"Valstiečio" archyvo nuotr.

„Ką daryti su pradėjusiais dygti dėžėse svogūnais? Ar sodinti juos į vazonėlius su žemėmis ir statyti ant palangės, ar pamerkti į vandenį?“ – klausia Živilė.

Atsako Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržų augalų selekcijos sektoriaus vyresnioji mokslo darbuotoja Nijolė Maročkienė.
Ant palangės galima užsiauginti gausybę prieskoninių augalų, bet reikia sukurti tam tinkamas sąlygas, Jeigu laiškus norime auginti ilgesnį laiką, augalui pritrūks maisto medžiagų. Geriausia būtų nusipirkti lovelį, pripilti jį durpių substrato ir vieną šalia kito susodinti pradėjusius vegetuoti svogūnus. Tada laiškai bus geresnės kokybės ir skanesni. Svogūnams reikia nedaug žemės – užtenka įpilti 5 cm storio žemės sluoksnį ir ant jo sudėti svogūnus. Užkasti nereikia, augalas po kurio laiko išleis šaknis. Panašiai galima auginti ir laiškinius česnakus, kurie dar ir gražiai žydi.
Pamerktą į vandenį svogūną galima laikyti ne ilgiau kaip savaitę. Tiesa, būtina žinoti, kad indas su vandeniu, į kurį bus statomas svogūnas, turi būti toks, kad roputės dugnas nesiektų vandens. Augalas labai greitai pajus, kur vanduo ir ims leisti šaknis. Po kelių dienų jos jau mirks vandenyje. Laiškai augs labai greitai. Liks tik skinti juos ir dėti į salotas.
Labai svarbu, kad augalas būtų auginamas ten, kur pakanka šviesos. Jos turi būti bent šešias valandas per parą. Tinkamiausia pietų pusė, nes gaudami saulės augalai būna sveikesni ir vešlesni. Skurstantys patamsyje svogūnai bus ištįsę, juose kaupsis kenksmingų sveikatai nitratų.