Įkurtuvių juostelę perkirpo UAB „Biržų žemtiekimas“ generalinis direktorius S.Silickas ir Griškabūdžio ŽŪB vadovas P.Puskunigis. R. Kazakevičienės nuotr.

Šakių rajono Griškabūdžio žemės ūkio bendrovės gyvulininkystės komplekse duris atvėrė atnaujinta beveik 300 vietų veršelių ferma. Seno statinio rekonstrukcija bei vidaus įrangos atnaujinimas iš viso kainavo per 160 tūkst. eurų. Būtiniausią įrangą parinko ir pritaikė UAB „Biržų žemtiekimas“ specialistai. 

Tik lubos ir sienos

Į atnaujintos veršelių fermos atidarymą sukviesti stambių pieno ūkių vadovai galėjo pamatyti, kaip seną, 40 metų, tvartą galima prikelti naujam gyvenimui. „Šis mūsų „projektėlis“, palyginti su tuo, kas šiandien vyksta Lietuvoje, ką jūs esate patys sukūrę savuose ūkiuose, yra labai mažas“, – kukliai įkurtuvių objektą pristatė Griškabūdžio ŽŪB pirmininkas Petras Puskunigis. Jis padėkojo visiems, kurie rado laiko atvykti, nes žemdirbiui kiekviena minutė brangi. Apibendrinęs situaciją rinkoje per pastaruosius trejus metus, UAB „Žemtiekimas“ direktorius Saulius Silickas palinkėjo Griškabūdžio ŽŪB vadovui kantrybės, kad pieno ūkis ir toliau atsinaujintų.

Permainos buvo būtinos, nes senieji veršelių gardai buvo seni, surūdiję. Sprendimą investuoti teko priimti tuomet, kai pienininkystę užklupo krizė – supirkėjai už pieną mokėjo tik grašius. Šakiečiai į pagalbą pasitelkė „Biržų žemtiekimo“ specialistus. „Likom patenkinti jų stropumu, atsakingumu“, – tvirtino P.Puskunigis.

Vadovas prasitarė, kad po to, kai į fermą įsileido statybininkus ir įrangos montuotojus, iš senojo pastato liko tik lubos ir sienos. Dabar iš tolo šviečia naujas fermos stogas, o į įkurtuves susirinkusiųjų dėmesį patraukė fermos grindys, kuriose sumontuoti nuo senų laikų buvę vandentiekio vamzdynai. Mat anksčiau buvo įprasta, kad vandens linijos eitų paviršiumi. Rekonstruojant fermą, pasak ŽŪB vadovo, jas reikėjo nutiesti po betonu. „Čia dar daug ko nematyti“, – tikino jis.

Dėmesys mažam veršeliui

Ūkio šeimininkas pabrėžė, kad visas pienininkystės ūkio procesas prasideda nuo mažos telyčaitės. Todėl jis įkurtuvių dalyvius pakvietė ne tik susipažinti su rekonstruotos veršelių fermos privalumais, bet ir pakritikuoti, išsakyti savo pasiūlymus. Jo teigimu, fermoje sudėtingų technologijų nėra.

UAB „Biržų žemtiekimas“ gyvulininkystės padalinio pardavimų vadovas Laisvūnas Aušra prisiminė, kad rengiant projektą teko prisitaikyti prie esamo pastato. Pirmiausia pasukti galvą teko UAB „Biržų žemtiekimas“ gyvulininkystės įrangos projektų vadovui Evaldui Katelei.

Veršeliai auga ant gilaus šiaudų kraiko, jų amžiui ir dydžiui pritaikytuose garduose, turi savo saugią zoną.   R. Kazakevičienės nuotr.

Veršeliai auga ant gilaus šiaudų kraiko, jų amžiui ir dydžiui pritaikytuose garduose, turi savo saugią zoną. R. Kazakevičienės nuotr.

Anot jo, patalpų plotas buvo ribotas, todėl teko gerokai padirbėti, kad ir technika pravažiuotų, ir žmonėms būtų patogu dirbti, ir veršeliams liktų erdvės. Buvo sumanyta pieno kibiriuką taip įstatyti, kad veršelis galėtų ramiai atsigerti, o paskui, kai jo jau nebereikia, įrenginys susilankstytų. Pagalvota ir apie praktiškus lovelius. Buvo parinkti užsifiksuojantys varteliai, kad būtų lengviau iš gardelių išvalyti mėšlą. „Ferma buvo morališkai pasenusi. Reikėjo viską kurti iš naujo“, – sakė UAB „Biržų žemtiekimas“ projektų vadovas.

Vienos ekonomiškai stipriausių Šakių rajone žemės ūkio bendrovės fermoje UAB „Biržų žemtiekimas“ sumontavo šildomas girdyklas, įrengė lengvai išvalomus lovelius, skirtus sausiems pašarams. Vietoj fermos langų buvo sumontuotos ventiliacinės žaliuzės. Fermoje darbuotojams gelbsti GEA koncerno pieno vežimėlis-dalytuvas. Šios naujovės pagerino darbo sąlygas fermos darbuotojams. Tai tik dalis to, ką „Biržų žemtiekjimo“ specialistai sukūrė etapais per 3 mėnesius.

Šilumos – kuo mažiau

Atnaujintoje Griškabūdžio veršelių fermoje augintiniams siekiama sukurti kuo vėsesnį sausą mikroklimatą. Iki tol tvarte vis būdavo per šilta.

„Daug kilo abejonių dėl šilumos – juk auga maži veršeliai. Kaip čia pas mus bus?“– prisiminė P.Puskunigis. Jo tikinimu, važinėdami po pasaulį jie matė, kaip ką tik gimusį veršelį iškelia į lauką, nesvarbu, ar ten būtų 10 ar 20 laipsnių šalčio, ir jis gyvena lauke, puikiai prisitaiko. „Mūsų tvartas bus vidutinio šaltumo. Per šalčius mažiausia temperatūra buvo +8 laipsniai. Tai priimtina gyvuliui“, – paaiškino bendrovės pirmininkas.

Įrangos projektų vadovas E.Katelė pasistengė, kad lovelius būtų lengva išvalyti.  R. Kazakevičienės nuotr.

Įrangos projektų vadovas E.Katelė pasistengė, kad lovelius būtų lengva išvalyti. R. Kazakevičienės nuotr.

Jam pritarė ir Griškabūdžio ŽŪB gyvulininkystės padalinio vadovė Rita Vaivadienė. Ji patikino, kad kuo vėsiau, tuo veršeliui geriau augti, nes mažiau dauginasi bakterijos. Anot jos, veršiukas gali būti net apšarmojęs, svarbu, kad būtų sausa ir nepūstų joks skersvėjis. Vėsesnėje fermoje maloniau triūsti ir darbuotojams, nes jie nuolat juda.

„Anksčiau buvo per šilta, ir darbuotojams buvo blogai, ir veršeliams. Buvo daug stiklinių langų, o stiklai labai šilumą sulaiko. Dabar vietoje stiklų – ventiliacinės užuolaidos. Jeigu mums per šilta, galime net ir žiemos metu jas praverti. Vasarą galės būti atidarytos. Jeigu vėjas iš rytų pusės, užsidarome, kitoje pusėje atidarome. Užuolaidas lengva reguliuoti –pasukai rankenėlę, ir visos angos sienoje atsidarė“, – žaliuzių privalumus vardijo R.Vaivadienė.

Dalijasi žiniomis

UAB „Biržų žemtiekimas“ generalinis direktorius S.Silickas sakė, kad jie bendrovei ar šeimos ūkiui siūlo kompleksinius sprendimus. „Biržų žemtiekimo“ tikslas – pasiūlyti optimalų sprendimą kiekvienu konkrečiu atveju, pasitelkiant turimų specialistų ir partnerių žinias. S.Silickas minėjo ir kitas jų partneres Sūduvoje –Vazniškių (Kalvarijos sav.) ir Padovinio (Marijampolės sav.) žemės ūkio bedroves. Moderni pieno melžimo karuselė veikia prie Kauno esančioje Daugėliškių ŽŪB, neseniai melžimo aikštelė paleista Daukniūnų ŽŪB (Panevėžio r.).
Šiuo metu UAB „Biržų žemtiekimas“ melžimo robotus įdiegė keturiuose Lietuvos ūkiuose, o penktą ir šeštą sistemą montuoja Klaipėdos krašto pienininkystės ūkiuose. Iš viso jų robotais bus melžiama per 800 melžiamų karvių Lietuvoje. „Ir skaičius tik auga“, – tikino pardavimų vadovas L.Aušra.

Pieno vežimėlis ne tik pašildo pieną, bet ir jį dozuoja bei padalija į kibirėlius.  R. Kazakevičienės nuotr.

Pieno vežimėlis ne tik pašildo pieną, bet ir jį dozuoja bei padalija į kibirėlius. R. Kazakevičienės nuotr.

Įmonė jau daug metų tiekia įvairią įrangą pienininkystės, galvijininkystės ūkiams, rengia technologinius projektus. „Mes galime parengti visą fermos technologinį projektą, nesvarbu, kiek ten būtų laikoma karvių – ar keliasdešimt, ar keli tūkstančiai. Statybininkai paprastai prie mūsų technologijos nesunkiai prisitaiko“, – „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo bendrovės gyvulininkystės padalinio pardavimų vadovas L.Aušra. Įrangos tiekėjai savo siūlymus gali įdiegti tiek naujose, tiek atnaujinamose fermose.

Daugiau informacijos apie gyvulininkystės įrangą galima rasti www.zemtiekimas.lt
Žino lūkesčius

sviderskisJonas
Jonas Sviderskis, Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociacijos generalinis direktorius

UAB „Biržų žemtiekimas“ – jau seniai Lietuvoje žinoma, patikima įmonė. Man dar neteko girdėti kokių nors nusiskundimų ar priekaištų dėl šios bendrovės darbo. Užtat žemdirbiai su jais ir bendrauja. Įmonėje dirba žmonės, susiję su žemės ūkiu, dirbę šitoje sistemoje, jie aiškiai supranta žemdirbių lūkesčius. Be to, be galo svarbus veiksnys pasirenkant įmonę, iš kurios pirksi įrangą, – jos techninė-eksploatacinė priežiūra sumontavus įrangą ir pradėjus dirbti. Griškabūdžio ŽŪB – „kietas riešutėlis“, ji bet ko neperka. Jei pasirinko „Biržų žemtiekimą“, matyt, jie to verti.

UAB „Biržų žemtiekimas“ siūlymais domėjosi ir kitų žemės ūkio bendrovių vadovai.   R. Kazakevičienės nuotr.

UAB „Biržų žemtiekimas“ siūlymais domėjosi ir kitų žemės ūkio bendrovių vadovai. R. Kazakevičienės nuotr.