R. Kazakevičienės nuotr.

Balandžio vidurio naktų vėsa, kai oro temperatūra nukrito iki 5–6 laipsnių šalčio, kai kur ir dar daugiau, smogė ankstyvųjų daržovių augintojams. Tokių klimato perkryčių neatlaikė dalis nešildomuose šiltnamiuose susodintų daigų.

Šildo ištisą parą   

Žalumyninių daržovių derliumi šiemet džiaugiasi ūkininko Ginto Lazausko šeima iš Netičkaimio (Marijampolės sav.), tačiau išaugintas ankstyvas derlius kelia ir nemažai rūpesčių.

Ūkininkui talkinanti žmona Irena Lazauskienė „Valstičių laikraščiui“ pasakojo, kad šių metų pavasaris – išskirtinis. Visus mėnesius labai trūko saulės, o balandžio naktimis spustelėjo šaltis. Šiuo metu Lazauskų ūkyje turimi keturi po 2 arus dydžio šiltnamiai nuolat yra šildomi.

Jos teigimu, pačios didžiausios investicijos –šiltnamiams šildyti. Šeimininkai krosnis nuolat kūrena anglimis ir malkomis. Jas užkuria sausio mėnesį, kai pasėja salotas ir ridikėlius. Brangiai kainuoja ir šiltnamių atnaujinimui reikalinga plėvelė. Skaičiuoja ir darbą. Tenka atsikelti du kartus naktį ir pakurti prigesusias krosnis.

Paprastai Velykoms visada išaugina žalumynų, tačiau šiemet vos suspėjo – pagelbėjo reguliarus šildymas.

Didelė patirtis

Savo šiltnamiuose Netičkampyje Lazauskai jau balandžio pradžioje buvo išauginę salotų, ridikėlių, svogūnų laiškų. „Mes jau 30 metų tuo verčiamės“, – teigė ūkio šeimininkė I.Lazauskienė ir pridūrė, kad kadaise verslą pradėjo nuo ankstyvųjų kopūstų auginimo. Greitai užsiėmimas peraugo į platesnę šiltnaminę daržininkystę, nes kitaip nebūtų įmanoma buvę išgyventi.

Moteris pasakojo, kad po pirmųjų išaugintų šiltnamiuose salotų į jų vietą tuose pačiuose šiltnamiuose sodins pomidorų ir agurkų daigus, prižiūrės ir lauks jų derliaus. Per tą laiką lauke užderės po uždangomis auginamos salotos, šiuo metu jau sudygę ir ridikėliai. Vėliau ūgtelės kalafiorai, ankstyvieji kopūstai. „Pradedame nuo šiltnamių, o baigiame lauko daržovėmis“, – ūkio specifiką apibūdino Irena.

Visas daržovių auginimo plotas siekia beveik 1 ha. „Vyras agronomas, aš – zootechnikė, mes turėjome už kažko kabintis. Mums nebuvo ką daugiau pasirinkti, tik šiltnamius“, – savo pasirinkimą aiškino Netičkampio daržovių augintoja.

Irena Lazauskienė šildomuose šiltnamiuose jau išaugino gražių salotų.  R. Kazakevičienės nuotr.

Irena Lazauskienė šildomuose šiltnamiuose jau išaugino gražių salotų. R. Kazakevičienės nuotr.

Svarbu ir parduoti

Lazauskų ūkyje triūsia visa šeima – tėvams nuolat padeda dukra Monika. Pastaroji ir užaugo matydama savo tėvus kantriai dirbančius šiltnamiuose, prekiaujančius pačių išaugintomis daržovėmis. Mergina jau studentė, bet laisvu laiku talkina ir ūkyje, ir ūkininkų turgelyje. Darbšti šeima neneigė, kad didelio turto iš šiltnaminių daržovių nesusikrauna, todėl pagalbininkų nesamdo, dirba patys ir tik išgyvena.

Augintojų nuomone, kainų negalima labai išsikelti. Lazauskai prisimena, kiek kainavo jų salotos, ridikėliai, kai dar buvo litai. Sako, kad įvedus eurus kainų nesukėlė, nesuapvalino – pasiliko prie centų. Pirmosios salotos bei šiltnamio svogūnų laiškai šį balandį kainavo po 60 centų už kilogramą. Ši kaina, Irenos teigimu, atšilus labai greitai kris. Už ryšulėlį Lazauskų šiltnamiuose išaugintų pirmųjų ridikėlių ūkininkai prašė 80 centų.

Šiltnamiuose išaugintų žalumyninių daržovių sezonas trunka vos mėnesį. Kai saulutė pašildo, atidengiamas lysvių uždangas. Gausiai laistomi lauko žalumynai, salotos ir ridikėliai netrunka užaugti. Lazauskų ūkyje jų pasodintos 7 didelės lysvės.

Apšaldė pomidorus

Juozo Vasiliausko daržininkystės ūkyje Patašinės kaime (Marijampolės sav.) taip pat pirkėjų jau laukia išaugintos salotos, ridikėliai, svogūnų laiškai. Jie jau pakankamai sutvirtėję – atsparūs gamtos išbandymams.

Ūkininko žmona Gražina Vasiliauskienė „Valstiečių laikraščiui“ pasakojo, kad daugiausiai rūpesčių jiems sukėlė neseniai naktimis spustelėję šalčiai, nes jų šiltnamiai nėra nuolat šildomi. Nuo tokios stichijos apsisaugoti turi nusipirkę statybininkų naudojamą dujinį šildytuvą, kuris patalpą apšildo pūsdamas šiltą orą, bet kai labai šalta, net jis nepadeda. Tad per Velykas viename iš šiltnamių susodinti pomidorų daigai neatlaikė ir apšalo, kitame – augalai nenukentėjo.
„Gamtos išbandymai žiauriai mus veikia. Salotos, ridikėliai tokias šalnas šiltnamyje ištverė, jiems šalnos nebaisios, tik jų augimą pristabdė. Bet lepesni, ką tik į naujas augimo vietas pasodinti ūgtelėję pomidorų daigai – apšalo, nors juos ir apdengėme. Bet ir dangstymas nepadėjo. Su jais turime bėdos. Šildėme agurkų šiltnamį, o pomidorus palikome be šildymo“, – kalbėjo ankstyvųjų daržovių augintoja.

Pasak jos, jie tiesiog nespėjo pasirūpinti abiem šiltnamiais. Be to, nesitikėjo ir tokių stiprių šalnų.

Lauko lysvių neskubina

Pasak G. Vasiliauskienės, po uždangomis laukuose jų ūkio lysvės dar nėra apsodintos. Iš patirties žino, kad jose augalai irgi nukenčia net gegužės mėnesį. Jos nuomone, tie, kurie šiuo laiku jau turi sudygusių lauko salotų po dvigubomis uždangomis, gal neturėtų labai nerimauti. Tiesa, salotų augimą šaltis jau pristabdė, bet patys augalai atšilus turėtų atsigauti.

Ūkininko žmona prisimena pavasarį, kai balandžio viduryje buvo balti laukai ir šaltis spaudė visą savaitę. Po to jie lauke stengiasi sodinti ne anksčiau kaip antroje balandžio pusėje. Kiti sodina, bet dengia keliais uždangų sluoksniais, tada augalus išsaugo. Vasiliauskams paprastai užtenka ir vieno uždangos sluoksnio.

„Visi balandžio pradžioje džiaugėsi, kad bus šiltas pavasaris. O mes su vyru labai atsargiai tą šilumą priėmėme. Atšyla pavasarį anksti, o paskui – būna šalčio ar sniego. Tai čia nieko naujo, tik kad taip stipriai šaltų, tai tikrai rečiau būna“, – svarstė ji.

Sezonas dėl šalnų vėluos

2.Zofija Cironkienė

Zofija Cironkienė, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos direktorė

Ankstyvosios daržovės šituo metų laikotarpiu auginamos ne tik šiltnamiuose, dalis daigų jau pasodinti ir laukuose po plėvelės uždangomis. Mūsų augintojai jau ir salotas buvo pasėję, ir salotų daigus pasodinę. Kur norėjo imti derlių anksčiau, tai ir žiedinių kopūstų daigus pasodino. Galų gale ir ankstyvosios bulvės jau po plėvele pasodintos. Daug kas jau lauke auga. Daugiausia žalos gali patirti tie daržovininkai, kurie augina po uždangomis laukuose. Šiltnamiuose auginamos ankstyvosios daržovės, manau, apsaugotos, tik jų savikaina bus didesnė ir, galbūt, jų sezonas vėluos, tad ir derliaus sulauksime šiek tiek vėliau. Bet sinoptikai praneša, kad nuo gegužės vėl sugrįš šiluma, buvusi balandžio pradžioje, tai augalų vegetacija paspartės – augalai turi savybę pasivyti, ką praleido.