„Amilina“ planuoja supirkti grūdus tik iš atsakingų ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių – tuo tikslu kiekvienos kviečių siuntos kokybė bus tikrinama keletą kartų. Bendrovės nuotr.

Panevėžio rajone ūkininkaujantis Ovidijus Pečeliūnas gyvena pavasariniais rūpesčiais. Artėja metas, kai jis, kaip ir kiti žemdirbiai, turės pasirūpinti sandėlių ir grūdų talpyklų valymu – pilant grūdus į jiems laikyti skirtas patalpas jose turi būti nelikę kenkėjų.

Prieš kelerius metus ūkininkas atrado krakmolo ir glitimo gamybos įmonės „Amilina“ rekomenduojamą preparatą „K-Obiol“, kuris leidžia nesukti galvos nei dėl grūdų kokybės, nei dėl kenkėjų žalos.

Atrado prieš kelerius metus

Ramygalos seniūnijoje O.Pečeliūnas kasmet apsėja kompaktiškai išsidėsčiusį didesnį nei 1 000 ha žemės plotą įvairiomis kultūromis. Darbštumas ir užsispyrimas vyrui leido per beveik dvidešimt metų išplėsti ūkį šimtą kartų – nuo 10 iki 1 000 ha, tačiau per tą laiką jis liko nuoseklus ir nekeitė pagrindinės ūkininkavimo krypties – augalininkystės.

Šiandien didžioji dalis jo dirbamos žemės ploto skiriama žiemkenčiams, o kviečių plotai paįvairinami rapsais, žirniais ir pupomis. Ūkininkas daugiau plėsti savo valdų neplanuoja, nes, pasak jo, ūkis yra optimalaus dydžio, dabar telieka gerinti kokybinius ir produktyvumo rodiklius. O jie dažnai priklauso ne tik nuo ūkininko veiksmų, bet ir gamtos. Šios, pasak O.Pečeliūno, nesukontroliuosi, tačiau jau nuimto grūdų derliaus kokybe galima pasirūpinti – nuo jos priklauso uždarbis ir investicijų atsiperkamumas.

Vienas iš iššūkių, su kuriais ūkininkui teko susidurti, – grūdus aktyviai naikinantys kenkėjai. Nuo jų kenčia viso pasaulio ūkininkai – pasaulyje apie penktadalį grūdų derliaus sunaikina vabzdžiai. „Turiu savo grūdų saugyklą, keletą sandėlių ir džiovyklą. Visam išaugintam kviečių derliui – apie 4–5 tūkstačius tonų – saugoti ir paruošti turimos infrastruktūros užtenka. Prieš kelerius metus, bendraujant su grūdų supirkėjais, iškilo klausimas dėl derliaus apsaugos ir kokybės. Jie rekomendavo išbandyti preparatą „K-Obiol“. Pasinaudojau patarimu ir jį išbandžiau“, – pasakoja ūkininkas.

Pirmiausia buvo išvalyti sandėliai, paskui patalpos išpurkštos „K-Obiol“ preparatu. Ūkininkas apskaičiavo, kad tiek atliekant darbus pačiam, tiek samdant specializuotą dezinfekavimo paslaugas teikiančią įmonę kaina yra panaši, todėl nusprendė pasinaudoti specialistų paslaugomis.

„Vėliau atlikome grūdų tyrimus – juose nebuvo nei milčių, nei erkučių, nei cheminio preparato likučių. Kadangi ir kokybė, ir rezultatas tenkina, nusprendžiau kitos patalpų dezinfekavimo priemonės neieškoti. Jau trečius metus naudoju „K-Obiol“ ir toliau planuoju šio preparato neatsisakyti“, – sako O.Pečeliūnas.

Užpernai saugiai apdorojus saugyklas ūkininkui pavyko nesunkiai realizuoti beveik 5 tūkst. t kviečių. Pernai jis pardavė apie 2,5 tūkst. t, nes augino daugiau pupų ir žirnių. O.Pečeliūną ramina ir tai, kad kiek-vieną kartą atlikus valymo darbus išrašomas sertifikatas, kuriuo garantuojamas efektyvus preparato poveikis ir saugus jo naudojimas.

Išaugęs dėmesys verčia pasitempti ir ūkininkus

Pastaruoju metu pasaulyje itin didelis dėmesys skiriamas maisto saugai, todėl grūdai, kaip viena iš pagrindinių daugelio produktų žaliavų, yra kruopščiai tikrinami. Kviečių krakmolo, glitimo, pašarų ir gliukozės gamybą plėtojanti bendrovė „Amilina“ superka bemaž  45 proc. Lietuvoje perdirbti užaugintų kviečių. Pasak bendrovės tiekimo direktoriaus Renato Šaikaus, maisto saugos reikalavimai griežtėja, todėl ir „Amilina“  stiprina superkamos produkcijos kontrolę.

Pasak „Amilinos“ tiekimo direktoriaus Renato Šaikaus, maisto saugos reikalavimai griežtėja, todėl ir jie stiprina superkamos produkcijos kontrolę. Bendrovės nuotr.

Pasak „Amilinos“ tiekimo direktoriaus Renato Šaikaus, maisto saugos reikalavimai griežtėja, todėl ir jie stiprina superkamos produkcijos kontrolę. Bendrovės nuotr.

„Mūsų bendrovė per metus gamybai sunaudoja daugiau kaip 450 tūkstančių tonų grūdų. Turime savo saugyklas ir joms skiriame ypatingą dėmesį – kruopščiai prižiūrime ir purškiame tik pažangiomis priemonėmis“, – pasakoja specialistas.

Tačiau dalis grūdų saugoma įmonei nepriklausančiose saugyklose, dėl jų kokybės yra kilę bėdų. „Kai kuriuose grūduose aptinkama pirimifostmetilo – dezinsekcijai naudojamo chemikalo veikliosios medžiagos – likučio. Įsigilinę į aplinkybes, nustatėme, kad bėdų kyla tuomet, kai ūkininkai, stengdamiesi apsaugoti grūdus nuo kenkėjų, persistengia: purškia grūdų saugyklas mažiau pažangiomis medžiagomis, per dideliais kiekiais, kartais – tiesiai ant grūdų, o tai draudžiama“, – teigia R.Šaikus.

„Amilinos“ atstovas teigia, kad įmonė ketina grūdus supirkti tik iš atsakingų ūkininkų ir žemės ūkio bendrovių. Tuo tikslu kiekvienos kviečių siuntos kokybė bus tikrinama keletą kartų: grūduose bei galutiniuose produktuose. Todėl ūkininkai raginami naudoti tik patikimus ir išbandytus preparatus.

O.Pečeliūnas sako, kad kolegos ūkininkai, pasikliaudami grūdų supirkėjų rekomendacijomis, vis dažniau savo produkcijai apsaugoti renkasi „K-Obiol“ preparatą, o palengvėjus galimybei realizuoti grūdus ir pagerėjus jų tyrimo rezultatams, kitų priemonių net nebeieško.