Ūkininkai apžiūri žieminių kviečių Ada pasėlį. Konsultantai ant kai kurių stiebų rado stiebalūžės požymių. Visuose kviečių pasėliuose, ne išimtis ir šis, įvairių ligų užkrato yra. Ligoms išplisti kartais pakanka ir rytinės rasos, nereikia nė lietaus. Todėl antrojo bamblio tarpsnyje reikėtų nupurkšti pasėlius nuo ligų. Tinkami fungicidai būtų: Capalo, Viverda, Maredo+Acanto, Leander ir pan. Kadangi šie kviečiai jau leidžia ketvirtąjį lapą, su fungicidu tinka išpurkšti ir augimo reguliatorių Medax Max. Rapsai.lt nuotr.

Šiltos dienos skatina augalų augimą ir vystymąsi, o kartu skubina ūkininkus atlikti būtinus pasėlių priežiūros darbus. Kalvarijos savivaldybės ūkių laukai pasitinka gaivia ir sodria žaluma, kurią pagyvina vis labiau intensyvėjanti geltona žydinčių rapsų spalva. Gegužės 17-ąją į lauko dieną vadybininkės-konsultantės Kristinos Poderytės pakviesti Kalvarijos sav. ūkininkai apžiūrėjo žirnių, žieminių kviečių, vasarinių miežių, žieminių rapsų pasėlius ir kartu su „Linas Agro“ bei į renginį atvykusiais BASF ir „Syngenta“ specialistais aptarė tolesnės augalų priežiūros klausimus. Dauguma pasėlių atrodo gerai, formuoja aukštą derlingumo potencialą, todėl svarbiausias tikslas – jį išsaugoti.

Šie pageltonavusių kviečių ploteliai rodo dirvožemio problemas. Gali būti, kad augalams trūksta cinko ar sieros. Tokius pasėlius rekomenduojama patręšti per lapus mikroelemento cinko turinčia trąša Actiflow Zn arba Actiflow MCZ, kartu pridėjus NPK trąšų – Bratan Foliar.

Matyti per daug ištįsęs apatinis kviečių stiebo bamblys. Priežastis – dėl blogų orų ne visiškai „suveikęs“ augimo reguliatorius Cycocel. Kadangi šis pavasaris buvo šaltas, pirmą kartą naudojant augimo reguliatorius kviečių pasėliuose, labiau pasiteisino žemose temperatūrose veikiantis Moddus Start mišinyje su Cycocel.

Žirniai Respect sudygę, o jų lapai jau smarkokai apgraužti sitonų. Ūkininkas pradėjo purkšti lauką insekticidu. Jis pasirinko sisteminį produktą. Konsultantų patarimu, sitonams sunaikinti visiškai užtenka kontaktinio insekticido Fastac. Kartu su insekticidu būtinai reikia išpurkšti ir borą – Oligo Boron bei molibdeno trąšas Wuxal Mo, kurios reikalingos gumbelinių bakterijų spratesniam dauginimuisi. Jos aprūpina žirnius azotu.

Šis žirnių laukas sėjos metu buvo patręštas NKP 150 kg/ha. Konsultantai pataria žirnių augintojams, siekiantiems didelio derlingumo, pasėlius tręšti didesnėmis normomis. Žirniams augimo startui būtinai reikia sieros ir azoto. Todėl prieš sėją ar po jos rekomenduojama išberti 100-150 kg/ha amonio sulfato.

Šie miežiai ūkyje buvo pasėti vieni paskutinių – gegužės 7 dieną. Dirvoje drėgmės užteko, jie sudygo greitai. Matosi vešlios daigų šaknys. Tai reiškia, kad kol kas augimo sąlygos palankios. Norint, kad ir toliau vasarojus gerai vystytųsi, reikės patręšti azoto trąšomis. Ūkininkas planuoja išberti 200 kg/ha amonio salietros.

Nuo 2 lapelių tarpsnio prasideda piktžolių naikinimo metas. Vasarinių miežių, kviečių pasėliuose tinka panaudoti Biathlon, Cleave ir pan. herbicidus. Jeigu norima paskatinti augalų krūmijimąsi, galima kartu išpurkšti ir augimo reguliatorių Cycocel (nuo 3 lapelių tarpsnio). Tai ypač aktualu būtų vasariniams kviečiams, kurie krūmijasi silpniau negu miežiai.  

 „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius suskaičiavo, kad šis Cristiano veislės rapsas turi net 15 šoninių šakų. Vadinasi, tokių augalų derlingumo potencialas aukštas. Jį pasieksime, taikydami tinkamą tolesnę priežiūrą. Darbų žieminių rapsų pasėliuose liko ne tiek daug, o svarbiausi jų – purškimas fungicidais, insekticidais, patręšimas per lapus.

Rapsai jau pradėjo žydėti. Kai ims kristi pirmieji žiedlapiai, reikės pasėlį nupurkšti nuo ligų. Šiemet augintojams „Linas Agro“ rekomenduoja naują efektyvų fungicidą Cantus Gold, kuris apsaugo nuo sklerotinio puvinio, alternariozės. O papildomai sumažina ir verticiliozės pasireiškimą. Tai liga, kuriai specialių fungicidų nėra.

Kadangi šiame lauke ant žiedynų jau galima pamatyti ankštarinių paslėptastraublių, kartu su fungicidu rekomenduojama panaudoti kontaktiškai ir sistemiškai veikiantį insekticidą Proteus. Paslėptastraubliai kartu su ankštariniais gumbauodžiais gali padaryti nemenkos žalos rapsų derliui.

Vadybininkė-konsultantė Kristina Poderytė su ūkininku Mindaugu Mileriu aptaria tolesnės pasėlių priežiūros aktualijas.

AB „Linas Agro“ informacija