"Valstiečio" archyvo nuotr.

Aitriąsias ir saldžiąsias paprikas, baklažanus reikia sėti vasario mėnesį. Ilgos vegetacijos šilumamėgiai augalai gausiu derliumi atsilygina rūpestingiesiems ir kantriesiems.

Alytuje gyvenanti Loreta Ažukienė iš anksto pasirūpina sėklomis, kad, atėjus metui sėti, nereikėtų sukti galvos dėl jų.

Sėja daugiau

„Pirmąsias aitriąsias paprikas pasėjau sausio 26-ąją, kelias – vasario 1 dieną. Paskutines pasėsiu apie vasario 10-ąją. Kadangi mėgstu išbandyti naujas aitriųjų paprikų veisles, jas suskirstau, kad nepasėčiau vienu metu. Kas žino, kuri mėnulio fazė joms patiks, gal nenorės augti. Šiemet nusipirkau kelių veislių paprikų, todėl sėsiu po dvi sėklas kiekvienos. Jei gerai dygtų, užtektų tik vienos sėklos. Žinoma, iš tokios įvairovės bus tokių, kurios ir neišdygs. Jei matysiu, kad nesudygo, atsėsiu vėliau“, – sakė daržininkė mėgėja.

Tinka nedideli indeliai

Ji priminė, kad vasarį jau reikia sėti ir baklažanus, nes jų ilgas vegetacijos periodas. Vasario pradžia tinkama ir gumbinių salierų sėjai. Porus geriau sėti kartu su pomidorais kovo pradžioje. „Kovo 8–10 d. pasėju ankstyvųjų pomidorų, 18–20 d. – vidutinio vėlyvumo ir 25–28 d. – vidutinio vėlyvumo ir vėlyvųjų. Vėlyvųjų užtenka vos kelių daigų, nes dažniausiai vidutinio vėlyvumo pomidorų derliaus užtenka iki sezono pabaigos ir ilgiau“, – sakė pašnekovė. Pasak jos, sėti geriausiai į nedidelius indelius su daigams skirtomis durpėmis. Norint sėklas dezinfekuoti, paskatinti daigų dygimą, jas reikėtų pamirkyti silpname kalio permanganato tirpale, skiestose alavijų sultyse, specialiose skystosiose trąšose ir daigumą skatinančiuose preparatuose.

Drėgmė pūdo

L.Ažukienė perspėjo, kad indelio su žemėmis negalima perlieti. „Ant drėgnos žemės sudėjusi sėklas, ypač paprikų, visada supurškiu, kad būtų minkštesnės ir lengviau dygtų. Galima sėklas daiginti ne žemėje, o audinio skiautėje. Sudygusias perkelti ant žemės, užpilti sausomis durpėmis ir supurkšti vandeniu ar užbarstyti drėgnomis durpėmis. Svarbu, kad jos nebūtų per šlapios, tuomet sėklos greičiau supus nei išdygs. Pasėjusi, užbėrusi žemėmis, dedu į skaidrius maišelius ir padedu po radiatoriumi arba virtuvėje ant viršutinių spintelių. Kadangi šiluma kyla į viršų, ten būna šilčiausia“, – patirtimi dalijosi pašnekovė.
Ji pasakojo bandžiusi matuoti temperatūrą įvairiose vietose. Kambaryje buvo 22 laipsniai šilumos, po radiatoriais – 23, ant virtuvinių spintelių – 24. Tad dalį indelių padėjo ant spintelių, kitus – po radiatoriumi. Moteris įsitikino, kad greičiau sudygsta ant spintelių padėtuose indeliuose.

Auginti namie – verta

„Jei norima 5 daigų, rekomenduojama sėti 7 sėklas. Niekaip neapskaičiuosi dygimo procento, tik maždaug gali nuspėti. Dažnai būna, kad daigeliai išdygsta, o paskui dėl kažkokios priežasties nunyksta. Todėl nekenks, jei dviem daigais turėsite daugiau – kam nors atiduosite, o gal su kuo pasikeisite“, – sakė L.Ažukienė. Daigų kokybė, anot jos, priklauso nuo priežiūros. Indelius su išdygusiais daigeliais reikia pastatyti ant palangės arba arti jos. Laikyti vėsiau, laistyti retokai. Pasak pašnekovės, auginti namie daigus tikrai verta. Nėra taip sunku, kaip gali atrodyti pradedantiems daržininkams.