Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Cukrinių runkelių derliaus nuėmimui ritantis į antrąją pusę Vidurio Lietuvoje tradiciškai rengiamos šios kultūros kombainų varžytuvės, dalijamasi patirtimi.

Kokybiško muėmimo svarba

Jau devintus metus iš eilės vykstantis renginys, kurį organizuoja žemės ūkio kooperatyvas „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“ kartu su bendrove „Nordic sugar Kėdainiai“, – tai ne tik azartiška galingų mašinų kova, bet ir informacijos bei praktikos sklaida.

Šiemet cukrinių runkelių kombainų varžytuvės vyko Kauno rajone, Vilkijos laukuose. Čia dėl geriausiai saldžiųjų šakniavaisių derlių nuimančios mašinos vardo varžėsi trys galingi kombainai – olandų „Vervaet“ ir vokiečių „Holmer“ bei „Ropa“. Šiems galiūnams konkurencija šį kartą buvo kiek mažesnė, mat varžybose nedalyvavo tradiciškai kasmet savo galimybes čia išbandydavęs vokiečių „Grimme“.

Kombainų iškastus šakniavaisius vertino teisėjų komanda, susidedanti iš mokslininkų, Kėdainių cukraus fabriko ir augintojų atstovų. Vertinama buvo ne tik šakniavaisių nuėmimo kokybė, bet ir jų išbarstymas lauke, kiti aspektai.

„Svarbu ne tik gerai užauginti, bet ir iškasti. Netinkamai nuimant derlių galima patirti nemažų nuostolių. Net ir dirbant moderniais kombainais, netinkamai sureguliavus parametrus, galima prarasti net iki 5 tonų iš hektaro runkelių. Tai tikrai nemenkas nuostolis. Nesunku apskaičiuoti, kiek pinigų ūkininkai gali palikti pūti laukuose, juk tona – tai maždaug 30 eurų. Todėl šių varžytuvių pagrindinis tikslas – sutelkti dėmesį į derliaus nuėmimo kokybę, paskatinti kaupti žinias bei meistriškumą, skleisti patirtį“, – sakė „Nordic Sugar Kėdainiai“ žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris.

Gerų rezultatų nesitikėjo

Šių metų varžytuvių dalyviams šaltas ir drėgnas penktadienio rytas pateikė nemenką iššūkį, mat kasimo sąlygos dėl įmirkusios dirvos buvo ne pačios geriausios. Tačiau šiuolaikinėms modernioms cukrinių runkelių nuėmimo mašinoms gamtos išdaigos – nė motais. Jos savo darbą atliko be priekaištų.

„Šiais metais nesitikėjome tokių gerų rezultatų. Džiugu, kad mūsų ūkninkai jau išmoko puikiai nuimti runkelius. Čia su studentais teisėjauju nuo pirmųjų renginių, kasmet matau daromą pažangą, o šiemet kombainų operatoriai parodė tikrai aukštą pilotažą“, – pasakojo vienas iš varžytuvių teisėjų Aleksandro Stulginskio universiteto, Žemės ūkio inžinerijos fakulteto dekanas Rolandas Domeika.

Nors visi trys kombainai darbavosi tikrai šauniai, tačiau nedidele taškų persvara nugalėtojo titulą šiemet iškovojo kombainas „Ropa“.

Derliai nenuvylė

Į renginį iš netolimų apylinkių sugužėjęs gausus būrys auginančių cukrinius runkelius žemdirbių čia ne tik sėmėsi patirties, bet ir su kolegomis savo bėdas ir džiaugsmus.

„Šiemet nuotaikos puikios. Grūdininkams koją pakišo birželio sausra ir prastos nuėmimo sąlygos, o mes, runkelių augintojai, galime džiaugtis, kad mūsų ilgos vegetacijos kultūrai gamtos išdaigos didelės žalos nepadarė. Kadangi šį sezoną netrūko drėgmės, runkeliai, kukurūzai ir žolė tikrai neblogai užaugo. Šiemet kol kas vidutinis cukrinių runkelių derlius siekia daugiametį vidurkį – 65 tonos iš hektaro, o cukringumas auga kiekvieną savaitę – dabar jis yra 18 procentų“, – kalbėjo žemės ūkio kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai“, vienijančio apie 260 narių, valdybos pirmininkas Algimantas Šleževičius.

Neliks kvotų

Ateinančiais metais cukraus gamintojų ir žaliavos augintojų laukia nemenkas iššūkis – nuo 2017 m. naikinama ES cukraus kvotų sistema. Tačiau mūsų ūkininkai į ateitį žiūrį drąsiai.

„Jau sudarytos ūkininkų sutartys su Kėdainių cukraus fabriku dėl kitų metų. Džiaugiamės, kad gavome gerokai didesnį užsakymą – net 115 tūkst. tonų balto cukraus. Šiemet užsakymas buvo 63 tūkst. tonų. Nors kitiems metams suderėjome kiek prastesnes žaliavos supirkimo kainas, nei buvo iki šiol, nenusimename. Suprantame, kad, nelikus kvotų, to buvo galima tikėtis. Optimizmo įkvepia tai, kad cukraus fabrikas augintojams pažadėjo priedus nuo gauto pelno, tad tikimės, kad viskas bus gerai, ir ši kultūra toliau sėkmingai Lietuvoje klestės“, – optimizmo nestokojo A.Šleževičius.