuo galima laikyti ir atostogaujančių kolegų pavadavimą.

Jeigu į darbuotojo pareigas pagal darbo sutartį ar pareigybės aprašymą neįeina pavadavimo funkcija, tai papildomų funkcijų vykdymas turi būti aptariamas šalių susitarimu. Taigi tuo atveju, jeigu darbuotojui išėjus atostogų yra reikalingas jo pavadavimas, su pavaduojančiu darbuotoju turi būti aptariama, kokį papildomą darbą, kokiu laikotarpiu ir už kokį papildomą darbo užmokestį darbuotojas turės atlikti. Toks susitarimas gali būti įforminamas tiek kaip laikinas darbo sutarties pakeitimas, tiek ir atskiru susitarimu, kuris būtų laikomas priedu prie darbo sutarties.

Jeigu darbuotojo sutartyje ar pareigybės aprašyme yra įtvirtinta funkcija pavaduoti atostogaujantį ar sergantį kolegą, toks pavadavimas nėra laikomas papildomu darbu. Atsižvelgiant į tai, kad pavaduojant kolegas paprastai didėja atliekamo darbo krūvis, turėtų būti taikomos Darbo kodekso 197 str. nuostatos – kai padidinamas darbuotojo darbo mastas, palyginti su nustatyta norma, už darbą jam mokama proporcingai daugiau, o konkretūs darbo apmokėjimo dydžiai nustatomi kolektyvinėse ar darbo sutartyse.

Atsakant į skaitytojos klausimą dėl apmokėjimo dirbant švenčių dienomis, paminėtina Darbo kodekso 194 str., pagal kurį:

  • už darbą poilsio arba švenčių dieną, jeigu jis nenumatytas pagal grafiką, mokama ne mažiau kaip dvigubai arba darbuotojo pageidavimukompensuojama suteikiant darbuotojui per mėnesį kitą poilsio dieną arba tą dieną pridedant prie kasmetinių atostogų ir mokant už tas dienas darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį;
  • už darbą švenčių dieną pagal grafiką mokamas ne mažesnis kaip dvigubas darbuotojo darbo užmokestis.

 

Anksčiau pateikta informacija yra bendro pobūdžio, pagrįsta aktualiomis Darbo kodekso įstatymo nuostatomis, todėl kiekvienu atveju turi būti vertinama atsižvelgiant į konkrečias esamos situacijos aplinkybes.