N. Baronienės nuotr.

Bitininkų bendruomenei jau skaičiuojant pasibaigusio sezono rezultatus Kaune vyko išskirtinis renginys – tarptautinis apiterapeutų kongresas. Dalyviai iš viso pasaulio neleido abejoti, kad bičių produktai – sveikatos šaltinis ir pagalba susirgus.

Žinios ir patirtis

2012 metais buvo įkurta Tarptautinė apiterapijos federacija (IFA), 2014 metais Rumunijoje vyko pirmasis IFA kongresas. Šiais metais IFA ir Lietuvos apiterapeutų asociacija kartu su Lietuvos sveikatos mokslų universitetu surengė II tarptautinį apiterapijos kongresą. Pasak suvažiavimo organizacinio komiteto narės gydytojos Vilmos Stankutės, visuose tokio tipo renginiuose dalijamasi žiniomis ir patirtimi.

„Į tarptautinius kongresus susirenka įvairių sričių specialistų iš įvairių pasaulio šalių. Atsiveria puiki galimybė užmegzti ryšių su kitų valstybių mokslininkais, gydytojais ir kitais savo sričių specialistais“, – sakė pašnekovė. Pasak jos, Kaune vykęs apiterapijos kongresas, kaip ir bet kuris kitas suvažiavimas, Lietuvai svarbus tuo, kad besidomintieji šia sritimi ir bičių produktais galėjo praplėsti akiratį, susirasti bendraminčių, pasisemti idėjų. Daug laiko ir jėgų šiam renginiui skyrė prof. Sonata Trumbeckaitė, asmeniškai ne vienerius metus bendraujanti su IFA vadovu dr. Stefanu Stangaciu.

Iš viso pasaulio

Šiųmečiame kongrese aptartos įvairios temos – medingieji augalai, bičių produktai, bičių produktai ir jų veiklieji junginiai bei biologinis poveikis, bičių produktai klinikinėje praktikoje, apiterapija profilaktinėje medicinoje, apiterapija ir edukacija. Pranešimus skaitė savo srities specialistai iš Brazilijos, Maroko, Jungtinių Amerikos Valstijų, Vengrijos, Rumunijos, Ukrainos, Kinijos, Ekvadoro.

„Apiterapetai yra atsidavę šiai sričiai, atlieka mokslinius tyrimus. Jie noriai dalijasi žiniomis ir darbais, todėl dauguma pranešėjų mielai sutiko dalyvauti kongrese“, – sakė V.Stankutė.

Išskirtinis kongreso svečias – Vokietijos ir Rumunijos apiterapeutų asociacijos prezidentas, IFA generalinis sekretorius dr S.Stangaciu. „Jis yra charizmatiškas lektorius, geba aktyviai dirbti, pritraukti klausytojų. St.Stangaciu rengia įvairius mokymus, konferencijas ir kongresus Rumunijoje, Vokietijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, – vardijo pašnekovė. – Rengiant apiterapijos kongresą Kaune jis buvo pagrindinis mūsų patarėjas organizaciniais ir moksliniais klausimais. Šis žmogus gyvena apiterapija ir dėl apiterapijos.“

St.Stangaciu anksčiau pats buvo bitininkas, turėjo 140 bičių šeimų, tačiau dėl įtemto paskaitų ir darbų grafiko įvairiuose žemynuose bityno jam teko atsisakyti.

Iš tolimos Brazilijos į Lietuvoje surengtą kongresą atskrido dr. Jose Mauricio Sforcinas, dvidešimt metų paskyręs vien propolio cheminių savybių ir poveikio tyrimams. Pasak mokslininko, didžiausiai problema, iššūkis, kurį teks įveikti, – pikio standartizavimas. „Šis produktas pasižymi unikaliomis savybėmis, tačiau kiekvienoje pasaulio šalyje dėl skirtingos biologinės aplinkos propolio cheminė sudėtis skiriasi“, – sakė pašnekovas.

Praktinių užsiėmimų metu renginio dalyviai buvo supažindinti su Lietuvos augalais, padedančiais malšinti įgėlimo sukeltą skausmą, mažinančiais tinimą. N. Baronienės nuotr.

Praktinių užsiėmimų metu renginio dalyviai buvo supažindinti su Lietuvos augalais, padedančiais malšinti įgėlimo sukeltą skausmą, mažinančiais tinimą. N. Baronienės nuotr.

Didelį įspūdį kongrese padarė dr. Janosas Koermendy-Raczas iš Vengrijos, praktiškai parodęs, kaip daromas detoksikuojamasis medaus masažas, ir nuodugniai išaiškinęs, kaip ši procedūra veikia žmogaus organizmą. Viešnia iš Egipto … pademonstravo, kaip gaminamas naminis muilas su žiedadulkėmis. O kai praktinių užsiėmimų metu gydytojui Lukui Mackevičiui iš specialios dėžutės paspruko bitė, kai kurie renginio dalyviai pasijuto nejaukiai.

Neįvertinti specialistai

Nors bičių produktus gydydami įvairiais ligas pasitelkdavo dar mūsų protėviai ir jų verte niekas neabejoja, apiterapija Lietuvoje – podukros vietoje. Gydytojai neturi teisės skirti gydymo bičių produktais ar preparatais iš jų.

„Tiesą pasakius, ne vien Lietuvoje apiterapija nėra įteisinta. Daugelis šalių dirba tokiame pačiame pogrindyje kaip ir mes. Apmaudu, kad mūsų valstybėje besidominčių šia sritimi ir norinčių joje dirbti specialistų – mokslininkų, gydytojų, farmacininkų – yra mažai. Sunku pritraukti jaunų žmonių, kurie padėtų Lietuvai geriau atrodyti tarptautiniame kontekste. Žeidžia ir tai, kad valstybė neįvertina apiterapijos pasiekimų“, – apgailestavo V.Stankutė.

Svarūs pasiekimai

Kongrese dalyvavę bitininkai ir kiti apiterapija besidomintys visuomenės nariai teigė turį priekaištų Sveikatos ministerijos vadovams, kad šalyje nėra rengiami profesionalūs šios srities specialistai – jie turi mokytis ir tobulintis savarankiškai.

Kongreso dalyviai galėjo įsitikinti medaus masažo nauda. N. Baronienės nuotr.

Kongreso dalyviai galėjo įsitikinti medaus masažo nauda. N. Baronienės nuotr.

Lietuvos apiterapeutų asociacijos viceprezidentas, šeimos gydytojas Povilas Rimkus džiaugėsi medicininiais šios srities pasiekimais  – tinkamai vartojami bičių produktai gali malšinti skrandžio skausmą ar gydyti lėtinį hepatitą. Prof. dr. Janina Jankauskienė, skaitydama pranešimą apie apiterapiją oftalmologijoje, teigė, kad yra įrodyta, jog lietuvių sukurti lašai su medumi akies ragenos uždegimui – keratitui gydyti yra veiksmingi.

Praktine patirtimi konferencijoje dalijosi ir užsienio apiterapeutai: marokiečių atstovai pasakojo apie melanomai gydyti naudojamus bičių nuodus, rumunai aptarė medicininių medaus tvarsčių naudojimą chirurgijoje. Kaip medicinoje gali būti naudojamas bičių avilio oras, nušvietė dr. Doina Cojocaru iš Rumunijos, o apie apiterapiją slaugos ir paliatyviojoje medicinoje kalbėjo Lietuvos apiterapeutų asociacijos valdybos narys gydytojas Česlovas Zvicevičius. Neseniai 90 metų jubiliejų atšventęs Lietuvos apiterapeutų asociacijos garbės narys Antanas Gendrolis skaitė pranešimą tema „Sveikas senėjimas su bičių produktais. Habil. dr. D. Stasytytė-Bunevičienė pristatė tarptautinį projektą, kuriame nagrinėjamas bičių produktų panaudojimas metabolitų sutrikimų korekcijai.

Vertinga informacija

„Kongrese išgirstos žinios – vertingos“, – teigė verslininkas Algirdas Žiukas. Jis iš Lietuvos bitininkų superka ir eksportuoja bičių produktus. Svarbiausia, pasak jo, kad skaitomų pranešimų informacija yra moksliškai pagrįsta, įrodanti bičių produktų naudą. „Puikus prof. A.Gendrolio pranešimas. Labai patiko dr. Modesto Žiliaus pranešimas apie eksperimentinius propolio produktus. Turėdamas tokią informaciją galiu kelti kainą, drąsiai siūlyti mūsų bitininkų surinkto propolio ir kitų bičių produktų“, – sakė pašnekovas. Vienintelė problema, pasak A.Žiuko, yra tai, kad nesąžiningi verslininkai vertinga informacija kartais pasinaudoja negarbingai, tad reikia atidžiai rinktis verslo partnerius.

Reikia domėtis

Visus pranešimus išklausęs ir paskutinę kongreso dieną mokymuose dalyvavęs Elektrėnų krašto bitininkas Arūnas Adžgauskas į renginį atvyko vedamas noro kuo daugiau sužinoti apie gydymą bičių nuodais. „Jau kelerius metus nuolat gydausi bičių įgėlimais. Galiu patvirtinti, kad mano sveikata akivaizdžiai pagerėjo“, – sakė pašnekovas.

Didelio dėmesio sulaukė apiterapijos namelis Trakų neįgaliųjų užimtumo centre. N. Baronienės nuotr.

Didelio dėmesio sulaukė apiterapijos namelis Trakų neįgaliųjų užimtumo centre. N. Baronienės nuotr.

Vyras pasakojo anksčiau turėjęs šiokių tokių bėdų dėl širdies, tačiau dabar jaučiasi kuo puikiausiai. Kai kongreso praktinių užsiėmimų dieną gydytojas L.Mackevičius pakvietė savanorius, norinčius pajusti gydymo bičių sugėlimais naudą, pirmasis pasisiūlė A.Adžgauskas. Glostydamas pradėjusią šiek tinti plaštaką jis džiaugėsi, kad įgėlimas buvo skausmingas, nes pataikyta ten, kur nervas. Pasak bitininko, reikėtų rinktis ne cheminius, vieną organą gydančius, o kitą ardančius cheminius preparatus, o natūralius, senolių išbandytus vaistus – bičių produktus.

„Reikia domėtis, kaip gyveni, kur gyveni. Ne paslaptis, kad ir tarp bitininkų yra daug amatininkų, kurie nuoširdžiai dirba, bet jiems svarbu ne mokslo naujienos, o kiek pasiseks iškopinėti medaus“, – liūdnai pripažino pašnekovas ir pridūrė mielai pasidalysiantis filmuota kongreso medžiaga su visais norinčiaisiais.

Apiterapijos nameliai

Pakutinę, ketvirtą, kongreso dieną Apiterapijos kongreso dalyviai atvyko į VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą, kurio kieme buvo pastatytas apiterapijos namelis.Jame gyvena 6 bičių šeimos, o du žmonės jo viduje gali prigulti ant specialių gultų. Sakoma, kad tokia terapija bičių avilio kvapo prisotintoje patalpoje pagerina žmogaus fizinę ir dvasinę būklę. Gydymas apiterapijos nameliuose plačiai naudojamas Rumunijoje, Vokietijoje, Ukrainoje bei kitose šalyse. Ir Lietuvoje jau ne vienas bičiulis su šeima ir draugais mėgaujasi poilsiu tokiuose nameliuose.