Ūkininkų duona pasitraukiantiems ir atėjusiems į valdžią politikams (iš kairės): J.Talmantui, V.Baltraitienei, B.Ropei ir A.Stančikui. A. Čapliko nuotr.

Kaune dvidešimt trečią kartą Lietuvos ūkininkų sąjunga (LŪS) pagerbė konkurso „Metų ūkis“ laimėtojus. Tradicinis renginys šįmet vyko 42 savivaldybėse, jame iš viso dalyvavo 450 ūkių. Tačiau LŪS pirmininkas J.Talmantas įgėlė aptingusioms savivaldybėms, nesugebėjusioms surengti tradicinio konkurso. Kai kuriose jų pritrūko ir ūkininkų noro. Džiugu, kad šaukštelis deguto medaus statinės nesugadino.

Vieni atsisveikino, kiti pasisveikino

Į ūkininkų šventę sugužėjo nemažai naujųjų Seimo narių. Renginį galima laikyti ir dabartinės žemės ūkio ministrės Virginijos Baltraitienės atsisveikinimu. Šia proga ji pasinaudojo ir LŪS pirmininkui įteikdama stiklinį obuolį blykstelėjo ironija: „Ačiū Jonui už konstruktyvią kritiką, nors dažnokai kritikuodavo ir kaip politikas, kad galėtų pademonstruoti savo vertę.“

Seimo narys ir kandidatas į žemės ūkio ministrus Bronius Markauskas sakydamas kalbą teigė, kad jam lengviau būtų kalbėti maždaug po trijų savaičių, kai bus suformuota ir pradės dirbti naujoji Vyriausybė, tačiau pasidalijo ateities viltimis. „Jeigu man tektų eiti žemės ūkio ministro pareigas, bandyčiau panaikinti tarp valdžios ir žemdirbių stūksančias barikadas. Turime pradėti glaudžiau bendradarbiauti. Kita vertus, ūkininkams patarčiau puoselėti realius, įgyvendinamus norus“, – kalbėjo B.Markauskas.

Konkurso laimėtojai iš Kauno apskrities savivaldybių. A. Čapliko nuotr.

Konkurso laimėtojai iš Kauno apskrities savivaldybių. A. Čapliko nuotr.

Laimėtojų veidas

Konkurse daugiausia dalyvavo augalininkystės ir mišrūs ūkiai. Tarp laimėtojų yra 61 augalininkystės, 33 mišrios specializacijos, 27 gyvulininkystės ūkiai, taip pat į prizininkus prasiveržė 3 bitininkystės ūkiai ir po vieną ekologinės sodininkystės bei paukštininkystės ūkį. Beje, iš 450 dalyvių buvo tik 8 ekologiniai ūkiai.

Pasitaikė ir originalių specializacijų. Pavyzdžiui, Varėnos rajone pirmą vietą užėmę Rasa ir Deividas Lukoševičiai, be augalininkystės ūkio, dar turi 16 ha žuvininkystės tvenkinių.

Iš bendro vaizdo išsiskiria ir Elektrėnų rajone ūkininkaujantys Daiva Urbonavičiūtė bei Ričardas Pranukevičius, auginantys 15 tūkst. putpelių.

Daugeliui krito į akis, kad tarp laimėtojų vyrauja palyginti jauni ūkininkai. Pasak konkurso rengėjų, vidutinis prizininkų amžius tesiekia 45 metus, daugelis jų ūkininkauti pradėjo prieš 15–16 metų. Vyriausia laimėtoja – 73-ejų Eugenija Misevičienė, Šilalės rajone laikanti per 100 melžiamų karvių. Jauniausias konkurso laimėtojas yra 25-erių Nerijus Januškevičius iš Ignalinos rajono, auginantis mėsinius galvijus.

Konkurso nugalėtojų gretose buvo ir per 1000 hektarų Kauno rajone valdantis Leonas Rudinskas. A. Čapliko nuotr.

Konkurso nugalėtojų gretose buvo ir per 1000 hektarų Kauno rajone valdantis Leonas Rudinskas. A. Čapliko nuotr.

Vyrauja požiūris, kad LŪS gina stambiųjų ūkininkų interesus. „Metų ūkio“ konkursas šį požiūrį paneigė: nors tarp dalyvių vyravo stambesni ūkiai, atmetus tris 1000–2000 hektarų turinčius ir du smulkiuosius, teturinčius 4–5 hektarus, ūkius, tarp laimėtojų patekusių ūkių ūkius dydis yra nuo 175 iki 290 hektarų.

Kartu, bet ne kooperatyvas

Konkurse pasitaikė ir išskirtinių atvejų. Štai Europos Parlamento narys Bronis Ropė įteikė padėkas vilkaviškiečiams Daliai ir Vincui Micutams, Zitai ir Juliui Birštonams ir Daivai ir Laimučiui Rudzevičiams. Trys giminystės ryšiais nesusijusios ūkininkų šeimos jau prieš 24 metus pradėjo ūkininkauti bendrai ir iki šiol sėkmingai tai daro. Veiklą ūkininkai pradėjo nuo 30 hektarų, o šiuo metu bendras ūkių dydis pasiekė 740 hektarų. Vilkaviškiečiai augina javus, rapsus, cukrinius runkelius, o viena šeima laiko ir 20 kiaulių. Drauge plėtojamą veiklą būtų galima laikyti sėkmingu kooperavimosi atveju, tačiau dėl nepalankių įstatymų trys šeimos kooperatyvo taip ir nesukūrė. Vien tarp konkurso laimėtojų yra dar trys tokie atvejai. Tai puikus įrodymas, kad naujoji valdžia turėtų pataisyti Kooperacijos įstatymą.

Prizai laimėtojams. A. Čapliko nuotr.

Prizai laimėtojams. A. Čapliko nuotr.