Sprunkančiuosius pareigūnai stengiasi sustabdyti ir „ežiais“ ant kelio (nuotraukose), bet kai ir tai nepadeda, belieka imtis tarnybinių ginklų. (LPM nuotr.)

„Nuo policijos ar pasienio pareigūnų sprunkančių bėglių, jeigu jie sveikai mąsto, turėtų sumažėti“, – džiaugiasi vieni. „Dabar pareigūnai jaučiasi visagaliai, net galintys žudyti žmones!“ – piktinasi kiti. Tokios skirtingos nuomonės išryškėjo neseniai apskriejus žiniai, kad 2015-ųjų vasaros pabaigoje pasieniečiai, gaudydami nuo jų sprukusį įtartiną automobilį, tinkamai vykdė savo tarnybos pareigas ir šio automobilio keleivį per gaudynes šūviu mirtinai sužalojęs pareigūnas teisiamas nebus.

Nušovė netyčia

Pirmąją nuomonę reiškia ir palaiko pirmiausia patys pareigūnai, tuokart, po 2015-ųjų rugpjūčio 27-osios ankstų rytą Druskininkų savivaldybės teritorijoje įvykusios tragedijos, savo vadų iškart padrąsinti nebijoti naudoti tarnybinį ginklą kaip paskutinę priemonę, kuria siekiama sulaikyti pažeidėją. Tyrimo dabar jau nustatyta, kad žmogų bėglių automobilyje pasienietis pašovė netyčia, neviršydamas jam suteiktų tarnybos įgaliojimų. Tam pritaria ir gausus interneto žinių komentatorių būrys, liudijantis visuomenės nuomones.

„Valstybė turi daryti tvarką, kad negyventume chaose, o mes, piliečiai, privalome vykdyti valstybės įgaliotų pareigūnų reikalavimus. Stabdomas vairuotojas privalėjo sustoti, nes žinojo, kad bus panaudotas ginklas, taigi tik vairuotojas ir yra kaltas“, – teigia vienas anoniminis komentatorius.

„Man gėda dėl savo tautiečių, kurie gina nusikaltėlius, gėda. Jeigu pareigūnai dažniau imtųsi šaunamojo ginklo, tvarka Lietuvoje būtų geresnė“, – pritaria kitas komentatorius, patenkintas prokurorų sprendimu nutraukti tyrimą dėl šios tragedijos.

„Aišku, gaila, kad nušautam vaikinui nebeliko progos pasimokyti iš klaidų, bet reikia tikėtis, kad bent kiti tokie pasimokys“, – viliasi ir trečiasis.

Palaiko motiną

Kur kas mažesnis tų pačių komentatorių būrys palaiko antrąją aukščiau minėtą nuomonę (kad nebaustini pareigūnai dabar paskatinti žudyti), žiniasklaidai neseniai išsakytą tuokart nušauto vaikinuko motinos Virginijos J. Ši moteris pašiurpo nuo Generalinės prokuratūros nutarimo nutraukti tyrimą ir vadina jį absurdu. Gedinčiai motinai nesuvokiamos prokurorų išvados, kad šūvį į sprunkantį automobilį tuokart paleidęs pasienietis tik vykdė savo profesines pareigas ir neviršijo įgaliojimų. Be to, jis ir toliau dirba pasienio rinktinėje. Anot žuvusiojo motinos, pasieniečio poelgis, prokurorams palaiminus, užkrės jo kolegas, tad gedinčių motinų gali atsirasti daugiau.

Virginija J. neslėpė, kad minėtą nutarimą ji skųs ir stengsis įrodyti, jog jos sūnų nušovęs pasienietis kaltas, nes tuo metu dirbo aplaidžiai, neprofesionaliai. Moteris stebisi toliau: nustatyta, kad pasienietis šūvius tuokart paleidęs esą taikydamas ne į žmones mašinoje, o į mašinos padangas – bet juk padangos likusios sveikos… Tik visa bagažinė suvarpyta, o toliau kulkos kelias ir ėjęs keleivio – Virginijos J. sūnaus – link. Ir apskritai, anot šios moters, ar buvo būtina šaudyti, kai yra kitokių sustabdymo priemonių?..

Rizikavo dėl 30 eurų

Priminsime, kad tą ankstų rytą, prieš šeštą valandą, pasienio Varėnos rinktinės pasieniečiai vykdė sulaikymo operaciją, nes buvo gavę žinią, kad tuo metu Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje, ties Nemunu, bus gabenamas kontrabandinių cigarečių krovinys iš Baltarusijos į Lietuvą, atplukdytas upe.

Taip pat tyrėjų nustatyta, kad anksčiau 5 kartus už įvairius nusikaltimus teistas ir administracine tvarka baustas (ir už kontrabandines prekes) Lazdijų gyventojas Giedrius Vilčinskas (39 m.), šeimos galva, dviejų vaikų tėvas, organizavo grupę bendraminčių – iš viso buvo 5 asmenys. Organizatorius nusivežė visus į reikiamą vietą, išdalijo radijo stoteles, kad jomis būtų palaikomas ryšys, paaiškino, kas kuo turi užsiimti. Vienus bendrininkus paliko stebėti aplinką, o kitus nusivedė į vietą, kur buvo atplukdytos cigaretės. Ten šie asmenys, planavę užsidirbti po 30 eurų, cigaretes sunešė ir sukrovė į automobilį.

Vilčinsko pareiga tą rytą buvo nuosavu automobiliu, kuriame sėdėjo ir 4 minėti pagalbininkai, lydėti kitą automobilį, gabenantį sukrautą kontrabandinį krovinį.

Mirtinos gaudynės

Įtartus kontrabandininkus pastebėję uniformuoti pasieniečiai iškart stabdė automobilius „Ford Mondeo“ ir „Peugeot 607“, kuris lydėjo pirmąjį. Abu vairuotojai nepakluso, todėl prasidėjo gaudynės. Pirmasis automobilis su kontrabandiniu kroviniu, taranavęs pasieniečių automobilį ir pervažiavęs priverstinio stabdymo juostą („ežį“), buvo sulaikytas, kai nulėkė nuo kelio ir vos išvengė smūgio į medį. Automobilis liko stovėti apdaužytas. Kai prie jo pribėgo pasieniečiai, krovinį gabenęs vairuotojas jau buvo pabėgęs.

Pasieniečiai toliau persekiojo antrąjį automobilį, lydėjusį pirmąjį ir dar trukdžiusį pareigūnams šį vytis. Kadangi vairuotojas (G. Vilčinskas) irgi nestojo, tad pareigūnai, įtardami, jog sprunkanti mašina gali prišaukti kitokių bėdų, nusprendė stabdyti ją šūviais. Iš tarnybinio pistoleto, kaip ir privalu, buvo iššauti du įspėjamieji šūviai į orą. Bet bėgliai vis tiek nestojo. Tuomet pasienietis šovė į mašinos padangas. Žinoma, taikliai pataikyti į jas, kai taikinys visaip juda ir tolsta, nėra lengva.

Ties Leipalingio miestelio kapinėmis, kur galop sustojo antrasis bėglių automobilis, paaiškėjo, kad visi važiavusieji pabėgę, o mašinoje likęs tik vienas jaunuolis. Jis sėdėjo ant užpakalinės sėdynės. Pasieniečiai suprato, kad vaikinas sužeistas šaudant. Jie suteikė pirmąją pagalbą, kol atvyko greitoji, ir tuomet nelaimėlį perdavė medikams. Šie išvežė jį į Alytaus ligoninę. Deja, dar tą patį rytą alytiškis Edgaras B. (18 m.) ligoninėje mirė. Jam kulka buvo  pataikiusi į nugarą ir išlėkusi per krūtinę. Pasak medikų, sužalojimas buvo nesuderinamas su gyvybe.

Policijai Edgaras B. iki tol buvo niekuo neužkliuvęs.

Apdalijo baudomis

Ne iš karto, tačiau vis dėlto buvo surankioti keli bėgliai iš minėtų mašinų. Vienas dar ieškomas iki šiol, o vienas, ilgai slapstęsis, prieš kurį laiką dėl plėšimo įkliuvo Vokietijoje.

Daugiausia šioje istorijoje kaltinamas antrąjį automobilį „Peugeot 607“ tąkart vairavęs G. Vilčinskas. Vien dėl to, kad stabdomas nestojo, taip rizikuodamas savo ir keleivių gyvybe. Maža to, tyrėjai nustatė, kad apie kulkos sužeistą keleivį kiti bičiuliai vairuotojui sakė dar važiuojant ir prašė sustoti. Bet G. Vilčinskas to nepaisė. Sustojo tik tada, kai pats suprato, kad atsidūrė aklavietėje. Taip pat šiurpu, kad sužeistasis bendražygių buvo paliktas mašinoje pavojingos gyvybei būklės, kai visi kiti spruko.

Už visa tai (kad organizavo kontrabandos gabenimą, kad pats ja užsiėmė ir kad paliko mašinoje bejėgiškos būklės sužalotąjį) G. Vilčinskas neseniai buvo teisiamas. Teismas pripažino lazdijiečio kaltę ir paskyrė jam beveik 13 200 eurų baudą. Bet kadangi G. Vilčinskas 73 paras po tragedijos jau gyveno suimtas, skirtoji bauda jam sumažinta iki 7600 eurų. Teismo nutarimu konfiskuoti abu kontrabandą gabenę lengvieji automobiliai, juose rastos radijo stotelės ir kaukės. Pats G. Vilčinskas buvo nelinkęs pripažinti kaltę dėl cigarečių – esą rūkalus jis tik panešęs per mišką.

Nustatyta, kad pasieniečių persekiotame automobilyje gabenta 15 000 pakelių kontrabandinių baltarusiškų cigarečių. Krovinio vertė – per 42 000 eurų. Štai dėl tokio praturtėjimo kontrabandininkų rizikuota – paaukotas ir draugas.

Beje, baudų sulaukė ir kiti sulaikyti šios tragedijos dalyviai.

Būtina paklusti

„Akistata“ jau ne kartą rašė, kad visokio plauko pažeidėjai labai norėtų, jog policininkai ir pasieniečiai būtų beginkliai, esą tik tada nebūtų vis pasikartojančių panašių tragedijų. Juk 2014-aisiais niekuo dėtas žmogus žuvo ir Šakių krašte, kai jį pakirto kulka, paleista iš policininko ginklo. Tiesa, teismas nustatė, kad policininko pistoleto, šį norėdamas atimti, nuleistuką nuspaudė nušautojo draugas, kurio sulaikyti tąkart ir buvo atvykę pareigūnai.

Kita vertus, 2016-ųjų vasarą Telšių rajone sulaikomas asmuo, kaip vėliau paaiškėjo – nepakaltinamas, peiliu nužudė patį policininką, kai nei šis, nei kartu buvusi jo kolegė reikiamu momentu nepanaudojo tarnybinio ginklo.

Taigi išvada tik viena: ir policijos, ir pasienio pareigūnai veikia valstybės vardu, o valstybė yra pareigūnų pusėje, jeigu jie kartais prišaukia netyčines nelaimes. Kartu siunčiama žinia piliečiams: šie privalo besąlygiškai paklusti tvarkos sergėtojų – pareigūnų – reikalavimams. O jeigu ne, tai tragedijų išvengti nepavyks ir ateityje.

Tik faktai:

Įdomu, kad šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė jau iškart po tragedijos Druskininkų krašte ir be jokio tyrimo buvo paskelbusi, jog pasienietis, nušovęs vaikiną, yra kaltas, nes ginklo panaudojimas „buvo perteklinis“.

„Nesiklaupkite, kovokite ir nebijokite, – po minėtų prezidentės žodžių kreipėsi į visus šalies pareigūnus tuometis vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis. – Tai, kas įvyko, yra nuolatinio realaus karo mūsų šalies pasienyje rezultatas.“

Statistikos duomenimis, Lietuvos pasieniečiai ginklą tarnyboje panaudoja gana retai – apie 30 kartų per metus.

Policijos pareigūnai tai daro dvigubai dažniau – štai 2015 metais šalies policininkai į sulaikomus, stabdomus nepaklusnius asmenis šovė 67 kartus.

 

Irena ZUBRICKIENĖ