Flickr.com nuotr.

Sakoma, kad žmogus lovoje praleidžia trečdalį gyvenimo. Todėl tinkamai pasirinkti patalynę – labai svarbu. Juk kokybiškas ir malonus miegas ne tik gerina savijautą, bet ir prideda grožio. Be to, dailūs patalynės užvalkalai gali tapti svarbiausia miegamojo interjero detale. Svarbu atminti, kad juos turi būti malonu liesti, beje, jie privalo būti lengvai lyginami ir greitai džiūti.

Karaliauja medvilnė, ypač satinas

Patalynės užvalkalai siuvami iš įvairių audinių. Populiariausi – medvilniniai. Medvilnė gali sugerti 24–27 kartus daugiau vandens, nei sveria pati, ir yra patvaresnė šlapia nei sausa. Medvilnės audinys gerai ir greitai sugeria prakaitą, o tai leidžia kūnui kvėpuoti. Tokius audinius galite virinti ir kitaip sterilizuoti, nes jie nebijo aukštos temperatūros. Tačiau svarbu žinoti, kad virinimui atsparūs tik nedažyti audiniai. Prieš pirkdami patalynę, atkreipkite dėmesį į jos audinio sudėtį: pigesni patalynės komplektai būna iš medvilnės ir kitų audinių priedų. Paprastai tokia patalynė būna ne tokia patvari, greičiau susidėvi. Taip pat svarbu audimas – jis turėtų būti kuo tankesnis.
Antroje vietoje pagal populiarumą yra užvalkalai iš satino. Tai – labai tankus ir švelnus ilgapluoštės šukuotinės medvilnės audinys, blizgesiu primenantis šilką, bet kur kas tankesnis. Jis lėčiau dyla, gerai išsaugo spalvą, jį lengva lyginti. Įsidėmėkite: kokybišką satiną sudaro 100 proc. medvilnės. Jei jame yra sintetinio pluošto priemaišų, apsivels rutuliukais. Satino patalynę ypač malonu naudoti karštuoju metų laiku: į šilką panašus satinas maloniai priglunda prie kūno, suteikia vėsumo.

Populiarūs vėsinantys audiniai

Siekdami išbandyti ką nors naujo, žmonės renkasi patalynę iš įvairių audinių. Gan populiarus pasirinkimas – užvalkalai iš lino. Linas vertinamas, nes vėsina kūną ir suteikia gaivos pojūtį. Tačiau šio natūralaus audinio priežiūra sudėtingesnė: jis skalbiamas glamžosi, jį išlyginti sunku, o skalbiant negalima naudoti skalbiklių su balikliais, nes šie jį gadina. Tiesa, kai kurie žmonės nė nesivargina lyginti lino patalynės ir glamžytą medžiagą laiko madingu dalyku. Populiarūs ir audiniai iš bambuko. Jie švelnūs, šiek tiek blizga, turi antibakterinių savybių, sugeria kvapą. Patalynės užvalkalai iš flanelės labiau tinkami žiemą. Nors šis audinys minkštas ir labai malonus, jis turi vieną trūkumą: dažnai naudojant, susidaro audinio pūkeliai, kurie virsta gumuliukais, ir audinys neatrodo gražiai. Jei pirksite truputį brangesnio audinio, kurio plaukelis kirptas, patalynę, ji bus lygiai tokia pat švelni, o geros išvaizdos nepraras ir po daugelio skalbimų. Prabangos mėgėjai pirmenybę teikia šilkui. Kokybiškiausias japoniškas rankų darbo šilkas, jis neslidus, ko negalima pasakyti apie pigesnius šio audinio variantus. Šilkiniai užvalkalai skalbiami švelniu režimu: naudoti minkštiklį, gręžti minimaliai.

Svarbu dydis ir spalva

Renkantis patalynės užvalkalus, reikėtų išsimatuoti ne tik antklodės ir pagalvių, bet ir lovos bei čiužinio ilgį, plotį. Svarbu net čiužinio aukštis. Patartina pirkti mažiausiai 5 cm didesnius užvalkalus, nei antklodė ar pagalvė, nes natūralaus pluošto audiniai skalbiami traukiasi.
Ne paslaptis, kad dėmesį atkreipti reikėtų ir į patalynės užvalkalų spalvą ne tik todėl, kad patalynė derėtų prie kambario užuolaidų, kitų baldų ar sienų spalvos, bet ir todėl, kad spalvos veikia žmogaus organizmą, nuotaiką. Patalynės spalva gali ir raminti, ir jaudrinti nervų sistemą. Jei svajojate apie gerą poilsį po darbo dienos, rinkitės pastelinius tonus. Klasikinis variantas – balti patalai, kartais – su švelniai žydru atspalviu. Įrodyta, kad žydra teigiamai veikia nervų sistemą. Žalsvi tonai padeda atsipalaiduoti, įveikti galvos skausmą, o mėlyni tonai atpalaiduoja ir ramina. Gėlių raštai patiks romantiškoms asmenybėms. Praktiški žmonės dažniau renkasi geometrinėmis figūromis ar abstrakčiais ornamentais išmargintą patalynę. Madingas ir kaimo stilius: užvalkalai su žirniukais, mažomis gėlytėmis. Jis patiks tiems, kurie miegamajame nori kaimiško jaukumo.

Naudinga žinoti

Skalbimas

Nusipirkę patalynės komplektą, pirmiausia jį išskalbkite, išvertę į išvirkščiąją pusę. Jei užvalkalai nesusitraukė, neišbluko, vadinasi, įsigijote kokybišką pirkinį.
Prieš skalbimą atskirkite spalvotus užvalkalus nuo baltų.
Negalima kartu skalbti natūralių ir sintetinių audinių, nes jie skalbiami skirtingų temperatūrų vandenyje.
Šilkinę patalynę skalbkite ne aukštesnėje nei 30 laipsnių temperatūroje skystu švelnių audinių skalbikliu. Jei skalbyklė neturi specialios programos šilkui skalbti, pasirinkite programą, skirtą vilnai skalbti.
Ryškių spalvų patalynę skalbkite tik specialiais spalvotiems audiniams skirtais skalbikliais, kitaip spalvos greitai išbluks.
Neprikimškite skalbyklės – patalynė gerai išsiskalbs tik laisvai vartydamasi.
Prieš skalbimą patikrinkite, ar neiširusios siūlės, ar tvirtai laikosi sagos, aplikacijos. Plonytę, siuvinėtą, aplikacijomis dekoruotą patalynę geriau įdėti į specialų skalbimo maišą.

Lyginimas

Lyginama patalynė ilgiau išlieka graži ir tvarkinga. Svarbu žinoti, kad lyginti reikia dar drėgnus užvalkalus.

Keitimas

Patalynės užvalkalus reikia keisti bent kas dvi savaites, o jei karšta ir drėgna – dažniau. Pagalvės užvalkalus patariama keisti bent kartą per savaitę.

Pagalvių užvalkalai

Jei išsirinkote pagalvių užvalkalus, kurie jums labai patinka, įsigykite dar keletą papildomų. Pagalvių užvalkalai susidėvi kur kas greičiau nei paklodės ar antklodės.

Prie ko derinti patalynės spalvas ir raštus?

• Klasikinio stiliaus miegamajame visada gražiai atrodys akinamai balti, aukso, melsvo, šampano atspalvių, sodrūs vienspalviai, stambių ar smulkių gėlių, dryžuoti, languoti patalynės užvalkalai. O jei mėgstate prabangą, rinkitės šilko siūlais siuvinėtą patalynę.
• Modernaus interjero miegamajame puikiai atrodo dabar labai madinga metalinio žvilgesio, pastelinių tonų, sodrios alyvinės, karališkos mėlynos, burgundiško vyno spalvos užvelkamoji patalynė. Neprašausite pro šalį, pasirinkusios raudoną, juodą, šokoladinę ar juodos ir baltos spalvų derinius.
• Angliško ar provanso stiliaus miegamajame nepakeičiama smulkiais ar stambiais rožių žiedais išmarginta patalynė, taip pat patalynė languotais ar smulkių gėlyčių krašteliais. Tobulai atrodys ir švelnaus levandų atspalvio patalynės užvalkalai.