FB nuotr.

Kasmet daugiau kaip 60 tūkst. Lietuvos gyventojų suserga plaučių uždegimu,  vien pernai ši liga pasiglemžė daugiau kaip penkis šimtus gyvybių. Viena iš didžiausių problemų yra ta, kad nemažai pacientų nesugeba atpažinti šios ligos ir neieško tinkamos pagalbos.

Galima užsikrėsti

Vilnietį Arūną liga užklupo sausį. Kosčiojimas, silpnumas, sloga, kartkartėmis keliais laipsniais pakylanti temperatūra kamavo visą savaitę, kol vyras pagaliau ryžosi praverti poliklinikos duris, Čia  jam buvo nustatyta diagnozė – plaučių uždegimas.

„Maniau, kad paprasčiausiai peršalau. Nusipirkau  vaistinėje populiarių  preparatų, kurie nuslopindavo daugelį simptomų, tačiau vis dėlto jaučiausi taip blogai, kad nesinorėjo net rūkyti“, – pripažino iki tol medikų pagalbos vengęs Arūnas. Beje, sunki liga privertė vilnietį  atsisakyti žalingo įpročio.

Pasak Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Pulmonologijos ir imunologijos klinikos vadovo prof. Kęstučio Malakausko, į medikų rankas ligoniai dažnai patenka tuomet, kai nesigydant ar gydantis netinkamai liga komplikuojasi.

Profesorius pulmanologas K. Malakauskas

Profesorius pulmanologas K. Malakauskas

„Pasijutus blogai, reikia kritiškai vertinti savo savijautą. Geriau pagalvoti apie blogesnį variantą, nei tikėtis pačios lengviausios ligos, – perspėjo profesorius. – Sergamumo plaučių uždegimu pikas būna rudenį ir pavasarį, bet sergama įvairiais metų laikais, taip pat ir vasarą.“

Daugelis nežino ir kito įdomaus fakto. „Plaučių uždegimu galima ir užsikrėsti. Pačioje ligos pradžioje, nesvarbu, streptokokas ar stafilokokas ją sukėlė, kosint galima užkrėsti kitą žmogų“, – kalbėjo profesorius K.Malakauskas.

Jis pasakojo, kad du ligoniai, sergantys plaučių uždegimu, į vieną palatą niekada neguldomi, nes jie gali apsikeisti bakterijomis ir taip papildomai užkrėsti vienas kitą.

Vėliau, pradėjus vartoti antibiotikus, bakterijų kiekis sumažėja ir užkrėtimo galimybė išnyksta. Pasak profesoriaus, mes esame uždegimo sukėlėjų nešiotojai. Skersvėjui perpūtus ar sušalus, virusai arba bakterijos ima daugintis ir susidaro prielaidos silpnesnio imuniteto žmogui susirgti plaučių uždegimu.

Sudėtingas gydymas

Šiaulių ligoninės filialo Plaučių ir tuberkuliozės ligų ligoninės pulmonologei Virgainei Bielskienei vis dažniau tenka gydyti sunkiai diagnozuojamą netipinį plaučių uždegimą. Jo gydymas gana sudėtingas.

Plaučių uždegimas, pasak gydytojos, – infekcinė plaučių audinio liga, kuria serga ir vaikai, ir suaugusieji. Dažniausi ligos sukėlėjai – bakterijos, tačiau esama ir virusinių, ir grybelinių plaučių infekcijų.

Gydytoja V. Bielskienė

Gydytoja V. Bielskienė

Ligos sukėlėjas patenka iš nosiaryklės įkvepiant. Esama ir kitų veiksnių, kurie padeda bakterijoms lengviau patekti į plaučius. Tiems, kurie rūko, serga kitomis kvėpavimo takų, onkologinėmis ligomis, vartoja alkoholį, narkotikus, daug didesnė tikimybė susirgti plaučių uždegimu. Daugiau pavojų kyla ir 65-erių ir vyresniems senjorams.  Įtakos gali turėti ir kai kurių vaistų vartojimas, nuovargis, stresas. Ligos neišvengia ir tie, kam tenka dažnai gulėti ligoninėse, slaugos namuose.

Paprastai plaučių uždegimas prasideda aukšta temperatūra, kosuliu, skrepliavimu. Žmogus jaučia silpnumą, skausmą krūtinėje, dusulį ar oro trūkumą. „Tačiau pastaruoju metu vis dažniau tenka gydyti ligonius, kurie ne tik nejaučia būdingų ligos požymių, bet jų neparodo ir tyrimai. Peršvietus rentgenu matyti plaučių uždegimo požymiai, nors kraujo tyrimai jo nerodė. Tokio plaučių uždegimo gydymas daug sunkesnis“, – sakė pulmonologė.

Kreipkitės į medikus

Gydytoja V.Bielskienė pripažino, kad gydytojams toks netipiniu vadinamas plaučių uždegimas kelia nemažai problemų. „Tenka atlikti daug daugiau tyrimų – tikslinti diagnozę, ypač kai fonendoskopu pakitimai menkai girdimi, o žmogus tvirtina, kad jaučiasi gerai.“

Pasitaiko ir kitaip: karkalų nesigirdi, rentgeno nuotrauka atrodo „švari“, tačiau kraujo tyrimai rodo uždegimo požymių. Tada tenka atlikti dar daugiau tyrimų – skreplių mikrobiologinį tyrimą, kraujo pasėlį ir taip nustatyti pneumonijos sukėlėją.

Pasak medikės, plaučių uždegimas gydomas antibiotikais, tačiau patiems gydytis labai pavojinga, nes gydytojas juos skiria pagal galimą ligos sukėlėją. Be to, ligonis turi gerti daug skysčių, nes būtina atkurti skysčių balansą. Gydymas antibiotikais trunka 1–3 savaites, ligoniui būtinas poilsis, lovos režimas.

Tais atvejais, kai ligos eiga labai sunki arba žmogus yra rizikos grupės, ligoninėje skiriamos lašinės, deguonies terapija. Kiekvienu atveju, pasak V.Bielskienės, labai svarbu nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Laiku nepradėjus gydymo, gali susidaryti pūlinių, grėsti sepsis, endokarditas, išsivystyti pleuritas, ūmus kvėpavimo takų nepakankamumas.

Lengviau išvengti

Vilnietė vaistininkė Žydrūnė Muzikevičiūtė pripažino, kad plaučių uždegimas yra tylus ir klastingas.

„Pagal mirties atvejų skaičių plaučių uždegimas su kitomis respiracinėmis infekcijomis užima pirmą vietą tarp visų infekcinės kilmės ligų, įskaitant tuberkuliozę ir AIDS. Ši liga prasideda tipiniais peršalimo požymiais, todėl žmonės gydosi savais būdais – gerdami įprastus vaistus nuo peršalimo, kurie, netinkamai pasirinkti, deja, gali net pabloginti sveikatos būklę“, – pabrėžė Ž.Muzikevičiūtė.

Dažniausiai plaučių uždegimu rizikuoja susirgti po peršalimo ligų ar gripo iki galo nepasveikę pacientai, kurių imunitetas vis dar nusilpęs.

„Nuo ligų ir komplikacijų mus apsaugo stiprus imunitetas. Nors daugumos sveikų vaikų organizmas gali kovoti su infekcija, turintiesiems silpnesnę imuninę sistemą susirgti plaučių uždegimu rizika yra gerokai didesnė. Vyresni žmonės dažnai kenčia nuo kitų ligų, todėl taip pat negali pasigirti stipriu imunitetu – jie yra lengvas taikinys plaučių uždegimo sukėlėjams. Labai svarbu nuolat rūpintis savo sveikata, nes ligos geriau išvengti, nei vėliau ilgai gydytis“, – pabrėžė vaistininkė.

„Iš tiesų žmonės dažnai šią ligą maišo su peršalimu, todėl nusprendžia gydytis patys ir nesikreipia į gydytojus. Svarbu žinoti, kad besigydant įprastais vaistininko rekomenduotais vaistais 3–4 dienas ir nejaučiant pagerėjimo, būtina nedelsiant kreiptis į gydytojus“, – teigė vaistininkė.

Ž. Muzikevičiūtė žmonėms, norintiems sumažinti riziką susirgti plaučių uždegimu,  pataria mesti rūkyti, vengti vartoti alkoholį.

Taip pat svarbu palaikyti tinkamą rankų higieną – tai tiesiausias kelias atsikratyti bakterijų, virusų ir apsaugoti savo sveikatą. „Nepamirškite nuolat stiprinti  organizmą – subalansuokite mitybą, vartokite vitaminų ir mineralų, daugiau laiko praleiskite gryname ore, sportuokite. Vienas iš prevencijos būdų – skiepai“, – sakė specialistė.

Vaistininkės teigimu, labai svarbu visiškai pasveikti po peršalimo ligų ir nepulti į darbus pajutus pirmuosius pagerėjimo ženklus. Neišsigydžius ligos iki galo, ji gali atsinaujinti, o tada prieš tai vartoti vaistai gali nebepadėti.