P. Lileikio nuotr.

Šiemet daugumoje bitynų bitės apsiskraidė kovo antroje pusėje. Dėl šaltų orų jos skraidė tik kelias dienas, todėl balandžio mėnesį bičių šeimos ėmė stokoti maisto.

Kai maisto mažai, taupo

Sušilus orams, pirmasis darbas bitininkams – nustatyti, ar bičių šeimoms netrūksta maisto. Jei avilyje jo yra mažiau nei 7 kg, bitės pradeda jį taupyti, o motina deda mažiau kiaušinėlių. To nenutiks, jei bites papildomai pamaitinsite. Yra du būdai, kaip tai padaryti. Pirmas – į avilį įdėkite korį su medumi, antras – duokite sirupo (santykiu 1:1). Jei bitės viduriuoja, į sirupą įdėkite česnako. Vienam litrui sirupo imkite 50 g sutrinto česnako.

Imunitetui stiprinti

Bičių imunitetą labai gerai stiprina į sirupą įpiltas pušų spyglių nuoviras. Prieš žydėjimą prisirinkite pušų spyglių, juos išdžiovinkite. Prireikus 20 g susmulkintų spyglių užpilkite 1 l šalto vandens ir 30 min. kaitinkite ant silpnos ugnies iki užvirimo. 30–50 ml atvėsusio nuoviro įpilkite į 1 l sirupo. Kiekvienai bičių šeimai duokite po 0,5 l sirupo kas kelias dienas 2–3 kartus iš eilės.
Taip pat galite pasigaminti ir kraujažolių nuoviro (jam paruošti imkite 50 g džiovintų kraujažolių). Jis irgi tinka imuninei bičių sistemai stiprinti.

Svarbu neatšaldyti korių

Pražydus augalams, bitės ima aktyviai darbuotis, todėl svarbu laiku suspėti išplėsti lizdus. Jei matote, kad lizduose yra 7–8 koriai su perais, įdėkite meduvių. Atliekant šiuos darbus svarbu neatšaldyti lizdų, todėl geriau dėkite mažas 8 korių meduves. Tada bitės korius greičiau pripildys pavasarinio medaus. Paprastai gegužę būna nemažai šiltų dienų, todėl bitės prineša daug nektaro, sparčiai siuva korius.

Kaip įveikti askosferozę

Gegužės mėnesį išryškėja pirmieji askosferozės požymiai. Ligos sukėlėjų yra visur, o drėgnesnėje ir vėsesnėje aplinkoje ligos sporos ima sparčiai daugintis. Bičių perai sukalkėja ir žūva, tada išmetami iš avilio. Pastebėję prie avilių lakų ir ant žemės išmestų sukalkėjusių perų, į avilius įdėkite česnako laiškų ar sutrintų česnako galvučių. Sergančioms šia liga bičių šeimoms duokite cukraus sirupo su jodu (5 ml 5 proc. jodo tinktūros 1 litrui cukraus sirupo). Avilius statykite saulėtoje, o ne žemoje ir drėgnoje vietoje. Vienas iš efektyviausių kovos su askosferoze būdų – seną bičių motiną pakeisti jauna.

Metas užsisakyti jaunų motinų

Paskutinį pavasario mėnesį stebėdami savo augintines bitininkai pamato, kurios šeimos silpnos, neproduktyvios, prastai vystosi. Jei bitės ligotos, viduriuoja, koriuose yra daug traninių kiaušinėlių, tokių šeimų motinėles vėliau ar anksčiau būtina pakeisti jaunomis. Todėl iš anksto užsisakykite pageidaujamos veislės bičių motinų.

Greitai kristalizuojasi

Pavasarinis medunešis baigiasi nužydėjus kiaulpienėms ir kaštonams. Tada palankiausias metas sukti pavasarinį medų, kuris labai vertinamas, laikomas švariausiu ir turinčiu daugiausia gydomųjų savybių. Jei bitininkai dėl kokių nors priežasčių neišsuka pavasarinio medaus, dažniausiai jis koriuose greitai kristalizuojasi ir nebetinka bičių maistui. Bandymai išsukti pavasarinį medų kartu su vasaros medumi būna bevaisiai.

Geriau negaudyti

Antroje gegužės pusėje bičių šeimos pradeda spiesti. Svetimų spiečių neverta gaudyti, nes galima turėti daugiau bėdos nei naudos – spiečiuose būna įvairiomis ligomis apsikrėtusių bičių. Kita vertus, pirmiausia bitės spiečia su senomis motinomis arba tai būna bitės iš šeimų, linkusių spiestis. Tad savo bityne tokių „maištininkių“ geriau neturėti.

Būtinos girdyklos

Pavasarį pasirūpinkite bičių girdyklomis. Stebėkite, kad girdyklose niekada nepritrūktų vandens, nes gegužės mėnesį bičių šeimos jo sunaudoja gana nemažai. Vėsiu oru skrisdamos toli ieškoti vandens jos išeikvoja daug energijos, dalis bičių dėl to gali net žūti.

Kliūčių ruožas skruzdėms

Pavasarį bites dažnai puola skruzdės. Mažąsias daržo skruzdes išnaikinsite išdžiovinę apšiltinamąją medžiagą ir avilio kampus. Su didžiosiomis miško skruzdėmis kovoti sunkiau. Pabandykite avilio kojas įstatyti į skardines su vandeniu arba apkalkite jas avikailiu. Kai kurie bitininkai avilio kojas apvynioja kelis kartus sulankstyta storesne polietileno plėvele. Skruzdės, lipdamos į avilį, nesugeba įveikti plėvelės krašto.