Scanpix nuotr.

Augalų derlių lemia daug faktorių. Vienas iš jų – sėklų kokybė. Netinkamai paruošę sėklas, galime netekti iki 15 proc. derliaus.

Sėklinė medžiaga turėtų būti išvalyta ir vienodo dydžio, t. y. 1000 grūdų masė turėtų būti ne mažesnė kaip 42 gramai. Taip pat labai svarbu sėklų daigumas, dygimo energija ir fitosanitarinė būklė.

Visus šiuos rodiklius galite sužinoti nunešę sėklų mėginius į Valstybinę sėklų ir grūdų tarnybą. Žinodami sėklų fitosanitarinę būklę, galėsite pasirinkti tinkamą beicą, o žinodami stambumą ir daigumą, – paskaičiuoti normą:

4253

Ūkinė sėklų vertė paskaičiuojama pagal formulę:

4254

Sėklų normos skaičiuoklę galite rasti prisiregistravę IKMIS sistemoje. Tačiau nereikia pamiršti, kad lauko daigumas visada bus mažesnis už laboratorinį. Taigi planuojant išsėjimo normą, laboratorinį daigumą reikėtų sumažinti apie 20 procentų. Kuo labiau sąlygos lauke nutolusios nuo optimalių (žinoma, į blogąją pusę), tuo daugiau reikėtų mažinti laboratorinio daigumo procentą.

Svarbi dygimo energija

Taip pat labai svarbi yra ir sėklų dygimo energija, tai yra sudygusių sėklų skaičius per tam tikrą laiką, išreikštas procentais. Jų dygimo energija būna mažesnė negu daigumas, bet tas skirtumas neturėtų būti didesnis kaip 4 procentai.

Bandymais nustatyta, kad sėklų, sudygusių per 6–7 d. po sėjos, derlingumas yra apie 20 proc. didesnis negu sudygusių po 10 ir daugiau dienų.

Sėkime sertifikuotas sėklas

Šiuo metu vis didesnis dėmesys skiriamas sertifikuotoms sėkloms. Jų įsigijus, ūkininkui belieka pagal sertifikato duomenis pasiskaičiuoti normą, nes visos prieš tai išvardytos sėklos savybės sertifikate atitinka standartus.

Žinoma, šios sėklos būna brangesnės ir ūkininkui tenka sukti galvą, ar tokia investicija pasiteisins. Ne paslaptis, kad kai kurie ūkininkai, norėdami sutaupyti, sėja neaiškios kokybės sėklas, o auginimo technologiją pasirenką intensyvią ir rezultatu tenka nusivilti (nuostoliai dažniausiai būna nurašyti nepalankioms oro sąlygoms).

Kaip teigia Lietuvos žemdirbystės instituto mokslininkai, investicija į sertifikuotas sėklas pasiteisina su kaupu, o ir skaičiai apie sertifikuotų sėklų pasėlius ES byloja tą patį. ES senbuvių vidurkis – 60–70 proc., naujai prisijungusių šalių – 50–60 proc., o daugiausia sertifikuotų sėklų pasėja danai – beveik 90 procentų.

Visgi planuojant derlių, sėklinei medžiagai reikėtų skirti daugiau dėmesio ir investicijų.

 

Eugenijus Lukoševičius,
Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Šalčininkų r. biuro augalininkystės konsultantas