R. Dovydėno pieš.

 „Kodėl Lietuvoje vyrai taip retai lepina moteris komplimentais?“ – klausia Dovilė iš Kėdainių.

Atsako Mykolo Romerio universiteto prof. dr. Gediminas Navaitis.

Prancūzų poetas Pollas Vaaleri yra pasakęs, kad įžvalgi moteris iš komplimento įvertina jį sakantį vyrą, o naivi – save. Iš tikrųjų tie patys žodžiai ar tas pats komplimentas gali ir pradžiuginti, ir nuliūdinti. Jei moteriai sakoma, kad grožis ne svarbiausia, kritiškai savo išvaizdą vertinanti dailiosios lyties atstovė  tai supras kaip išmintingą mintį, o gražuolių konkursų dalyvė įsižeis.

Be abejo, visada galima sakyti „Kokie mieli jūsų vaikučiai“ ar „Kaip puikiai šiandien atrodote“, tačiau  tikrieji komplimentai turėtų būti labiau asmeniški, skirti konkrečiai  asmenybei.

Komplimentus galime suskirstyti į kelias grupes. Jais galima pabrėžti moters žavumą, fizinį patrauklumą, simpatiškumą. Komplimentais taip pat galime pabrėžti jų temperamentą, savarankiškumą, seksualumą. Dar kitais komplimentais galime atkreipti dėmesį į žmogaus ramumą, šeimyniškumą, gebėjimą rūpintis kitais. Taigi galime domėtis dviem dalykais: kokie komplimentai patiktų konkrečiai moteriai ir kokie komplimentai turėtų būti sakomi. Juk jei moteris save įsivaizduoja kaip vėjavaikišką koketę, girdami jos puikiai sutvarkytą virtuvę ir ypatingus puodus vargu ar suteiksime jai malonumą. Moteris tokių komplimentų tiesiog neišgirs.

Kodėl komplimentai yra svarbūs? Jie gali būti tarsi savotiška ateities prognozė. Jei vyriškis giria moters seksualumą, dailią figūrą, akivaizdu, kad būsimus santykius su ja jis įsivaizduoja kitaip nei tas, kuris giria draugės nuoširdumą, supratingumą ir rimtumą. Šie pastebėjimai gali būti tam tikras orientyras, įvertinant, ką iš tikro Lietuvoje norima pasakyti komplimentais.

Internetu buvo apklausta per 20 tūkst. moterų ir vyrų. Moterų buvo klausiama, koks komplimentas joms būtų patrauklus, o vyrai atsakinėjo į klausimą, kaip jie giria moteris. Paaiškėjo, kad maždaug trečdalis moterų norėtų pasijusti gundančiomis koketėmis. Tiek pat jų pageidautų sulaukti įvertinimo, kad yra romantiškos, ir tik 7 proc. moterų norėtų, jog jas pagirtų už rūpestingumą ir šeimyniškumą. Tačiau vyrų svajonės ne visada sutampa su moterų. Tiesa, norinčiųjų savo draugę pavadinti žavinga kokete ar romantike buvo beveik tiek pat – trečdalis apklaustųjų. Už šeimyniškumą moteris pagirti norėtų taip pat nedaug vyrų – tik 10 proc. Tačiau jie daug dažniau moterį norėtų matyti temperamentingos amazonės vaidmenyje, nei kad ši norėtų šį vaidmenį atlikti. Tyrimo duomenimis, apie tokias moters savybes svajojo kone kas penktas vyras.

Kalbant apie komplimentus, svarbus ir žmogaus amžius. Vyrams iki 25 metų komplimentai, susiję su šeimyniškumu, kulinariniais gebėjimais, noru rūpintis tvarka namuose, nėra aktualūs. Jiems net į galvą neateina, kad jie galėtų tokius komplimentus sakyti. Tačiau tarp vyresnių nei 50 metų apklaustųjų net kas trečia pasakė, kad norėtų būti įvertinta būtent už tai. Ir kone pusė šio amžiaus vyrų norėtų pagirti moterį už kulinarinius ir buitinius nuopelnus.

Per savo gyvenimą visi esame girdėję daug komplimentų, bet jei reikėtų prisiminti įsimintiną, būtų nelengva. Ne taip dažnai jų išgirstame. Norėčiau atkreipti dėmesį ir į tai, kad vyrams, norintiems pagirti moteris, reikia gerai pasukti galvas. Kvailu komplimentu moterį galima sunervinti. O vyrui, ką bepasakysi, viskas bus nuostabu. Tačiau reikėtų kalbėti ir apie tai, kad ne tik moterys retai sulaukia komplimentų, bet ir vyrams retai už tai padėkojama. Dažnai  komplimentas vertinamas kaip savotiškas dokumentas, kuriam reikalingas notaro patvirtinimas. Todėl reikėtų ne vertinti, kodėl sakomas komplimentas, o paprasčiausiai padėkoti jį pasakiusiam vyrui. Tai leis pasidžiaugti komplimentu ir maloniai tęsti bendravimą.