Instagram nuotr.

Šunys ir vaikai – ypač akiai gražus derinys. Visgi ne visose šeimose auga šunys – kai kurie abejoja dėl tvarkos, saugumo ar dar kitų priežasčių.
Lietuvos kinologų draugijos viešųjų ryšių atstovė Aurelija Staskevičienė tv3.lt papasakojo, kad šunų auginimas šeimose, kur yra vaikų, naudingas ne tik mediciniškai, bet ir emociškai. „Moksliškai įrodyta, kad šuns ar kito naminio gyvūno turėjimas, esant mamai nėščiai, stiprina vaiko imunitetą, užkertą kelią alergijoms, sumažina nutukimo riziką.
Kalbant apie emocinę pusę, visi tėvai, kurie šeimoje augina vaikus ir turi šunį, pastebi aiškią naudą. Šuo užpildo vaikui tą vakuumą, susidariusį, kuomet jis kartais jaučiasi vienišas. Vaikas, turintis augintinį, patiria mažiau tokių emocijų kaip vienatvė, liūdesys, nereikalingumas“, – pasakoja A. Staskevičienė.
Pasak jos, šuo vaikui suteikia pasitikėjimo jausmą, nes jis vaiko nekritikuoja, nekelia jam reikalavimų, neskatina elgtis vienaip ar kitaip, ką dažnai daro tėvai.
„Vaikui atrodo – o, tas padaras manimi žavisi, mane išklauso. Emociškai šuo vaiką labai stiprina, didina jo pasitikėjimą savimi“, – pasakojo specialistė. Pavojai A. Staskevičienė sako, kad neverta baimintis, jog šuo gali įkąsti mažyliui – tam ir yra šunų dresavimas.
„Nėra agresyvių šunų veislių, yra agresyvūs, neprotingi šeimininkai. Gali krimstelti ir taksiukas, ir vokiečių aviganis prabėgdamas gali vaiką pargriauti, vaikas ims verkšlenti ar kažkaip užmins ne taip šuniui ant letenos, šuo mėgins gintis, bet viskas yra šeimininkų rankose. Kitas dalykas – nereikėtų įsigyti šuns tuo metu, kai jūs pasigimdote vaikelį.
Jums naktimis reikės keltis prie vaiko, būsite pavargęs, neišsimiegojęs, o anksti ryte reikės lėkti su šunimi. Būna atvejų, kai kūdikis vienoje rankoje – šuo kitoje, tai čia reikia labai stiprios, protingos moters.
Šunį reikia įsigyti prieš nėštumą. Tada gimus vaikui šuo bus jau išauklėtas. Vienas dalykas yra suaugusį šunį du kartus į lauką išvesti, o kitas – mažą šuniuką, kuris daro balutes namie, išauklėti“, – kalba pašnekovė.
Skaitymas su šuniu
A. Staskevičienė priduria, kad Kaniterapijos asociacija pradėjo Lietuvoje taikyti specialius užsiėmimus – skaitymus su šunimi – kurie mažina pradinukų baimę skaityti bei auditorijos baimę. Pašnekovė pažymi, kad skaitymo su šunimis terapijos gimė Jungtinėse Valstijose, o lietuviai ją perėmė iš estų, kurių visų miestų didžiose bibliotekose tai jau vyksta. Šiuo metu skaitymai su šuniu vyksta Trakų viešojoje bibliotekoje, o nuo gegužės prasidės ir Nacionalinėje Mažvydo bibliotekoje.
„Skaitymas su šuniu veikia taip: čia dalyvauja specialiai paruoštas, išlaikęs egzaminą šuo su vedliu, išklausiusiu specialų kursą. Pagal tam tikrą grafiką atrinkti vaikai ateina į biblioteką ir po vieną skaito šuniui. Šis metodas skirtas vaikams, kurie turi skaitymo baimę – pradinukai dažnai tai patiria. Vaikais skaito šuniui, kuris nekritikuoja, netaiso jo ir vaikas persilaužia, įvyksta emocinis lūžis. Po dviejų-trijų skaitymų vaikas pradeda pasitikėti savimi, jis įveikia viešo skaitymo baimę ir dauguma vaikų, visų bibliotekininkų džiaugsmui, pamilsta knygą“, – kalba ji.
Medicininė nauda
Portalas „Dailymail“ rašo, kad remiantis naujausiais kanadietės profesorės Anitos Kozyrskyj tyrimais, vaikams, kurių mamos nėštumo metu laikė arba bendravo su gyvūnais, o po vaiko gimimo namuose gyveno šuo ar kitas gyvūnas, daug rečiau pasireiškia alergijos, negresia antsvoris, jų oimunitetas yra stipresnis.
Mokslininkai sako, kad šunys vaikus nuo mažų dienų supažindina su purvu ir bakterijomis, kas vaikams sukuria ankstyvą imunitetą. Abertos universiteto Kanadoje studija, pateikusi šias išvadas, tyrė daugiau kaip 700 mažylių.