Scanpix nuotr.

Galingą jėgą – imunitetą – mums suteikė pati gamta. Jis padeda kovoti su neigiamais veiksniais, išvengti ligų ar jas ir kitus organizmo negalavimus greičiau įveikti.

Rūpinkitės kasdien

Pasak vilnietės gydytojos dietologės Eglės Kliukaitės, imuniteto atsparumas itin sumažėja rudens ir žiemos laikotarpiu, tad šiais sezonais labai svarbu jį stiprinti. „Stiprus imunitetas padeda išvengti ligų, o joms užklupus, suteikia daugiau galimybių kuo greičiau jas įveikti“, – pasakojo gydytoja dietologė.

Imunitetą silpnina užteršta aplinka, stresas, netinkami mitybos įpročiai, skysčių stoka, didelis darbo krūvis, nervinė įtampa, poilsio trūkumas ir kiti veiksniai.

Gydytoja teigė, kad vieni iš dažniausių simptomų, leidžiančių spėti, kad reikia stiprinti savo imunitetą, – greitas nuovargis, mieguistumas arba, priešingai, nemigos problemos, galvos skausmas, taip pat dažnos ir ilgai trunkančios viršutinių kvėpavimo takų ligos su komplikacijomis.

„Nusilpus imunitetui, nuolat jaučiant nuovargį, gerai neišsimiegant, sulėtėja protinis aktyvumas, kartu mažėja ir darbingumas. Tampa sunku susidoroti su iššūkiais, nesinori nieko veikti. Dėl to žmones gali apimti slogi nuotaika, o ilgainiui – ir depresija“, – perspėjo E.Kliukaitė.

E. Kliukaitė

E. Kliukaitė

Vitaminų trūkumas taip pat gali lemti imuniteto mažėjimą. Gydytojos E.Kliukaitės teigimu, vienos geriausių natūralių imuniteto stiprinimo priemonių, be jau žinomų (citrinų, imbiero, medaus, česnako), yra švieži ir džiovinti vaisiai, daržovės, daug baltymų turintys rauginti pieno produktai (kefyras, pasukos, natūralus jogurtas), riešutai, žuvis.

Pasak pašnekovės, nusilpus imunitetui, pirmiausia reikia ieškoti priežasčių, dėl ko taip nutiko. „Tik radę priežastį galime rinktis, kurios priemonės geriausiai atkurs pirminę organizmo būklę, leis pasiekti reikiamų rezultatų. Tačiau būtina nepamiršti, kad imunitetu reikia rūpintis nuolat, o ne tik jam nusilpus. Rekomenduojama aktyviau sportuoti, subalansuoti mitybą, gerti pakankamai skysčių, rasti laiko pailsėti“, – patarė gydytoja dietologė.

Svarbu švarios mintys

Ką daryti, kad žmogus būtų sveikas? „Žolinčių akademijos“ vadovės, žolininkės Danutės Kunčienės manymu, labai svarbu jaustis laimingam, pozityviai mąstyti, mokėti be širdgėlos priimti įvairias situacijas ir gerbti kitus žmones. „Sveikata prasideda nuo mąstymo. Jei žmogus pakankamai judės ir sveikai maitinsis, bet blogai galvos apie kitus, gyvens tik buitimi, nieko gero nebus“, – paaiškino žolininkė.

Kad imuninė sistema būtų stipri, svarbu gerai išsimiegoti. Gultis reikėtų tuo pačiu metu išvėdintoje patalpoje, prieš miegą pamiršti visus rūpesčius. Pasak žolininkės, miegamajame neturi būti jokių prietaisų – televizorių, kompiuterių. Taip pat ji rekomenduoja niūriąsias žiemos dienas praleisti ramiai, kantriai – kaip medžiai, krūmai, kiti augalai, nesiblaškant ir nepykstant.

D. Kunčienė

D. Kunčienė

Imunitetui stiprinti D.Kunčienė siūlo pasitelkti žolynus. Kiekvieno augalo sudėtinės dalys yra skirtingos: vienose yra silicio, kitose – kalcio, geležies, o žmogui reikia visos Mendelejevo lentelės, todėl, vartodami vaistažolių mišinius, savo ląsteles aprūpiname mikroelementais, kurių įprastas maistas nepajėgus duoti.

„Grūdinkitės ir šaltuoju metų laiku, gerkite daug šiltos arbatos, – patarė žolininkė. – Pajutę per kūną bėgančius šaltus drebuliukus, pamirkykite kojas šiltame vandenyje su druska, jodu ar bulvių nuoviru, masažuokite jas įvairiais šildomaisiais tepalais, tinka ir sviestas. Labai gerai suvalgyti sumuštinį su česnaku ir linų sėmenų aliejumi, didžiųjų dilgėlių lapų milteliais.“

Svarbūs psichologiniai veiksniai

Silpnas imunitetas būdingas mažiems vaikams (ypač iki 2 metų) ir vyresnio amžiaus žmonėms. Labai silpsta ir vadinamųjų karjeristų, kurie daug laiko praleidžia dirbdami protinį darbą, pakelia didžiulį krūvį, ištveria begalę stresinių situacijų, o maitinasi tik prabėgomis, imunitetas.

Pasak kėdainiškės bendrosios praktikos gydytojos Audronės Pacevičienės, prie rizikos grupių žmonių, kurie greičiau užsikrečia ir dažniau serga, taip pat priskiriami bet kokio amžiaus žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis (diabetu, širdies ir kraujagyslių sistemos negalavimais), per daug nutukę, nėščios moterys.

„Geras miegas, fizinis aktyvumas, psichinė sveikata, įtampos valdymas – visa tai padeda būti atsparesniems, – sakė gydytoja. – Nuo nuolatinės įtampos kenčiančių žmonių organizme sumažėja antikūnų gamyba ir limfocitų aktyvumas. Baimė pati savaime nėra vertybė, ji silpnina imunitetą, mažina baltųjų kraujo kūnelių aktyvumą. Tyrimais nustatyta, kad po traumuojančio įvykio užgniaužtos emocijos neišvengiamai lemia imuniteto silpnėjimą.“

Kaip sustiprinti organizmą?

Vartokite natūralius vitaminus ir mikroelementus.

Kasryt po kasdienės mankštos įtrinkite kūną šiurkščia drėgna pirštine – tai padės puikiai jaustis visą dieną.

Naudokite kontrastinį dušą.

Gerkite natūralių žolių nuovirus, šviežiai spaustas sultis.

Nuolat vėdinkite kambarius, patalpas valykite drėgnuoju būdu. Šaltuoju metų laiku saugokitės peršalimo, dėvėkite šiltus drabužius, mūvėkite vilnones kojines.

Venkite organizmą silpninančių žalingų įpročių – nerūkykite, negerkite alkoholio.

 

Ar žinote, kad:

  • česnakas yra stipri antibakterinė, antivirusinė ir antimikrobinė priemonė, kasdien jo valgant rizika susirgti peršalimo ligomis sumažėja dviem trečdaliais;
  • ypač veiksmingi preparatai, pagaminti iš kelių rūšių ežiuolių (jos skatina imuninių ląstelių veikimą, tiesiogiai kovodamos su bakterijomis ir virusais);
  • medus padeda reguliuoti hormonų veiklą, stiprina imunitetą, skatina ląstelių atsinaujinimą, gerina kraujo sudėtį, mažina kraujospūdį, gydo nemigą ir nervų ligas, padeda virškinti;
  • liepų medus gydo visas peršalimo ligas;.
  • grikių medus labai tinka sergantiesiems mažakraujyste, efektyviai reguliuoja hormonų pusiausvyrą;
  • pienių medus turi organizmą valančių savybių: gerina kepenų ir inkstų darbą;
  • bičių duonelėje yra visko, ko reikia medžiagų apykaitai normalizuoti ir organizmui augti.