Šį mėnesį ūkininkas ryžosi atnaujinti eksperimentinę pieno produktų gamybą.

Ekologinio pieno ūkio šeimininkas Juozas Kulėšius pieno produktų gamyboje ne naujokas. Prieš dvejus metus nutrauktą veiklą jis ketina atnaujinti ir vėl tiekti vartotojams sertifikuotą pieną, varškę, grietinę, jogurtą, rūgpienį, sviestą, fermentinį sūrį ir kitus produktus.

Ūkininkavimo vingiai

Ukmergės rajone gyvenantis J. Kulėšius ūkį pradėjo kurti prieš 27 metus. Tuo metu jis turėjo tik vieną melžiamą karvę, tačiau puoselėjo mintis gyventi laisvai ir neturėti viršininkų. „Bandą išplėtėme iki 10 gyvulių. Pieno supirkimo kaina nebuvo aukšta, tačiau išgyvenome, nes pinigų vertė buvo kita“, – sakė pašnekovas. J.Kulėšius prisipažino, kad, praėjus dešimtmečiui, jis norėjo baigti ūkininkauti. „Vienas po kito žlugo pieno ūkiai. O aš dirbau, nors ir mažinau bandą. Vis pamąstydavau, kad reikia nutraukti pieno gamybą ir eiti dirbti pagal specialybę“, – sunkmetį prisiminė ūkininkas. Pasak pašnekovo, noras tęsti pradėtus darbus atsirado Lietuvai įstojus į ES. Padedamas žmonos, jis dalyvavo įvairiose programose, gavo paramos, įsigijo technikos, modernizavo ūkį. „Pieno ūkis atsigavo. Todėl šiandien esu patenkintas, kad pasukau ūkininkavimo keliu ir dirbu mėgstamą darbą“, – sakė ekologinio pieno ūkio savininkas.

Neįsitvirtino rinkoje

Kalbėdamas apie produkcijos kiekius, J.Kulėšius pabrėžė, kad jų gamyba priklausys nuo paklausos.

Kalbėdamas apie produkcijos kiekius, J.Kulėšius pabrėžė, kad jų gamyba priklausys nuo paklausos.

Prieš dvejus metus ES paramos lėšomis J.Kulėšius įsirengė apie 43 tūkst. eurų kainuojančią pieno perdirbimo liniją Šia linija pienas nuo melžimo vietos keliauja į šaldytuvus, o iš ten vamzdynais – į cechą. Ceche tuo metu buvo pilstomas ne tik pienas, bet ir gaminama varškė, sviestas, grietinė, įvairūs sūriai, grietinėlė be laktozės. Norėdamas išvengti pieno produktų gamybos klaidų, ūkininkas įdarbino profesionalią technologę Vilmą Kojelienę iš kaimyninio Širvintų rajono. Visi produktai buvo gaminami iš ekologiško pieno, naudojami tik ekologiški priedai.

VšĮ „Ekoagros“ sertifikuotus produktus pardavinėjau ūkininkų turgeliuose Vilniuje, Kaune, taip pat Ukmergėje ir Širvintose“, – perdirbėjo kelią prisiminė ūkininkas. J.Kulėšius sako, kad imtis pieno perdirbimo jį pastūmėjo noras išmėginti naują sritį. „Viskas šioje srityje buvo nauja. Susidūriau su rinka, pirkėjais, reklama, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos ir kitų institucijų darbuotojais“, – pirmuosius gamybos ir prekybos žingsnius prisiminė Juozas. Deja, nepavykus užkariauti rinkos, jam teko sustabdyti perdirbimą ir prekybą.

Planuoja darbus

Anot ekologinio pieno ūkio savininko, gaminti pieno produktus yra pelningiau, nei parduoti pieną. Šį mėnesį ūkininkas ryžosi atnaujinti pieno produktų gamybą. Nors ūkyje per dieną primelžiama apie 600 l pieno, ceche planuojama perdirbti tik šeštadalį jo. Į ūkį artimiausiu laiku atvyks VšĮ „Ekogaros“ darbuotojai, užsiimantys ekologiškų produktų sertifikavimu. Ūkininkas pabrėžė, kad produkcijos kiekis priklausys nuo paklausos, klientų poreikio. „ Žiūrėsime, kaip viskas seksis. Pastaruoju metu atsirado daugiau partnerių. Artimiausiu metu susitiksiu su parduotuvėlių savininkais, kuriems reikia ekologiškų produktų. Teks susidėlioti, kiek kam ko reikia, kad apsimokėtų produktus vežioti“, – apie ateities planus pasakojo Juozas. Pasak ūkininko, svarbu, kad produktai neužsigulėtų lentynose. „Atvežus prekes į parduotuvę, ten jų kaina išauga trigubai. Žinoma, pardavėjams – gerai, o mums – blogai, nes realizuojami maži kiekiai. Taigi, pirkėjams būtų palankiausia pirkti tiesiai iš ūkininko, nes kuo daugiau atsiranda tarpininkų, tuo didesnė produkto kaina“, – aiškino J.Kulėšius.

Žvelgia optimistiškai

Ekologinio ūkio šeimininkas dabar prižiūri 45 melžiamų karvių bandą, kuriai per metus sušeriama apie 300 t pašarų. „Stengiuosi ūkyje tvarkytis racionaliai, todėl galiu pasisamdyti darbininką. O kad žmogus gerai dirbtų, reikia jam mokėti normalų uždarbį, ne minimumą“, – teigė pašnekovas. J.Kulėšius yra kooperatyvo „Eko tikslas“ narys, už pristatomo pieno kilogramą jis gauna apie 15 centų. „Kooperatyve esu 8 metus. Kai kūrėme kooperatyvą, pieno supirkimo kainos buvo žemos. Vėliau jos tai pakildavo, tai nukrisdavo. O dabar, kai nusileido, taip ir nebepakyla“, – sakė Ukmergės rajono ūkininkas. J.Kulėšių erzina raginimai pakentėti dėl žemų pieno supirkimo kainų, palaukti geresnių laikų. Anot pašnekovo, ūkininkams laukti jau pabodo, jie nori oriai gyventi dabar. Pats jis stengiasi neprarasti optimizmo. Pasak J.Kulėšiaus, dabar pieno ūkių šeimininkams reikia labiau susiveržti diržus, racionaliau mąstyti ir be reikalo neišlaidauti.

Ekologinės gamybos kontrolė

Tiekti į rinką ekologišką pieną ir pieno produktus turi teisę tik sertifikuoti gamintojai – ekologinės gamybos ūkiai ir įmonės. Sertifikatai išduodami tiems gamintojams, kurie atitinka Ekologinio žemės ūkio taisyklėse nustatytus reikalavimus. 
Šiuo metu Lietuvoje ekologinės gamybos ūkius ir įmones sertifikuoja akredituota sertifikacijos įstaiga VšĮ „Ekoagros“. Įstaiga, išdavusi sertifikatą, reguliariai tikrina, ar sertifikuoti ekologinės gamybos ūkiai bei gamintojai laikosi nustatytų reikalavimų. Nustačius pažeidimų, gali būti sustabdytas sertifikato galiojimas arba jis gali būti panaikintas.
Produktų kokybę „nuo lauko iki stalo“ taip pat kontroliuoja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba.