Redakcijos archyvo nuotr.

Pasiūlyti skanių lietuviškų bulvių birželio pradžioje šiemet galės retas ūkininkas. O ir tokį derlių įpirks toli gražu ne kiekvienas. Prognozuojama, kad ankstyvosios lietuviškos bulvės bus gana brangios.

Rekordų nesivaiko

Anot pačių ankstyviausių bulvių augintojo Sauliaus Dambrausko iš Kėdainių rajono Daukšių kaimo, geriausiai būtų pačių bulvių paklausti, kaip jos jaučiasi po tokių smarkių šalnų.

„Bulvėms šalnos, aišku, pakenkė. Derliaus sulauksime, bet 3–5 dienomis vėliau ir mažesnio. Planuoju birželio 10 dieną pradėti bulviakasį“, – ateities planais dalijosi ūkininkas. Pernai jis pirmąsias bulves nukasė ir pirkėjams pasiūlė birželio 7 dieną. Dar anksčiau, birželio 3-iąją, bulves pernai pradėjo kasti ūkininkas Rimantas Žebarauskas. Tai buvo ankstyvumo rekordas Lietuvoje. Ūkininkams pavyko bulves išauginti per maždaug 80–86 dienas.

Pastaraisiais metais į minėtus ūkius buvo nemažai investuota, kad derlių pavyktų išauginti kuo anksčiau. Laukuose įrengtos laistymo sistemos. Kėdainiečiams konsultacijas teikė Danijos bulvių augintojai. Bulvės dar vasario mėnesį pradėtos daiginti šiltnamiuose, o pasodinus uždengtos plėvele.

S. Dambrauskas

S. Dambrauskas

Užšaldė net purkštuvus

Tačiau šis pavasaris pateikė staigmenų. Anot ūkininko S.Dambrausko, šiemet ankstyviausių veislių bulvių auginimo savikaina labai išaugo, nes itin daug išpurškė vandens, o dalis bulvių nuskendo. Gegužės 15-ąją ūkininkas nusprendė atidengti daržo plėvelę nuo 7 ha bulvių ploto. Pamatė visko: vietomis daržovės labiau nukentėjo, vietomis – mažiau. Iš viso šiame ūkyje uždengta 20 ha ankstyvųjų veislių bulvių. Vis dėlto ūkinkas mano, kad kasti tikrai dar bus ką.

Norėdami išauginti lietuviškų bulvių kuo anksčiau, ūkininkai taiko įvairius metodus. Vienus nusižiūri iš danų, kitus – iš švedų. Deja, anot žemdirbių, naujovės labiau tinka, kai šalnos trunka 2–4 valandas, o ne 12 valandų per naktį. Tad nepadėjo nė vienas pasiskolintas metodas. Net vandens purkštukai nustojo sukiotis – užšalo, tačiau mechanizmas veikė toliau ir be reikalo išpurškė didelį kiekį vandens.

Bulvių atsargos baigėsi

„Valstiečių laikraščiui“ S.Dambrauskas teigė norįs kuo anksčiau pradėti kasti bulves, nes pernykštės baigiasi. „Pernai metų derliaus bulvių Lietuvoje jau praktiškai nėra, todėl pakilo jų kaina. Kadangi prekybos centrai mums nenorėjo sumokėti tiek, kiek prašėme, šias daržoves pardavėme bulgarams, moldavams, ukrainiečiams, serbams“, – kalbėjo Kėdainių krašto bulvių augintojas.

Birželio mėnesį Lietuvos prekybos centruose paprastai pasirodo šviežių ispaniškų bulvių. Paskui ateina lietuviškų daržovių eilė. „Kol žmogus gyvena, tol valgo. Vienais metais parduosime daugiau, kitais – kiek mažiau. Jeigu neparduosime Lietuvoje, išvešime svetur. Jei pamatysime, kad apskritai neapsimoka bulvių auginti, neauginsime. Neperspektyvių verslų neliks“, – teigė ankstyvųjų bulvių auginimo perspektyvą Lietuvoje kol kas įžvelgiantis S.Dambrauskas.

Augina lengvoje žemėje

Daržininko Povilo Žolyno iš Šilavoto kaimo (Marijampolės sav.) manymu, šis pavasaris, nors ir šaltesnis, leis bulvėms užaugti.

„Nieko baisaus dar nenutiko, visai normalus pavasaris. Žinoma, kiek vėliau bulves pasodinau, nes dirva buvo pernelyg drėgna. Paskui šalnos apšaldė pačių ankstyviausių bulvių viršutinius daigus, bet šie nežuvo, leidžia naujus lapus“, – sakė optimistiškai nusiteikęs ūkininkas.

P. Žolynas

P. Žolynas

P.Žolynas pasakojo, kad jo laukuose po dangomis augančios ankstyvosios bulvės jau ūgtelėjo, atšilus stiebiasi naujos atžalos. Žolynų ūkis pirmųjų bulvių pirkėjams tikisi pasiūlyti Joninėms – birželio 24 dienai.

Šilavoto ūkininkas jau pasodino ir vėlyvąsias bulves. Dabar stebi, kaip jos gražiai dygsta. Šioms daržovėms kasmet parenka lengvesnes žemes, todėl ir dirvos greičiau pradžiūsta, ir kombainui būna lengviau, kai reikia nukasti. Be to, lengvesnėse žemėse augančios bulvės būna dailesnės formos.

P.Žolynas nesigaili, kad pasodino bulves nelaukdamas šilumos. Jo laukuose geriau tinka ankstyva sėja, tegul ir su nuostolius atnešančių šalnų rizika. Sodinti pradėjo balandžio pradžioje, kai tik pradžiūvo dirvos. Iki gegužės visą bulviasodį užbaigė. Tik bulvių plotus sumažino.

„Pernai mūsų krašte buvo priauginta per daug bulvių, nebuvo tiek daug valgytojų. Teko sukti galvą, kur tiek dėti. Geriau tegul bus mažiau, gal bus skanesnės“, – liaudies išmintimi rėmėsi bulvių augintojas iš Suvalkijos.

Trukdė šlapynė

Kudirkos Naumiesčio seniūnijos Būblelių kaimo (Šakių r.) ūkininkas Linas Pukelis šiemet bulvėms savo ūkyje skyrė 55 ha. Bulviasodį, kurį pradėjo balandžio 5-ąją, tikisi užbaigti iki gegužės 21 dienos. „Per šlapynę negalėjome įvažiuoti į dirvas“, – pagrindinę bulviasodžio vėlavimo priežastį ūkyje nurodė L.Pukelis.

Jis augina ir ankstyvąsias bulves po dangomis. Per šalnas bulvės nukentėjo, bet ūkininkas pastebėjo, kad augalai pamažu atsigauna. Šalnų padarinių irgi bus, tad ankstyvųjų bulvių derlius, anot jo, vėluos kokią savaitę. L.Pukelis bulvių pardavimą žada vėl patikėti kooperatyvui „Suvalkijos daržovės“. Ūkyje išaugintas bulves sufasuoja ir perduoda kooperatyvui. Tai palengvina rūpesčių naštą.

Ūkininko iš Kudirkos Naumiesčio seniūnijos teigimu, šiemet jų krašto žemdirbių auginamų bulvių plotai šiek tiek sumažėjo.

Bulvininkystė traukiasi

Martynas Laukaitis, Lietuvos daržovių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas

Labiausiai šiemetis nepalankus pavasaris paveikė ankstyvąsias bulves, auginamas po dangomis. Dėl drėgmės patirti nuostoliai kol kas dar neskaičiuojami. Ar užteks šiemet Lietuvoje išaugintų bulvių saviems poreikiams, manau, dar per anksti kalbėti. Praėjusiais metais bulvių plotai Lietuvoje sumažėjo apie 14 procentų. Žiūrėsime, kas darysis šiemet – žemdirbiai dar tik artėja prie bulviasodžio pabaigos, deklaruoja pasėlių plotus. Šiuo metu seno derliaus bulvės rinkoje jau baigiasi, o naujojo, mano duomenimis, turėtų vėluoti apie dvi savaites. Ar bulvių kaina dėl to labai išaugs, sunku nuspėti. Laikas viską parodys.

 

Bulvių derlius, tūkst. t

2012 m.         549,9

2013 m.         426,5

2014 m.         468,5

2015 m.         399,2

2016 m.         340,2

Statistikos departamentas

 

Bulvių supirkimo kainos, EUR už t

2012 m. 126

2013 m. 167

2014 m. 152

2015 m. 131

2016 m. 153

Statistikos departamentas