LRT nuotr.

Valstybės tarnybos trauka tokia magiška, kad jos nesiryžta palikti net susitepę pareigūnai. Beribis atkaklumas, kurį rodo į šiltą vietą įsikabinę valstybės tarnautojai, verčia susimąstyti, kad čia galbūt iš tiesų saujomis auksas žarstomas. Raginami trauktis jie nekreipia dėmesio nei į aukščiausių valstybės vadovų, nei į tiesioginių savo viršininkų reikalavimus. Kita vertus, valdininkams atleisti dažnai nėra teisinio pagrindo, ir ne vienas kartais keistomis aplinkybėmis iš pareigų atstatydintas tarnautojas mina teismų slenksčius reikalaudamas sumokėti kompensaciją ir grąžinti į buvusią darbo vietą.

Šešėlių teatro vadovas

Panašu, kad savo kėdės lengvai nepaliks prezidentės, premjero ir kultūros ministrės pasitikėjimą praradęs ilgametis Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) vadovas Gintautas Kėvišas. Apie tai jis viešai paskelbė žiniasklaidoje. „Pastaruoju metu išsakytos abejonės dėl mano veiklos skaidrumo yra nepagrįstos, – sakė LNOBT direktorius. – Drąsiai galiu teigti, kad nepažeidžiau jokių teisės aktų, nenusižengiau etikos normoms ir nesupainiojau viešųjų ir privačių interesų. Pastarosiomis savaitėmis man darytas spaudimas buvo paremtas iškraipytais faktais.“

G.Kėvišo teigimu, skaidrumas ir etikos paisymas buvo ir yra vienos svarbiausių jo vertybių. „Psichologinis ir kitoks spaudimas, kad savo noru pasitraukčiau, kai tam nėra jokio pagrindo, ne tik pažeidžia mano teises, bet ir kertasi su įstatymų saugomomis vertybėmis“, – tvirtino LNOBT vadovas.

Priminsime – G.Kėvišas sulaukė Viešųjų pirkimų, Specialiųjų tyrimų (STT) tarnybos kritikos dėl 390 tūkst. eurų vertės sutarties, kurią LNOBT pasirašė su Kipre registruota nacionalinio teatro vadovo sūnaus įmone „Riverside music LTD“. Šia sutartimi minėta įmonė įsipareigojo surengti tris koncertus. Be to, paaiškėjo, kad „Riverside music LTD“ organizuotiems koncertams pats G.Kėvišas yra prašęs sostinės savivaldybės paramos, ir vienam jų teatras ją gavo. Dėl to tyrimą pradėjo Vyriausioji tarnybinės etikos komisija. G.Kėvišo pajamų kilmę aiškinasi Valstybinė mokesčių inspekcija. Generalinė prokuratūra tiria milijonus kainavusios scenos rekonstrukcijos vykdymo faktines aplinkybes.

Kultūros ministrė Lijana Ruokytė-Jonsson yra pareiškusi, kad LNOBT direktorius prarado jos pasitikėjimą ir turi atsistatydinti. Prezidentė Dalia Grybauskaitė situaciją, susidariusią dėl G.Kėvišo veiklos, yra pavadinusi šešėlių teatru, kuriame klesti įtartini sandoriai, piktnaudžiaujama pareigomis, ignoruojamos kontroliuojančių institucijų išvados.

Atsisako trauktis

Nacionalinės žemės tarnybos vadovui Danieliui Kupriui taip pat sunkios dienos. Žemės ūkio ministras Bronius Markauskas pareiškė nepasitikintis šiuo valdininku, tačiau šis tvirtino iš pareigų trauktis neketinantis.

Žemės ūkio ministerijoje vyksta du tarnybiniai tyrimai dėl D.Kuprio veiklos įtariant, kad jis galėjo piktnaudžiauti tarnybine padėtimi išsinuomodamas valstybinę žemę. Vienas tyrimas pradėtas atsižvelgiant į Antikorupcijos komisijos praėjusių metų gruodžio pabaigoje pateiktą informaciją dėl neapmokėtų D.Kuprio sąskaitų už žemės sklypų formavimą. Ministerija, vasario pabaigoje baigusi pirminį D.Kuprio veiklos tyrimą, pažeidimų nerado, tačiau Vyriausioji tarnybinė etikos komisija rekomendavo jį atnaujinti ir praplėsti. Antras patikrinimas inicijuotas kovo pradžioje, jį ministerija ketina baigti iki mėnesio pabaigos.

Amžinasis Z.Vaigauskas

Dar vienas nuolatinių skandalų sinonimu tapęs vadovas – Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas, šiai institucijai vadovaujantis nuo 1994-ųjų. Po kiekvienų rinkimų pasigirsdavo daugybė nusiskundimų dėl jų organizavimo ir VRK darbo broko, tačiau Z.Vaigausko kėdė rimtai nebraškėjo iki pat 2016 m. rudenį vykusių Seimo rinkimų.

Po pirmojo turo konservatoriai pareikalavo, kad VRK pirmininkas Z.Vaigauskas atsistatydintų. Jie tvirtino, kad per pirmąjį rinkimų turą nebuvo užtikrintas sklandus apylinkių ir apygardų komisijų darbas, nepaaiškinamai ilgai užtruko balsų skaičiavimo procedūra. Taip pat esą buvo neužtikrinta rinkėjų asmens duomenų apsauga, strigo tinklalapis rinkejopuslapis.lt, o bandant prisijungti iš naujo buvo galima matyti kitų asmenų duomenis, buvo daugybė kitų nesklandumų.

Kritikos pažėrė ir prezidentė. „Manau, kad 22 metus komisijai vadovaujantis Z.Vaigauskas iš šių pareigų turėjo jau seniai pasitraukti. Atsinaujinimas VRK gerokai vėluoja“, – teigė Dalia Grybauskaitė.

Kad virš galvos susikaupė debesys, jautė ir pats Z.Vaigauskas. „Manyčiau, kad mano kadencija baigėsi. Šią sekundę atsistatydinti negalėčiau, nes reikia pasirūpinti, kad būtų pabaigti skelbti rezultatai, o paskui reikės neatidėliojant šį klausimą spręsti“, – 2016 m. spalio 10 d. spaudos konferencijoje kalbėjo Z.Vaigauskas.

Pasakė, žmogus ir… užmiršo, nes dar ir šiandien sėdi, matyt, labai patogioje komisijos pirmininko kėdėje.
Be kaltės kaltas

Kartais drastiški sprendimai baigiasi ir teismais. Iš darbo remiantis slapta pažyma, su kuria jam pačiam nebuvo leista susipažinti, atleistas buvęs Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovas Jonas Milius prašo Vilniaus apygardos administracinio teismo (VAAT) grąžinti jį į ankstesnes pareigas. Teismas atidėjo J.Miliaus, Vyriausybės ir VMVT ginčo nagrinėjimą. VAAT nusprendė į kitą teismo posėdį iškviesti du tuometės Vyriausybės ministrus – Vidaus reikalų ministerijai vadovavusį Tomą Žilinską ir žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę. Jie turės paaiškinti, ar Vyriausybės nariai iš tiesų balsavo už J.Miliaus atleidimą.
Teisme dėl atleidimo besibylinėjantis buvęs VMVT vadovas patvirtino, kad anksčiau jam pareikšti įtarimai piktnaudžiavimu tarnyba ir dokumentų klastojimu nėra panaikinti. Teisėsauga atlieka ikiteisminį tyrimą ir aiškinasi, ar įtarimai, kad šaldytus maisto produktus gaminanti Kauno bendrovė „Judex“ per parlamentarą „tvarkietį“ Petrą Gražulį siekė paveikti VMVT, kad ši neskirtų nuobaudų už pažeidimus, yra pagrįsti „Kai Vilniuje nuo legioneliozės per trumpą laiką mirė trys žmonės, nekilo jokio triukšmo. Nuo koldūnų Lietuvoje jau dvidešimt metų nėra miręs nė vienas žmogus“, – atėjęs į teismą pareiškė J.Milius.