R. Dovydėno pieš.

Nori nenori tamsiuoju metų laiku sunaudojama daug elektros erergijos. Tačiau ne visi žino, kad yra labai paprastų būdų ją taupyti.

Taupantieji ne tik savo lėšas, bet gamtos išteklius išeidami iš kambario visada turėtų išjungti šviesą ir elektros prietaisus. Jei išvykstate iš namų ilgesniam laikui, televizorių, muzikinį centrą išjunkite iš tinklo. Indaplovę stenkitės naudoti kuo rečiau ir tik tada, kai ji būna pilna. Jei namuose nebūsite ilgiau nei 10 dienų, reikėtų išjungti vandens šildytuvą. Kartą per metus iš jo būtina išleisti 4 litrus vandens – tai padeda atsikratyti nuosėdų, mažinančių energijos naudojimo efektyvumą šildant vandenį.

Vietoj kelių silpnos galios lempučių geriau naudoti vieną galingesnę. 100 vatų lemputė sunaudoja mažiau elektros ir skleidžia daugiau šviesos nei dvi 60 vatų lemputės. Pastebėta, kad verta rinkis fluorescencines lemputes, nes jos naudoja 75 proc. mažiau energijos ir šviečia ilgiau nei kitos. Tose namų vietose, kur nereikia ryškios šviesos, patartina naudoti mažesnės galios lemputes. Taupant elektros energiją verta pasirūpinti, kad lauke naudojamas šviestuvas reaguotų į judesį. Tada bus ramu, kad jis nešvies, kai nereikia.

Piniginė mažiau tuštės ir taupant šilumą. Paimkite į rankas plunksną arba kaspiną, atsistokite priešais langus ar duris ir stebėkite, ar nesusidaro skersvėjis. Jeigu namuose pučia vėjai, ieškokite plyšių ir juos užkamšykite.

Svarbu taupyti ir vandenį, tuomet bus mažiau sunaudojama ir elektros energijos, reikalingos jam pašildyti bei pumpuoti. Išlošiama ir tada, kai valantis dantis arba muiluojantis užsukamas čiaupas.

Vaikus būtina mokyti, kad prieš atidarydami šaldytuvą žinotų, ką nori iš jo paimti. Be reikalo nevarstant šio buities prietaiso irgi galima sutaupyti elektros, nes jis daug jos naudoja. Į šaldytuvą reikėtų dėti tik atvėsintą maistą. Beje, kuo jis tuštesnis, tuo daugiau elektros energijos naudoja. Taupymo sumetimais žiemą produktus galima laikyti balkone..

Į skalbimo mašiną reikėtų dėti tiek kilogramų skalbinių, kiek leidžiama jos naudojimo instrukcijoje. Plauti ir skalauti jiems patartina naudoti kuo vėsesnį vandenį.

Džiovinti patartina visą nurodytą drabužių kiekį ir kelis komplektus vieną po kito – tada džiovyklai reikia mažiau energijos (ji jau būna įkaitusi).

Ne visi žino, kad panaudojus džiovyklą kiekvieną kartą reikia nuvalyti pūkų filtrą.

Norint taupyti teks įprasti gyventi vėsiau, palaikyti žemesnę patalpų temperatūrą. Juk nebūtina vaikščioti po namus su marškinėliais. Galima apsivilkti ir megztinį. Kiekvienas sutaupytas temperatūros laipsnis padės iki 5 proc. sumažinti sąskaitą už elektrą. Saulėtomis dienomis galima atitraukti užuolaidas, atidengti žaliuzes ir leisti saulei sušildyti namus. Projektuotojai pietinėje namo pusėje specialiai numato įrengti didžiulius langus, kad namai kuo daugiau įšiltų nuo saulės. Šiaurinėje pusėje eančius langus prasidėjus šaltajam metų laikui verta apdengti permatomu plastiku – jis veikia kaip izoliacija ir neleidžia patekti šaltam orui.

Ūkiški namų savininkai visada patikrina, ar sandariai uždaromi langai ir durys, kad pro juos nepatektų šalto oro.

Jei yra galimybė, šiaurinėje sklypo pusėje patartina pasodinti tankią tujų gyvatvorę – ji puikiai sulaiko šaltą vėją.