Scanpix nuotr.

„Žaibuojant specialistai pataria nestovėti prie aukštų medžių, elektros stulpų ir kitų objektų, kurie gali pritraukti žaibą. Ar saugu žaibuojant važiuoti ar sėdėti automobilyje? Teko girdėti, kad kartais ir į juos trenkia žaibas“, – teiraujasi Antanas Mockus iš Vabalninko.

Atsako klimatologas Henrikas Filipavičius.

Tikimybė, kad žaibas trenks į automobilį, yra tokia maža, jog jaudintis dėl to neverta. Audros metu automobilyje patartina vengti krauti telefonus ar įsijungti kitus prietaisus, galinčius pritraukti krūvius. Taip pat reikėtų stengtis neliesti metalinių automobilio kėbulo dalių.

Žmonės klysta manydami, kad automobilį apsaugo nuo žaibo padangos. Gumos sluoksnis tarp automobilio metalo ir žemės pernelyg menkas, kad apsaugotų nuo žaibo pritraukimo. Iškrova keliauja tūkstančius metrų ir įveikti tą nedidelį atstumą tarp automobilio kėbulo ir žemės jai nesudėtinga. Automobilis apsaugotas nuo žaibo dėl kitos priežasties. Jis veikia kaip Faradėjaus narvas – elektros iškrova nukreipiama aplink ir neliečia automobilyje sėdinčių žmonių. Faradėjaus narvas veikia tik tada, kai yra vientisas ir pagamintas iš metalo. Daugybė automobilių šiais laikais turi kėbulus, pagamintus iš kompozitinių medžiagų. Žinoma, nors ir retai, bet pasitaiko, kad žaibas trenkia į automobilį. Dėl tiesioginio žaibo smūgio dažniausiai sudega visa elektros instaliacija, nors kartais ir nesukelia didesnės žalos.