Pasak R.Bertašiaus, labai patogu turėti ir džiovinimo bokštą, ir džiovyklą, kai ūkyje auginama daug skirtingų grūdinių kultūrų.

Į Lietuvą atkeliauja ir ūkiuose mielai naudojami kompiuterizuoti grūdų džiovinimo bokštai, kuriuos mūsų šalies žemdirbiams siūlo UAB „Inter-Silo“. Ūkininkai tokia įranga labai patenkinti.

Įsileido naujovių

Firmos „Sukup“ grūdų džiovinimo įrangą praėjusią vasarą įsigijo 20 metų netoli Griškabūdžio (Šakių r.) ūkininkaujanti Galginaičių šeima. Ne vieną šimtą ha žemės turinčiame ūkyje auginami javai, rapsai, kukurūzai, ankštinės kultūros, todėl pradėjus imti derlių grūdų talpyklos labai praverčia. Sūnus ir tėvas Galginaičiai pasistatė du talpius grūdų džiovinimo bokštus.

„Dar nespėjome šios naujovės intensyviai išbandyti, bet tikrai ja džiaugiamės. Pernai džiovinome tik viename džiovinamo bokšte ir tikimės, kad šią vasarą per javapjūtę jau užpildysime abu bokštus“, – „Valstiečių laikraščiui“ sakė jaunasis ūkininkas Justas Galginaitis. Vyrai pasakojo, kad vietą statybai paruošė patys, o bendrovės „Inter-Silo“ specialistai per porą savaičių sumontavo grūdų džiovinimo įrangą.

Pasak J.Galginaičio, besiplečiančiam jų ūkiui grūdų džiovinimo bokštai labai pravers. „Įsigyti šiuos bokštus nusprendėme dėl to, kad juose galėsime grūdus išdžiovinti ir laikyti, kol išvešime parduoti. Be to, bokštus valdys kompiuteris“, – įrangos privalumus vardijo jaunasis ūkininkas.

Valdyti džiovyklą nesudėtinga. Išmokti tai daryti padeda konsultantas. Šaltuoju metų laiku bokšto įrenginius įjungti reikia tik kartą per mėnesį arba dar rečiau, kad būtų permaišyti saugomi grūdai. „Tokie dabar laikai, kad reikia įsileisti į ūkį naujovių“, – teigė ūkininkas Justas.

„Inter-Silo“ siūlomą grūdų džiovinimo bokštą praėjusį rudenį pasistatė ir Meškeliūnų k. (Šakių r.) ūkininkas Edmontas Jurgevičius. Jis pasakojo, kad įsigyti modernų įrenginį nutarė likęs be jokio grūdų sandėlio bei džiovyklos. „Nesinorėjo iš karto nuimto derliaus parduoti supirkėjams“, – tvirtino ūkininkas.

E.Jurgevičius įsitikinęs, kad naujasis statinys leis būti mažiau priklausomam nuo kitų, nereikės gaišti brangaus laiko eilėse prie elevatorių. „Specialistai įrangą sumontavo gana greitai. Man tai labai patiko. 416 t bokštelis nedidelis, elektronikos jame yra, bet nedaug. Manau, kad nebus sudėtinga bokštą valdyti, nes konsultantai geranoriškai pataria, įsiklauso į ūkininko norus“, – kalbėjo per 100 ha žemės dirbantis Šakių r. ūkininkas.

Du grūdų džiovinimo bokštus naudoja netoli Griškabūdžio ūkininkaujantys tėvas ir sūnus Galginaičiai.

Du grūdų džiovinimo bokštus naudoja netoli Griškabūdžio ūkininkaujantys tėvas ir sūnus Galginaičiai.

Nepakeičiamos ūkyje

Prie Girdžių miestelio (Jurbarko r.) UAB „Agra Corporation“ pernai grūdams džiovinti ir laikyti pasistatė net keturis firmos „Sukup“ pagamintus grūdų džiovinimo bokštus. Kiekviename iš jų telpa 1 064 t grūdų. Bendrovės gamybos apimtys siekia 25 tūkst., o gerais metais – ir 35 tūkst. t grūdų per sezoną, tad tokios įrangos labai reikėjo.

„Šią įrangą naudojome pirmą sezoną, tad spėjome išdžiovinti nuimtus žirnius. Taip pat bokštuose laikėme miežius ir kviečius. Mūsų lūkesčius džiovyklos pateisino“, – patirtimi dalijosi UAB „Agra Corporation“ gamybos direktorius Tautvydas Beinoras.

E.Jurgevičiaus 416 t grūdų džiovinimo bokštas.

E.Jurgevičiaus 416 t grūdų džiovinimo bokštas.

Prieš statydamasi įrangą bendrovė kruopščiai analizavo, ar rinktis tradicines šachtines džiovyklas, kaitinamas dyzelinu, ar siūlomas „Inter-Silo“. Skaičiavimai parodė, kad „Sukup“ įranga yra ekonomiškesnė ir pigesnė. Be to, daug pranašumų turi joje įdiegta grūdų maišymo technologija, neleidžianti jų perkaitinti. Grūdų bokšte įrengta maišyklė leidžia sumaišyti skirtingo drėgnumo grūdus, išgauti vienodesnį drėgnumą bei pasiekti vientisą ir aukštesnę grūdų kokybę. Gamybos direktoriaus teigimu, grūdų talpyklų bendrovei labai trūko. O parduoti ką tik nuimtą derlių, anot T.Beinoro, neekonomiška ir nepelninga.

Jau dvejų metų grūdų džiovinimo įrangos eksploatavimo patirtį turintis Šilalės r. Bijotų k. ūkininkas Romualdas Bertašius pirmas Lietuvoje nusprendė savo ūkyje įsirengti „Sukup“ bokštą ir dėl to visiškai nesigaili. Šiame šeimos ūkyje dirbama apie 600 ha žemės ir auginamos įvairios grūdinės kultūros.

„Praėjusį sezoną orai buvo nepalankūs, todėl į bokštą vos išdžiovinę vienus grūdus pylėme kitus. Bėrėme net iki 20 proc. drėgnumo grūdus, ir viskas buvo gerai“, – džiaugėsi R.Bertašius, neslėpdamas, kad apie „Inter-Silo“ džiovyklą sužinojo žemės ūkio parodoje ir beveik metus dėl jos varvino seilę.

Bijotiškis sakė, kad ūkyje turi ir sandėlius, ir džiovyklą, tačiau nauja įranga atvėrė platesnes galimybes, nes senoji džiovykla nebuvo pakankamai naši. Kadangi ūkyje naujiems statiniams vietos nedaug, ūkininkas pasirinko „Inter-Silo“ siūlomą bokštą, mat jis nėra didelis, tačiau atlieka daug funkcijų. Be to, bokšte grūdus džiovinti yra pigiau nei džiovykloje.

Pasak R.Bertašiaus, labai patogu turėti ir bokštą, ir džiovyklą, kai ūkyje auginama daug skirtingų grūdinių kultūrų. Ūkininkas džiaugiasi įsigijęs ilgalaikį turtą ir tikisi, kad įranga tarnaus bent 10–20 metų.

Jurbarko r. UAB „Agra Corporation“ įsigijo net keturis bokštus grūdams džiovinti.

Jurbarko r. UAB „Agra Corporation“ įsigijo net keturis bokštus grūdams džiovinti.

Talpyklų pasirinkimas – platus

Elonas Černiauskas, UAB „Inter-Silo“ pardavimo vadovas

Maišymo įranga bei džiovinimo bokštas buvo sukurti „Sukup“ gamykloje prieš maždaug 50 metų. Dauguma sprendimų yra patentuoti ir nuolat tobulinami. Viskas pagaminta to paties gamintojo ir pritaikyta veikti kartu. Tai leidžia išvengti problemų, su kuriomis susiduriama, jei derinami skirtingų gamintojų įrenginiai. Džiovinti bokšte – universalus sprendimas. Tai yra ir saugykla, ir džiovykla kartu. Puiki ventiliacija leidžia kokybiškai saugoti grūdus neribotą laiką. O maišymo įranga padeda pasiekti puikią kokybę ir reikiamą drėgnumą. Galimybė džiovinti iš karto didelį kiekį leidžia nestabdyti kūlimo proceso bei jį pailginti.

Džiovinimas ne itin aukštoje temperatūroje nedaro žalos grūdams ir yra naudingas ekonomiškai. Itin mažai priežiūros reikalaujanti įranga leidžia ūkininkams susikoncentruoti į kitus darbus.

Įmonė „Inter-Silo“ grūdų džiovinimo bokštus montuoja daugiau nei 6 metus ir jau yra įrengusi daugiau kaip 500 tokių bokštų Europoje. Lietuvoje per du sezonus sumontuoti 13 bokštų „Sukup“, kurių talpa – nuo 400 iki 1 064 t. „Inter-Silo“ ne tik tiekia, bet pati ir montuoja įrangą, visiškai atsako už visus darbus, juos atlieka greitai, kokybiškai ir laiku. Visuomet esame kliento pusėje. Nuolat ieškome jam geriausio sprendimo, pripažįstame ir taisome klaidas.

Norime ir dirbame tam, kad savo pasirinkimu jie liktų patenkinti ir po 10 metų. Dėkoju visiems pirmiems mūsų klientams už jų pasirinkimą, drąsą, pasitikėjimą ir draugystę.

Apie bokštus galima rasti www.inter-silo.lt