Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės nuotr.

Ba­lan­džio 14 die­ną Plun­gės KC sa­lė­je su ra­jo­no ūki­nin­kais, že­mės ūkio spe­cia­lis­tais, Sa­vi­val­dy­bės va­do­vais su­si­ti­ko Že­mės ūkio mi­nist­ras Bro­nius Mar­kaus­kas bei Sei­mo kai­mo rei­ka­lų ko­mi­te­to pir­mi­nin­kas An­drie­jus Stan­či­kas.

Že­mės ūkio mi­nist­ras B. Mar­kaus­kas pa­juo­ka­vo, kad prieš Ve­ly­kas iš­si­ruo­šė po Lie­tu­vą – at­si­im­ti vel­nių ir gal­vą pe­le­nais ap­si­bars­ty­ti. Plun­gė­je vy­ko jau tre­čia­sis ra­jo­nuo­se mi­nist­ro nu­ma­ty­tas su­si­ti­ki­mas.
„Ga­li na­šiai dirb­ti, kai esi ra­mia šir­di­mi, ta­čiau šiais lai­kais ne vi­sa­da taip bū­na. Su­si­rin­ko­me pa­kal­bė­ti, kas mū­sų lau­kia, ko­kie pa­si­kei­ti­mai, per­spek­ty­vos. Tie, ku­rie siun­tė mi­nist­rui klau­si­mus, iš spe­cia­lis­tų gaus at­sa­ky­mus po Ve­ly­kų“, – įžan­gi­nį žo­dį ta­rė A. Stan­či­kas.

Ūki­nin­kams bu­vo svar­bu, kaip bus su jų mo­ka­mais mo­kes­čiais, mat pas­ta­ruo­ju me­tu vi­suo­me­nė­je for­muo­ja­ma nuo­mo­nė ne­va ūki­nin­kai la­bai ge­rai gy­ve­na, gau­na vi­so­kių leng­va­tų. Be to, kai­me ryš­kė­ja vis di­des­nė ta­kos­ky­ra tarp smul­kių ir stam­bių ūki­nin­kų, ta­čiau stam­bie­ji ūki­nin­kai mo­kes­čių su­mo­ka tiek, kiek ir smul­kie­ji.

A. Stan­či­kas pik­ti­no­si, kad taip kal­ban­tie­ji ma­to tik ūki­nin­kų gau­na­mas pa­ja­mas, ta­čiau vi­sai ne­kal­ba apie pa­ti­ria­mas iš­lai­das. Pa­sak A. Stan­či­ko, že­mės ūkio sek­to­rius do­tuo­ja­mas vi­sa­me pa­sau­ly­je.
„Jei že­mės ūky­je pi­ni­gais snig­tų, žmo­nės iš mies­to per­si­kel­tų į kai­mus. Ta­čiau nie­kas į kai­mus ne­puo­la, o tai reiš­kia, kad pa­ra­mos že­mės ūkiui rei­kė­tų ap­čiuo­pia­mes­nės“, – kal­bė­jo A. Stan­či­kas.
Že­mės ūkio mi­nist­ras pa­žy­mė­jo, jog ruo­šia vi­suo­me­nei straips­nių, ku­rie ne­tru­kus tu­rė­tų pa­si­ro­dy­ti per ma­si­nes in­for­ma­vi­mo prie­mo­nes, kad iš­aiš­kin­tų, kiek kas mo­ka.

B. Mar­kaus­kas sa­kė, va­ži­nė­da­mas po Lie­tu­vą, pa­ste­bė­jęs, kad dir­ba­mos že­mės plo­tų būk­lė aki­vaiz­džiai blo­gė­ja dėl pra­stos me­lio­ra­ci­jos sis­te­mų būk­lės. Me­lio­ra­ci­jai kas­met ski­ria­ma vis ma­žiau dė­me­sio ir lė­šų. Plun­gės sa­vi­val­dy­bė šie­met ga­vo 3 pro­cen­tais lė­šų ma­žiau nei anks­tes­niais me­tais.

Že­mės ūkio mi­nist­ras pa­ta­rė ne­dė­ti vil­čių, kad si­tu­a­ci­ja kei­sis, mat po su­si­ti­ki­mo su Prem­je­ru links­ta­ma prie spren­di­mo me­lio­ra­ci­jos grio­vius ir rink­tu­vus per­duo­ti… ūki­nin­kams! To­kia „do­va­na“ ūki­nin­kai ne­si­džiau­gia, to­dėl, pa­sak B. Mar­ke­vi­čiaus, be­lie­ka steig­ti me­lio­ra­ci­jos fon­dą, ku­riam įmo­kas tu­rės mo­kė­ti vi­si že­mių sa­vi­nin­kai: ir ūki­nin­kai, ir so­di­nin­kai, ir ke­li­nin­kai, ir ge­le­žin­ke­li­nin­kai, ir net­gi ka­riū­nai, jei ne­no­rės sa­vo pra­ty­bų reng­ti pel­kė­je! Pre­li­mi­na­riais skai­čia­vi­mais, įmo­ka į me­lio­ra­ci­jos fon­dą ga­li siek­ti apie 21 eu­rą už hek­ta­rą.

Ki­ta B. Mar­kaus­ko at­vež­ta ži­nia ta, kad bus ma­ži­na­mas Že­mės ūkio mi­nis­te­ri­jai pa­val­džių tar­nau­to­jų skai­čius. Že­mės ūkio mi­nist­ras sa­kė siū­ly­sian­tis kai ku­rias tar­ny­bas (veis­li­nin­kys­tės, gy­vu­lių pro­duk­ty­vu­mo kon­tro­lės) pri­va­ti­zuo­ti, kai ku­rias – su­jung­ti.

„Siū­lau pa­gal­vo­ti ir apie Že­mės ūkio sky­riaus dar­buo­to­jų skai­čiaus op­ti­mi­za­vi­mą sa­vi­val­dy­bė­se. Ūkiai ra­jo­nuo­se stam­bė­ja, į sky­rių be­užei­na tik vie­nas ki­tas ūki­nin­kas… Su­pran­tu, kad val­di­nin­kui, ku­ris 20–30 me­tų pra­sė­dė­jo prie sta­lo, bus sun­ku su­si­ras­ti ki­tą to­kį dar­bą, ta­čiau rei­kia įver­tin­ti, ar šio val­di­nin­ko dar­bas vi­suo­me­nei rei­ka­lin­gas?“ – svars­tė B. Mar­ke­vi­čius.

Že­mės ūkio mi­nist­ras įspė­jo, jog Lie­tu­vo­je jau kais­ta pa­dė­tis dėl grū­dų su­pir­ki­mo kai­nų: jos krin­ta ir dar la­biau kris, mat už­au­gin­tus grū­dus ga­na pi­giai par­duo­da uk­rai­nie­čiai ir ru­sai.

„Bus aša­rų! Net 80 pro­cen­tų dir­ba­mos Lie­tu­vos že­mės nau­do­ja­ma ja­vams au­gin­ti. Tik apie 2 mi­li­jo­nus to­nų grū­dų pa­tys su­var­to­ja­me, o 4 mi­li­jo­nus to­nų eks­por­tuo­ja­me. Di­de­lis ap­si­lei­di­mas iš­vež­ti iš ša­lies ne­per­dirb­tą ža­lia­vą! Siū­lo­me pa­gal­vo­ti apie in­ves­ti­ci­jas į gy­vu­li­nin­kys­tę, nes kai ūki­nin­kai bus pri­vers­ti kū­ren­ti grū­dus, bus tra­ge­di­ja“, – kal­bė­jo Sei­mo na­riai.

Že­mės ūkio mi­nist­ras ūki­nin­kams ak­cen­ta­vo ir ko­o­pe­ra­ci­jos nau­dą – esą pa­sau­lis kol kas nie­ko ge­riau, de­ran­tis dėl pa­lan­kes­nių su­pir­ki­mo kai­nų, ne­su­gal­vo­jo.

B. Mar­kaus­kas taip pat in­for­ma­vo ne­tu­rin­tis ge­rų ži­nių dėl anks­čiau taip ska­tin­to eko­lo­gi­nio ūki­nin­ka­vi­mo. Iš­nau­do­jus tam skir­tas lė­šas, šiuo me­tu stab­do­mas nau­jų pa­raiš­kų dėl eko­lo­gi­nio ūki­nin­ka­vi­mo tei­ki­mas. Taip pat iš­nau­do­tas lė­šų li­mi­tas, skir­tas už ne­na­šias že­mes.

„Pa­sa­ky­ki­te, mi­nist­re, koks ūkis Lie­tu­vo­je ga­li gy­vuo­ti? Ar bė­ra pra­smės ūki­nin­kau­ti vi­du­ti­nio­kams? – tie­siai švie­siai už­klau­sė B. Mar­kaus­ko vie­nas iš sa­lė­je bu­vu­sių ūki­nin­kų. – Jei su­nyks smul­kūs ir vi­du­ti­niai ūkiai, kai­mai iš­tuš­tės, ne­be­bus rei­ka­lin­gos nei mo­kyk­los, nei dar­že­liai, nei kul­tū­ros cen­trai!“

„Ge­riau sa­ky­ti tei­sy­bę, kad ga­lė­tu­mė­te pa­si­rink­ti: kaš­tai ne­abe­jo­ti­nai augs, že­mės ir že­mės nuo­mos kai­na kis. Ta­čiau že­mės ūkis rei­ka­lin­gas, nes be mais­to nie­kas ne­gy­ve­na“, – sa­kė B. Mar­kaus­kas.

Ke­le­tą klau­si­mų Že­mės ūkio mi­nist­rui tu­rė­jo ir Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės me­ras Aud­rius Kli­šo­nis. Sa­vi­val­dy­bei di­de­lį rū­pes­tį ke­lia 13 už­tvan­kų būk­lė, še­šios jau ke­lia re­a­lią grės­mę Plun­gei, Al­sė­džiams, Ku­liams bei ki­tiems mies­te­liams. Už­tvan­koms tvar­ky­ti Sa­vi­val­dy­bė ne­tu­ri pi­ni­gų, aplink hid­ro­tech­ni­nius įren­gi­nius ga­li tik kas­met nu­šie­nau­ti ar juos pa­da­žy­ti. Pa­na­ši si­tu­a­ci­ja ir dėl me­lio­ra­ci­jos sis­te­mų at­nau­ji­ni­mo. Ga­vę lė­šų, ūki­nin­kai iš­va­lė me­lio­ra­ci­jos grio­vius. Dar­bo re­zul­ta­tai bu­vo ge­ri, ta­čiau kas lau­kia, kai ma­gist­ra­lės vėl už­žels… Ra­jo­ne stei­gia­si me­lio­ra­ci­jos sis­te­mų nau­do­to­jų aso­cia­ci­jos, Sa­vi­val­dy­bė re­mia jų pro­jek­tus, ta­čiau prie vi­sų pro­jek­tų pri­si­dė­ti taip pat ne­tu­ri ga­li­my­bių.

Me­ras A. Kli­šo­nis B. Mar­kaus­ko pra­šė par­vež­ti ži­nią į Vy­riau­sy­bę, kad Su­si­sie­ki­mo mi­nist­ras sa­vo pa­ra­šu kuo sku­biau pa­tvir­tin­tų Ke­lių prie­žiū­ros ir plėt­ros pro­gra­mos lė­šas, mat, ne­ži­no­da­mi Plun­gės sa­vi­val­dy­bei skir­tos su­mos, šį pa­va­sa­rį ke­lių prie­žiū­ros dar­bų or­ga­ni­zuo­ti ne­ga­li pra­dė­ti nei mies­to, nei kai­mų se­niū­nai.

 

Plun­gės ra­jo­no sa­vi­val­dy­bės inf.