Flickr.com nuotr.

Artėjant vasarai kyla noras išsikuopti namus. Tačiau vienas darbas dažnai taip ir nesulaukia savo eilės arba lieka paskutinis darbų saraše. Tai – daugelio ne itin mėgiamas užuolaidų, roletų ar romanečių valymas. Vis tik langų „drabužius“ valyti būtina, mat per laiką juose susikaupia daug dulkių, o su jomis ir dulkių erkučių.

Kaip prižiūrėti užuolaidas?

Pirmiausia bent kartą per savaitę užuolaidas nuvalykite. Jei dulkių nenuvalysite periodiškai, jų dalelės įsiskverbs į audinį ir jas pašalint taps vis sudėtingiau. Be to, tai gali tapti alergijos priežastimi ar dulkių erkučių židiniu. Dulkes nuo užuolaidų nuvalysite jas išpurtydami arba naudodamiesi dulkių siurbliu. Vėliau užuolaidas valykite specialia chemine antialergine priemone, atgaivinančia užuolaidų spalvas ir sugeriančia dulkių nešvarumus audinio siūluose. Plauti užuolaidas patariama kartą per mėnesį. Žinoma, prieš tai atidžiai išstudijuokite užuolaidų audinių savybes.
Šilko pluoštas yra pats stipriausias iš visų natūraliųjų pluoštų. Tokie audiniai negali būti balinami priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras. Juos patariama skalbti rankomis su priemonėmis, kurios pašalina riebalines dėmes ir juos atgaivina. Šilkas greitai džiūsta, tačiau jo negalima džiovinti automatinėje džiovyklėje ar gręžti, geriausia džiovinti susukus į rankšluostį.
Medvilninis pluoštas yra matinis, gerai drapiruojamas ir lygus liečiant. Balti, medvilniniai audiniai gali būti skalbiami 95 °C, spalvoti – ne aukštesnės kaip 60 °C , o labai tamsių spalvų – ne aukštesnės kaip 40 °C temperatūros vandenyje. Balti audiniai gali būti balinami priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras. Gali būti sausai valomi visais įprastais valikliais, tačiau tai mažina pluošto ilgaamžiškumą.
Lino audiniai 2 kartus stipresni už medvilnę, glamžosi. Baltos spalvos audiniai turėtų būti skalbiami 95 °C, spalvoti – ne aukštesnės kaip 60 °C temperatūros vandenyje. Galite balinti priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras.
Poliesterio pluoštas yra matinis ar net labai blizgus. Stiprus, neglamžus ir gerai išlaiko jiems suteiktas formas. Tokios užuolaidos blogai sugeria drėgmę ir linkusios elektrintis, tačiau yra atsparios saulės spindulių poveikiui. Užuolaidos iš poliesterio gali būti skalbiamos ne aukštesnės kaip 60 °Ctemperatūros vandenyje. Negali būti balinamos priemonėmis, iš kurių išsiskiria chloras.

Kaip prižiūrėti romanetes?

Romanetes, dar kitaip vadinamas romėniškomis užuolaidomis, prižiūrėti lengviau. Romanečių audinys lengvai nuimamas nuo valdymo mechanizmo, be to, jo yra daug mažiau. Ką su juo daryti – skalbti įprastai skalbyklėje ar rankomis, o gal patikėti cheminės valyklos specialistams, priklauso nuo audinio charakteristikos. Romanetėms naudojami ir dieniniai, ir naktiniai audiniai: standesni, drobinio pynimo, gobeleniniai ar džiutiniai, drobė, šilkas, poliesteris, organza, itin plona medvilnė ar linas. Kai kada romanetės netgi gaminamos iš kelių skirtingų audinių, todėl būtina įvertinti jų abiejų ypatybes. Romanečių audinius skalbkite 30°C temperatūros vandenyje rankomis ar skalbyklėje trumpa, jautriems skalbiniams skirta programa su lengvu skalavimu. Naudokite neutralias skalbimo priemones, skirtas užuolaidoms arba spalvotiems audiniams.

Kaip prižiūrėti roletus?

Dauguma roletinių audinių yra impregnuojami nuo dulkių pritraukimo ir nublukimo, todėl yra vienas praktiškiausių langų dekoro sprendimų.
Viena didžiausių roletų bėdų – pelėsis, atsirandantis dėl rasijančių langų. Per ilgą laiką roletai ima pelyti, pajuoduoja, praranda savo spalvą. Geriausia pelėsio naikinimo formulė yra valomieji milteliai ir dėmių išėmimo skysčiai, tačiau langų dekoro specialistai pataria neskubėti valyti audinio, o pirmiausia išsiaiškinti visas roleto medžiagos ypatybes. Vis dėlto, jei jau roletus turite gana seniai, vertėtų pagalvoti apie roleto medžiagos keitimą. Šis sprendimas leis atsinaujinti ir išvengti sveikatos problemų dėl pelėsio, kadangi kempinėle išvalyti visų pelėsio sukeltų bakterijų neįmanoma.
Kita roletų bėda – per atvirą langą priskrendančios ir prie roleto prikimbančios musytės, mašalai ir kiti naktiniai gyviai. Paprastai mašalais roletai apkimba, kai šalia lango stovi naktinė lempa. Prikibę gyviai nenusivalo, o dienos metu, pakeliant roletus į viršų, kartu susisuka bei sutraiškyti palieka juodas dėmeles. Tokias problemas spręskite valant roleto medžiagą sausa, šiek tiek šiurkštesne kempinėlės puse.
Taip pat svarbu atminti, kad lyginti ir skalbti roletus – draudžiama. Išvalę roletus, pakabinkite juos atgal ant lango arba palikite ant stalo išdžiūti. Jokiu būdu jų nelyginkite, kadangi nuo karščio roletai gali deformuotis.
Roletų negalima ir skalbti, mat impregnuota medžiaga gali lūžti.