FB nuotr.

Šiemet subrendo jau ketvirtas hibridinių žieminių miežių derlius. Prieš tai hibridiniai miežiai buvo naujiena mūsų šalyje, tačiau pabandžius auginti nedideliuose gamybiniuose plotuose, jie pasiteisino, o derlingumu netgi pranoko lūkesčius. Dabar vis daugiau ūkininkų, įvertinę puikias hibridinių miežių savybes, aukštą derlingumą, įtraukia juos į savo laukų sėjomainas.

Pradžia

Šveicarijos kompanijos „Syngenta“ selekcininkų sukurtų hibridinių žieminių miežių Zzoom pirmą kartą Lietuvoje buvo pasėta prieš ketverius metus, 2013-ųjų rudenį, Lukšių žemės ūkio bendrovėje (Šakių r.). Miežiai sėkmingai peržiemojo ir 2014 metais buvo nukultas pirmasis jų derlius. Jis nustebino net patyrusį Lukšių ŽŪB agronomą Joną Baką. Į kombaino bunkerį byrėjo 9 t/ha grūdų. 2015 metais, auginant jau didesnį šio hibrido plotą, Lukšių ŽŪB gautas rekordinis derlingumas – 10,62 t/ha.

Aukštas derlingumas, geri peržiemojimo rezultatai paskatino ir kitus ūkius pamėginti auginti hibridinių žieminių miežių. 2016 m. Lietuvos ūkių gamybiniuose laukuose buvo daugiau nei 700 ha Zzoom žieminių miežių. Nors anksčiau manyta, kad mažiausia rizika auginti žieminius miežius yra tik pietų Lietuvoje, hibridinių miežių pasėlių atsirado įvairiuose šalies regionuose. Tiesa, 2015-2016 metų permainingą žiemą pietinių ir vakarinių Lietuvos rajonų kai kuriuose laukuose, kuriuose per didžiausius šalčius visai nebuvo sniego, miežiai, kaip ir visi kiti žiemkenčiai, praretėjo. Tuose laukuose derlingumas buvo mažesnis.

Plotai išsiplėtė

Šį sezoną hibridinių žieminių miežių Zzoom plotas Lietuvoje padidėjo bemaž tris kartus ir pasiekė 2 000 ha. Jų pasėlių buvo galima pamatyti daugelyje šalies rajonų. Praktiškai visur miežiai sėkmingai peržiemojo (išskyrus pavienius plotelius, kur buvo padaryta agrotechnikos klaidų).

Pavasarį hibridiniai miežiai labai anksti atnaujina vegetaciją. Sparčiai vystosi ir auga. Birželio pirmąjį dešimtadienį javai būna ne tik išplaukėję, bet ir užmezgę grūdus. Liepos pirmąjį dešimtadienį grūdai jau pasiekia pieninės brandos tarpsnį ir pereina į vaškinę brandą. Įprastais metais šių miežių pasėliai dažniausiai pradedami kulti liepos viduryje. Šiemet dėl orų sąlygų visų augalų vegetacija užsitęsė. Tačiau pietiniuose šalies rajonuose (Vilkaviškio r.) miežiai pradėti kulti liepos 10-11 dienomis. O šiaurinėje Lietuvoje, pavyzdžiui, Joniškio, Kupiškio rajonuose, su kombainais į pasėlius išvažiuota apie liepos 20-24-ąją.

Koks derlius?

Per kelerius hibridinių miežių auginimo metus būta įvairių patirčių ir rezultatų, tačiau iš esmės jie augintojus tenkino. Investicijos į žieminių miežių auginimą palyginti nedidelės, šie javai subręsta patys pirmieji, anksti nukuliami. Todėl žieminiai miežiai laikomi vienu geriausių priešsėlių žieminiams rapsams, nes yra daug laiko paruošti laukus jų sėjai.

Pernai ūkiuose dažniausiai vyravo 7 t/ha derlius. Atsižvelgiant į tikrai sudėtingą pernykštį sezoną ir javapjūtės sąlygas (sausringi periodai vegetacijos metu, itin lietingi orai liepą), toks miežių derlingumas, įvertinus ir kitų javų derlių, augintojus tenkino. Kai kuriuose ūkiuose net ir pernai pavyko užauginti dar daugiau: pavyzdžiui, Kauno rajono ūkininkas Olegas Naturjevas, Raseinių rajono ūkininkas Povilas Paškevičius gavo po 7,5 t/ha, raseiniškiai Rimantas ir Deividas Zdanavičiai – po 8 t/ha, Šiaulių rajono ūkininkas Arūnas Mykolaitis – 9 t/ha, Joniškio rajono ūkininkė Danutė Šlekonienė – 9,5 t/ha, joniškietis Kęstutis Saulius – 10 t/ha. Kauno rajono „Lytagros“ ŽŪB net prastuose laukuose kulta po 7,6 t/ha, o geruose gauta po 9,6 t/ha.

Šių metų derlingumo rezultatai taip pat įvairūs. Pavyzdžiui, Lukšių ŽŪB, kuri trijų hibridinių veislių miežius nukūlė liepos 20 dieną, jau sausų grūdų derlingumo vidurkis iš visų pasėlių siekė 8 t/ha. Šakių rajono ūkininko ūkyje šiemet gauta 8,2 t/ha Zzoom miežių. Derlingomis dirvomis garsėjančiame Joniškio rajone ne vienas augintojas šiais metais kūlė po 9 t iš ha ir daugiau: Giedrius Misius – 9 t/ha, ŽŪK „Kirienos krantas“ – 9,5 t/ha, Kęstutis Saulius – 9,5 t/ha. Grūdų drėgmė svyravo tarp 13-16 proc. Pakruojo rajone, Degėsių ŽŪB, Zzoom miežių derlingumas buvo 8,3 t/ha (bunkerinis svoris).

Nauja hibridinė veislė

Planuojama, jog šių metų rudenį Lietuvą pasieks naujesnės kartos, dar geresnėmis savybėmis pasižymintys žieminiai hibridiniai miežiai Mercurioo. Šio hibrido pasėlį šiemet turėjo Lukšių ŽŪB, nuo kurios ir prasidėjo hibridinių žieminių miežių auginimo kelias Lietuvoje. Be to, naujasis miežių hibridas auga ir VAT Kauno augalų veislių tyrimo skyriuje. Mercurioo hibridas yra atsparesnis varpų lūžinėjimui, augalai turi trumpesnį ir tvirtesnį šiaudą, o tai reiškia, yra atsparesni išgulimui.

Zieminiai mieziai Mercurioo

Lukšių ŽŪB vadovas Jonas Pranaitis ir agronomas Jonas Bakas liepos pradžioje įvertino, kaip atrodo naujo hibrido Mercurioo žieminių miežių pasėlis.

Liepos pirmomis dienomis Lukšiuose apžiūrint Mercurioo miežių pasėlį, matėsi, kad augalai gražūs, labai gausiai išsikrūmiję (vienas augalas turėjo 15 produktyvių stiebų), o šešiaeilėse varpose buvo užmegzta po 60-66 grūdus.

„Syngenta“ produktų plėtros vadovas Arnoldas Čepelė pasakoja, jog kompanijos selekcininkų sukurti hibridiniai miežiai tiriami ir Lenkijoje. 2015/2016 metais buvo atlikti gamybiniai bandymai 6 lenkų ūkiuose. Šiuose bandymuose linijinių veislių miežių derliaus vidurkis siekė 7,62 t/ha. Tuo tarpu Mercurioo hibridas užderėjo gausiau – derliaus vidurkis buvo net 9,63 t/ha. Tai – 2,01 t/ha daugiau negu prikulta iš linijinių miežių veislių. Be to, 2016 metų bandymais nustatyta, kad iš visų „Hyvido“ hibridizacijos būdu sukurtų žieminių miežių veislių, Mercurioo veislė išsiskiria ypač geru žiemkentiškumu ir atsparumu ligoms.

„Įvertinę naujojo hibrido privalumus, šio rudens sėjai augintojams pateiksime Mercurioo sėklų“, – sako AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius.

Zieminiai mieziai Mercurioo

„Syngenta“ produktų plėtros vadovas Arnoldas Čepelė (dešinėje) ir AB „Linas Agro“ technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius, įvertinę naujo hibrido privalumus, šio rudens sėjai augintojams pateiks Mercurioo miežių sėklų.

Agrotechnikos ypatumai

Per ketverius hibridinių miežių auginimo mūsų šalyje metus jau įgyta patirties ir įsisavinta jų priežiūros technologija. O ji gana paprasta. Žieminiai miežiai nereikalauja labai didelių investicijų, nes nėra labai reiklūs auginimo sąlygoms, tame tarpe ir tręšimui.

Pirmiausiai žinotina tai, jog hibridinių miežių sėjama labai maža, palyginus su linijinėmis veislėmis, sėklos norma. Įprastai – du sėjos vienetai hektare, o tai sudaro 1,8-2 mln. vnt. daigių sėklų. Fiziniu svoriu – 70-80 kg į ha. Kitas svarbus dalykas – tinkamu laiku pasėti. Patirtis rodo, jog pas mus optimalus hibridinių žieminių miežių sėjos laikas yra rugsėjo 1-5 dienos. Galima pradėti sėti nuo rugpjūčio 25 dienos, sėją būtina baigti iki rugsėjo 10 d. Vėliau sėti tikrai nepatartina. Rudenį, iki vegetacijos pabaigos, žieminiai miežiai turi baigti krūmijimąsi. Pavasarį jie jau nebesikrūmija, atnaujinę vegetaciją iš karto pereina į bambėjimo tarpsnį.

zieminiai hibridiniai mieziai

Kairėje – Zzoom, dešinėje – Mercurioo hibridiniai miežiai. Naujas hibridas Mercurioo taip pat yra aukšto derlingumo potencialo, be to, išsiskiria trumpesniais stiebais ir didesniu atsparumu išgulimui, augalai atsparesni varpų lūžinėjimui.  

Prieš sėją išberiama NPK trąšų. Vėliau, po sudygimo, pasėlis purškiamas rudeniniais herbicidais. Kartu naudinga įdėti ir mangano trąšų Actiflow Mn arba cinko, vario ir mangano turinčių trąšų Actiflow MCZ, kurios padeda augalams geriau pasiruošti žiemojimui. Būtent manganas miežiams labai svarbus rudenį. Joniškio rajono ūkininko patirtis parodė, kad panaudojus rudeninį herbicidą Legacy Pro, tankus miežių pasėlis išlieka švarus, ir pavasarį purkšti kitu herbicidu nebereikia. Kitais atvejais pavasarį, jeigu yra piktžolių, gali būti naudojami herbicidai. Kartu su jais patogu išpurkšti ir augimo reguliatorių. Pirmą kartą augimo reguliatorius paprastai naudojamas miežių bamblėjimo pradžioje. Vėliau naudojami fungicidai nuo vienos pavojingiausių miežių ligų – tinkliškosios dryžligės. Jeigu reikia, – ir insekticidai nuo tripsų bei kitų kenkėjų. Taip pat reikalingas antrasis purškimas augimo reguliatoriais, kartu rekomenduojamas ir pakartotinis purškimas fungicidu, kad pasėliai ilgiau išliktų sveiki, ypač jei jie yra padidinto tankumo.

Per pavasario-vasaros sezoną azoto trąšos (įprastai – amonio salietra) barstomos du kartus. Ar bus tręšiama per lapus, priklauso nuo augintojų galimybių ir tikslų. Jeigu siekiama maksimalaus derlingumo, tai miežių, kaip ir kitų javų, tręšimas per lapus taikomas. Vidutiniais rezultatais pasitenkinantys augintojai ir tie, kas miežius augina lengvesnėse dirvose ir taikydami taupią priežiūrą nesiekia labai aukšto pasėlių derlingumo, apsiriboja naudodami tik įprastas birias trąšas.

Žieminius hibridinius miežius galima sėti ir prastesnėse žemėse, tokiose, kuriose dažniausiai auginami tik kvietrugiai ar rugiai. Legvose žemės ūkininkaujantys žemdirbiai jau įsitikino, jog tokiose dirvose hibridiniai miežiai palyginti gerai auga ir dera. Įvertinus gana nedideles auginimo investicijas, gautas derlius atsiperka.

Taigi, šių naujos kartos žieminių miežių auginimo galimybės yra didelės. Jų plotai turėtų plėstis, nes tinkamų priešsėlių žieminiams rapsams ūkiuose reikia. Beveik kiekvieną javapjūtės sezoną pasitaikančios sudėtingos orų sąlygos tik patvirtina minėtus žieminių miežių privalumus.