Redakcijos archyvo nuotr.

Ūkiuose pagamintų pašarų kokybė yra pagrindinis ūkio pelningumo rodiklis, ypač kai silosas sudaro daugiau kaip 50 proc. karvių paros normos raciono. Deja, dažnas ūkis patiria didelių nuostolių dėl silosavimo metu padarytų klaidų. Todėl labai svarbu stebėti ir kontroliuoti visus siloso ruošimo etapus. Silosavimo ekspertai iš Prancūzijos sukurta kompiuterine programa nustatė, kaip įvairūs faktoriai lemia siloso kokybę.

Kad būtų surastos esminės klaidos ir sumažėtų patiriami nuostoliai, Lallemand kompanijos silosavimo ekspertai sukūrė kompiuterinę programą, padėsiančią atlikti išsamią siloso analizę.  Programa buvo išbandyta 149-iuose Prancūzijos, Italijos ir Graikijos ūkiuose. Kiekviename jų buvo registruojami gamybos parametrai (pieno rodikliai, šėrimo ypatumai), derliaus nuėmimo būdai (naudoti sėklų mišiniai, kombaino tipas, nupjovimo greitis, nuimto derliaus kiekis, pakavimo ypatumai, bet kokio silosavimo priedo naudojimas, silosinės forma ir dydis ir t. t.), siloso parametrai (temperatūra ir tankis šešiuose skirtinguose silosinės taškuose iš priekinės pusės, taip pat pH). Siloso parametrai tirti pavasario ir vasaros laikotarpiais. Atlikus išsamią analizę, buvo nustatyta, kaip įvairūs faktoriai lemia siloso kokybę (žr. lentelę).

Web-lentele1

Web-teksto

Dar kartą apie svarbiausius aspektus:

1. Kukurūzų siloso gamybai tinkamiausias laikas – pieninės grūdų brandos pabaiga–vaškinė branda.

2. Kukurūzų pjovimo aukštis. Tam tikros brandos laikotarpiais kukurūzų siloso maistinę vertę galima keisti keičiant kukurūzų pjovimo aukštį. Tai vadinama hi-chop, arba koncentruotu silosu. Jis gaunamas kukurūzus pjaunant 50 cm aukščiu, arba ties pirma burbuole. Pjaunant aukščiau, sumažinamas ląstelienos ir padidinamas krakmolo kiekis, palyginti su tradiciniu pjovimo aukščiu. Šio metodo ekonominė nauda kiekviename ūkyje skiriasi.

Web-lentele2

Nors pjaunant tokiu būdu derlingumas sumažėja, tačiau yra keli svarbūs aspektai:

  • pagerėja pašaro virškinamumas,
  • padidėja pieno primilžis,
  • lengviau sudaryti optimalų racioną.

3. Kukurūzų pjausnio ilgis priklauso nuo kukurūzų subrendimo nuėmimo laikotarpiu.

Web-lentele3

4. Rekomenduojamas siloso suslėgimo tankis – ne mažiau 200 kg SM/m3. Sausųjų medžiagų nuostoliai labai susiję su siloso suslėgimo tankiu.

Web-lentele45. Siloso atpjovimo gylis silosinėje per dieną turėti būti ne mažiau kaip 20 cm, o vasarą – ne mažiau 40 cm.

Inga Zigmantienė
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos gyvulininkystės specialistė