Veidaknygės nuotr.

Šią vasarą dažniau pliaupia lietus, nei šviečia saulė. Šlapi keliai sukelia nemažai rūpesčių vairuotojams. Kaip elgtis, kad kelionė lyjant būtų saugi?

Nelenkite kitų

Jei yra galimybė, užėjus liūčiai geriausia niekur nevažiuoti, o automobilį laikyti garaže ar kur nors po stogu, nes stiprus lietus, kruša, vėtros nešiojamos šiukšlės ar net verčiami medžiai gali stipriai apgadinti jūsų transporto priemonę. Jei vis dėlto tenka važiuoti ar liūtis užklumpa keliaujant, būtina laikytis kelių taisyklių.

Net jei jūsų automobilis „apautas“ puikiomis lietui skirtomis padangomis, važiuodami per stiprų lietų venkite lenkti kitas mašinas. Priekyje važiuojančios transporto priemonės, ypač sunkvežimiai, paskui save palieka smulkių vandens dalelių uodegą ir labai sumažina matomumą, todėl kiekvienas lenkimo manevras ar išvažiavimas į priešpriešinę eismo juostą tampa ypač pavojingas. Be to, lenkiamas automobilis gali įvažiuoti į balą ir taip užpilti priekinį jūsų mašinos stiklą, kad nepadės net geriausi valytuvai ir kelias sekundes važiuosite nieko nematydami priešais.

Slydimo situacijos

Kai padangos nebespėja iš po ratų pašalinti vandens ir praranda kontaktą su keliu, susidaro pavojinga automobilio slydimo situacija, kitaip dar vadinama akvaplanavimu. Mašina ima čiuožti vandens paviršiumi tarsi ledu. Tokią situaciją dažniausiai sukuria per didelis greitis ir nepakankamas padangų protektoriaus gylis.

Pirmasis prarandamos automobilio kontrolės požymis – vairas staiga tampa itin lengvai pasukamas. Patekus į tokią situaciją jokiu būdu negalima staigiai stabdyti ar sukioti vairo. Vienintelis sprendimas – švelniai atleisti akceleratorių ir leisti transporto priemonei pačiai sumažinti greitį, o vairu stengtis išsilaikyti kelyje. Padangos turėtų atgauti sankibą su keliu, ir automobilis vėl taps valdomas.

Per balas

Didelės balos pavojingos, todėl per jas važiuokite tik gerai įsitikinę, kad įveiksite. Nevažiuokite į apsemtą vietą, jei vandenyje yra kitas automobilis. Jis gali sustoti ir jums užtverti kelią. Juo labiau nevažiuokite, jei priekyje telkšančioje baloje matote sustojusį automobilį, apsemtą iki ašių ar dugno.

Jei jau įvažiavote į balą, stenkitės išlaikyti pastovų greitį, judėkite nestabdydami, bet ir neskubėdami, kartu su jūsų automobilio „stumiama“ banga. Jei ją aplenksite ar nuo jos atsiliksite, prasidės bangavimas, o grįžtanti banga gali užlieti variklį. Važiuodami per balą, laikykitės aukščiausios kelio dangos vietos. Kadangi gatvės yra išlinkusios, geriausiai važiuoti kuo toliau nuo šaligatvio bortelio – gatvės viduriu.

Važiuodami per gilias balas galite pakenkti automobilio elektros sistemai. Negana to, per oro įsiurbimo angą į variklio degimo kamerą gali patekti vandens, todėl kyla grėsmė nepataisomai sugadinti motorą. Pervažiavę apsemtą vietą būtinai patikrinkite stabdžius.

Net iš pažiūros negilios balos gali būti labai pavojingos – po vandeniu gali slėptis atviros kanalizacijos angos, parversti laikini kelio ženklai ar duobės aštriomis briaunomis.

Žaibuojant

Žaibuojant taip pat rekomenduojama likti automobilyje ir vengti prisilietimų prie metalinių elementų. Jei negalite sustoti, važiuokite atsargiai. Sulėtinkite greitį, nes žaibas akina ne tik jus, bet ir kitus vairuotojus.

Stiprus vėjas

Stiprus šoninis vėjas yra labai pavojingas važiuojant tiltais ir atviruose kelio ruožuose. Kuo ilgesnis ir aukštesnis automobilis, tuo stipresnis oro pasipriešinimas sukuriamas, todėl padidėja rizika transporto priemonei būti nublokštai nuo trasos. Esant stipriems vėjo gūsiams, vairuotojas turėtų šiek tiek pakreipti ratus pagal vėjo kryptį. Taip automobilis laikysis stabiliau. Pučiant stipriam šoniniam vėjui, ypač atsargiai lenkite kitas mašinas. Išlindę iš už kito automobilio sudarytos užuovėjos, būkite pasiruošę stipriam vėjo smūgiui.

Nebijokite sustoti

Jeigu lyja labai stipriai ir matomumas itin prastas, nevažiuokite net mažu greičiu. Įjunkite avarines šviesas, sustokite šalikelėje arba automobilių aikštelėje ir palaukite, kol lietus aprims. Lietuvoje stiprios liūtys netrunka labai ilgai, todėl daug laiko neprarasite.

Artėjant lietaus sezonui svarbu atkreipti dėmesį ne tik į padangas, bet ir į kitus automobilio mazgus, kurie turi tiesioginės įtakos vairavimo saugumui.

Valytuvai

Pirkite tik gerai žinomų gamintojų langų valytuvus, nes tai – viena svarbiausių saugumą lemiančių automobilio detalių. Jei galite, keiskite valytuvus kartą per metus, geriausiai – po žiemos, nes šiuo metų laiku jie dažnai pažeidžiami valant apšalusį langą.

Šviesos

Matykite ir būkite matomi. Lietuvoje net dienos metu privaloma važiuoti įjungus artimųjų šviesų žibintus, o lyjant lietui tai ypač svarbu. Kelių eismo taisyklės sako, kad priešrūkinius žibintus „leidžiama naudoti tik esant blogam matomumui“. Lyjant lietui ar esant dulksnai galinis rūko žibintas gali akinti kitus vairuotojus. Paprasčiausias būdas įvertinti matomumą – stebėti priekyje važiuojantį automobilį. Jeigu jo nematote, bet žinote, kad jis netoli, tuomet tikrai įjunkite rūko žibintus.

Rasojantys langai

Lyjant padidėja oro drėgnumas, todėl ima rasoti automobilio langai. Norėdami to išvengti į priekinį ir šoninius stiklus nukreipkite ventiliacijos srautą. Oras turi pakliūti iš išorės, o ne cirkuliuoti salono viduje. Kai transporto priemonė sustoja, galima trumpam atverti langą – pasišalins pernelyg drėgnas oras.

 

Andrius Butkus