Pauliaus Lileikio nuotr.

Maitinimo verslas vis dar išlieka vienas populiariausių – beveik 40 proc. VšĮ „Versli Lietuva“ konsultacijų yra suteikiama asmenims, kurie norėtų pradėti su maistu susijusią veiklą. Nuo šių metų lapkričio 1 d. pradėti veiklą šioje srityje bus lengviau – įsigalios pasikeitimai maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo tvarkos apraše.

„Į mus kreipiasi daug pradedančiųjų verslininkų, kurie nori pradėti įvairių sričių verslus. Tiesa, dažnai pradedantieji yra užsidegę savo idėja, tačiau neskiria didelio dėmesio išnagrinėti reikalavimų, kurie taikomi konkrečiai sričiai“, – teigia Gytis Morkūnas, VšĮ „Versli Lietuva“ Verslumo departamento direktorius. Pasak jo, veiklos registravimas neretai sukelia nemažai keblumų, ypač maisto tvarkymo srityje.

Siekiant sumažinti naštą verslui, nuo šių metų lapkričio 1 d. lengvėja maisto tvarkymo registravimas – atnaujintame maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo tvarkos apraše aiškiau apibrėžiama, kurie subjektai turi gauti maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, o kuriems užtenka registruotis, be to, patikslintas dokumentų, kuriuos maisto tvarkymo subjektui būtina pateikti, sąrašas.

Iki lapkričio 1 d. supaprastinta tvarka registruojami tik subjektai, vykdantys prekybą internetu, užsiimantys logistika (maisto produktų iškrovimu ar pakrovimu, užsakymų iš klientų apdorojimu, maisto produktų paskirstymu), o nuo lapkričio 1 d. tik registracijos pakaks net 22 veikloms, pavyzdžiui, mažmeninei prekybai degalinėse, vaistinėse, kioskuose, pagaminto maisto tiekimui renginiams ir kt.

Pasak G. Morkūno, tai turėtų palengvinti maisto tvarkymo srityje veiklą pradedančių verslininkų dalią, tačiau net užsiregistravus veiklą, nereiktų pamiršti reikalavimų verslui.

„Stebime maisto sektoriaus verslų kūrybiškumą bei skirtingus veiklos principus. Kai kurios įmonės pasirenka dirbti tik pietų metu, prisitaikydamos prie šalia esančių ofisų, kitos veikia tik vakarais, o trečias galima aplankyti tik pusryčių metu. Tačiau tuo pačiu matome ir gana nemažą maitinimo įstaigų kaitą. Tad mūsų vienas iš tikslų – šviesti ir suteikti kuo daugiau tikslesnės ir konkrečios informacijos, kad asmuo jaustųsi tvirtai pradėdamas savo verslą“,– sako G.Morkūnas.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus patarėjos Onos Sužiedelytės pastebėjimu, daugeliu atvejų, jei jau yra gautas VMVT leidimas vykdyti veiklą, nesėkmės priežastys nėra susijusios su maisto tvarkymo reikalavimų įgyvendinimu, kadangi išduodant maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, yra įvertinama, ar veiklos sąlygos atitinka maistą reglamentuojančių teisės aktų nuostatas.

„Sunkumus kartais gali lemti, pavyzdžiui, maisto tvarkymo patirties stoka ar menkas maisto teisės aktų reikalavimų išmanymas, netinkamas jų nuostatų taikymas“, – sako O. Sužiedelytė.

Tačiau, anot patarėjos, net ir tokiu atveju, visų pirma numatomas protingas terminas trūkumams ištaisyti, o jų pašalinimas – kasdienės maisto tvarkymo veiklos priežiūros dalis, todėl tai neturėtų tapti našta šioje srityje dirbti pasiruošusiam verslui. Taip pat pažymėtina, kad pirmaisiais veiklos metais, už pirmojo planinio patikrinimo metu nustatytus pažeidimus negali būti taikomos poveikio priemonės, susijusios su ūkio subjektų veiklos ribojimu (sustabdomi ar naikinamos licencijos, leidimai).

Artėjant atnaujinto maisto tvarkymo subjektų patvirtinimo ir registravimo tvarkos aprašo įsigaliojimui, „Versli Lietuva“ kartu su VMVT rugsėjo 25 d. 10 val. organizuoja video seminarą, kurio metu bus supažindinta su pagrindiniais reikalavimai maitinimo sričiai, į ką svarbu atsižvelgti planuojant maisto produktų prekybą ar gamybą. Aktualijas pristatys „Versli Lietuva“ projektų vadovė Živilė Baušienė ir VMVT Maisto skyriaus patarėja O. Sužiedelytė. Seminaras bus transliuojamas „Versli Lietuva“ Facebook paskyroje, jo metu bus galima tiesiogiai užduoti klausimus.