Asociatyvi nuotr.

 Lietuvos pieno perdirbėjus turėtų dominti ant bankroto ribos atsidūrusios Estijos „Tere“ prekės ženklai ir jos rinkos dalis, mano SEB banko vyriausiasis analitikas. Pasak Tado Povilausko, bendrovės gamybos pajėgumai yra mažiau įdomūs dėl užsidariusios Rusijos rinkos.

„Tere“ produktų prekės ženklai yra bene stipriausi Estijos rinkoje ir įmonės produkcijos dalis vidaus rinkoje taip pat yra arba didžiausia, arba top trejetuke, priklausomai nuo produkto, tad potencialiam pirkėjui iš Lietuvos būtų įdomiausia būtent įmonės turima rinkos dalis Estijoje“, – BNS sakė T.Povilauskas.

Pasak analitiko, „Tere“ gamybos pajėgumų Lietuvos bendrovėms tikriausiai nereikėtų.

„Pačių gamybos pajėgumų poreikis Lietuvos gamintojams nėra didelis, ypač kai užsidariusios eksporto į Rusiją rinkos ir reikia perorientuoti gamybą į kitus produktus, kurie skirti tolimesnėms rinkoms. Vargu, ar Lietuvos pieno perdirbėjai prognozuoja artimiausiu metu galimą sugrįžimą į Rusiją, todėl toks pirkinys, kaip „Tere“, kaip minėjau, trauks tuos, kas nori turėti didelę Estijos rinkos dalį“, – teigė T.Povilauskas.

Analitikas aiškino, kad „Tere“ akcijos gali būti nieko vertos, tačiau 36 mln. eurų skolų refinansavimas būtų iššūkis Lietuvos pienininkams.

„Nors ir „Tere“ akcijos veikiausiai nieko nebevertos, bet reikėtų refinansuoti „Tere“ paskolas. Aišku, Lietuvos didžiųjų pienininkų finansinė padėtis yra pakankamai gera, bet prisijungti tokio žaidėjo, kaip „Tere“, skolas galėtų tik daugiausia laisvų lėšų ir mažiausius įsipareigojimus turinčios Lietuvos perdirbimo įmonės“, – tvirtino T.Povilauskas.

Jis nenorėjo konkrečiai įvardyti bendrovių, turinčių geriausias finansines galimybes įsigyti „Tere“.

Sprendžiant iš didžiųjų pieno perdirbimo įmonių viešai skelbiamos informacijos, geriausiai atrodo „Žemaitijos pieno“ ir „Rokiškio sūrio“ galimybės – abi įmonės rugsėjo pabaigoje neturėjo ilgalaikių paskolų. „Žemaitijos pieno“ grynųjų pinigų ir jų ekvivalentų suma siekė 13,3 mln. eurų, o „Rokiškio sūrio“ – tik 890 tūkst. eurų.

Vilkyškių pieninė rugsėjo pabaigoje turėjo 130 tūkst. eurų grynųjų pinigų ir jų ekvivalentų, jos ilgalaikės paskolos ir lizingo įsipareigojimai siekė 13,8 mln. eurų. 2,6 mln. eurų grynųjų pinigų turėjo „Pieno žvaigždės“, tačiau įmonės įsipareigojimia buvo didžiausi – ilgalaikės paskolos ir skolintos lėšos siekė 23,8 mln. eurų, dar 6,6 mln. eurų teko trumpalaikėms paskoloms.

Vilkyškių pieninės ir „Rokiškio sūrio vadovai BNS teigė, kad nesidomi „Tere“ įsigijimu.

Viena didžiausių Estijos pieno perdirbimo įmonių „Tere“ yra ant bankroto slenksčio bei turi tris potencialius pirkėjus, tarp kurių vienas – iš Lietuvos, skelbia estų laikraštis „Postimees“.

„Tere“ bankams skolinga 36 mln. eurų, o mokesčių skolos siekia 0,8 mln. eurų. Jos savininkui Oliveriui Kruudai artimiausiu metu teks apsispręsti, ar įmonę parduoti, ar leisti jos likimą nulemti kreditoriams. Visi „Tere“ įsiskolinimai praėjusių metų pabaigoje viršijo 53 mln. eurų – tai sudaro beveik du trečdalius įmonės metinės apyvartos.