R. Dovydėno pieš.

 Atėjus pavasariui norisi ilgiau pasivaikščioti, pabūti gamtoje. Tačiau ilgiau pasivaikščiojus ar pabėgiojus neretai tenka patirti kojų skausmą, kuris gali signalizuoti ir apie rimtesnes problemas.

Kojų ligos

Šeimos gydytojos Editos Gecevičienės teigimu, dažniausiai kojų skausmus sukelia degeneracinės, uždegiminės sąnarių ligos (atrozė, artritas, osteoartritas, reumatoidinis artritas). Sergant jomis vargina skausmas, sumažėja sąnarių judrumas, jie parausta, patinsta, ima traškėti. „Vyresnio amžiaus žmones dažniausiai vargina osteoartritas, kuris pasireiškia buku ir geliančiu skausmu. Jis jaučiamas ir atliekant judesius, ir ramybės metu bei naktį. Reumatoidiniam artritui būdingas rytinis sąnarių sąstingis, trunkantis daugiau nei 45 min. Sąnarių skausmas gali dar labiau paaštrėti, kai vengiama judėti.

Gana dažnai kamuoja ir venų ligos: lėtinis venų nepakankamumas, lėtinis tromboflebitas, ūmi venų trombozė, venų varikozė. Nors tai dažniausiai moterų bėda, tačiau šiomis ligomis gali sirgti ir vyrai. Apie arterijų susiaurėjimą ar užsikimšimą signalizuoja blauzdų skausmas, atsirandantis einant spartesniu žingsniu. Pastovėjus jis praeina. Taip pat gali varginti kojų šalimas, tirpimas. „Venų ligai progresuojant, kojų skausmas nepraeina esant ramybės būsenos ir nakties metu, – pasakojo gydytoja. – Jei liga negydoma, padidėja kojų gangrenos, septicemijos, amputacijos, o kartais ir mirties rizika. Taigi, jaučiant minėtus simptomus, būtina kuo skubiau apsilankyti pas specialistą.“

Kojas gali skaudėti ir dėl stuburo problemų: osteochondrozės, stuburo diskų išvaržos, sėdimojo nervo uždegimo, pasireiškiančio skausmu kojose ir plintančiu nuo šlaunies žemyn, tirpimu, „skruzdžių bėgiojimu“, jutimo sutrikimais. „Kartais dėl nugaros bėdų gali skaudėti tik apatinę kojos dalį, – teigė E.Gecevičienė. – Skausmo lokalizacija priklauso nuo pažeistos stuburo vietos.“

Skausmu ir tirpimu, deginimo jausmu, jutimo sutrikimais, silpnumu galūnėse, plonėjančia oda ir sutrikusiu plaukų augimu apie save praneša periferinių nervų ligos. „Viena iš dažniausių kojų skausmų priežasčių – traumos. Lūžus ar išnirus kaului, patempus raiščius ar plyšus meniskui, būtina nedelsti ir kreiptis į gydytoją. Patirta ir negydoma trauma ateityje gali sukelti lėtinį skausmą, galūnės funkcijos pablogėjimą“, – sakė medikė. Ji patarė atsisakyti žalingų įpročių, daugiau judėti, visaverčiai maitintis, prieš pradedant sportuoti visų pirma pasitarti su kineziterapeutu, o pajutus nerimą keliančius kojų skausmus nedelsti ir apsilankyti pas savo šeimos gydytoją.

Kenčiančios pėdos

Gydytojos Vitalės Bružienės teigimu, kojų skausmai kamuoja ir dėl pėdų problemų, tarkim, iššokusių kauliukų priekinėje pėdos dalyje.

„Įspraudus koją į siauresnį batą, kiekvienas žingsnis tampa kančia, – pasakojo ji. – Gydymas – tik chirurginis. Pėda dažniausiai išplatėja dėl paveldimumo. Žinoma, jei paauglė kasdien nešios aukštakulnius smailianosius batukus, gali deformuotis ne tik pėda, bet ir netaisyklingai susiformuoti dubuo bei stuburas. Pėdų mankštos, masažai, įvairūs ortopediniai įdėklai bei įtvarai gali tik šiek kiek pristabdyti šios deformacijos vystymąsi.“

Gydytoja Vitalė Bružienė

Gydytoja Vitalė Bružienė

Dėl pėdų ligų kenčia ir turintys antsvorio, fizinės veiklos vengiantys žmonės. Juos gali užklupti Mortono neuroma. Vos pradėjus eiti, pade po pirštais atsiranda nepakenčiamas deginantis skausmas ar net tirpimas. Tačiau atsisėdus viskas bemat praeina. Taip šaukiasi pagalbos vienas iš pade esančių nervų, pažeistas išplokštėjus pėdai ar pasikeitus statinei apkrovai. Gydymas priklauso nuo ligos stadijos: kartais užtenka fizioterapijos procedūrų, vaistų, o kartais vienintele pagalba lieka chirurginė operacija. Plantarinis fasciitas dažniau kamuoja vidutinio ar pagyvenusio amžiaus žmones. Susergama dėl neadekvačios apkrovos didėjant kūno svoriui, blogėjant pėdos raumenų ir raiščių tonusui ir pan. „Tai, ko gero, vienintelė pėdų liga, kai aukštakulniai batukai palengvina skausmus. Žmogus negali vaikščioti basas arba plokščiapadžiais batais, o apsiavęs batus aukštesne pakulne, jaučiasi geriau“, – pasakojo V.Bružienė.

Sportuojančiuosius taip pat gali užklupti bėda – padikaulio galvutės aseptinė nekrozė, prasidedanti skausmu pade po pirštais. Tai įvyksta dažniausiai po fizinių perkrovų, pavyzdžiui, iki paryčių smagiai pašokus; pradėjus per intensyviai bėgioti krosus, po neįprastai ilgo pėsčiųjų žygio ar po ilgos pertraukos pažaidus krepšinį. Ši liga dažnesnė tarp paauglių ir jaunimo.

Gydymas priklauso nuo ligos stadijos ir eigos: fizioterapija, krūvių ribojimas, vaistai arba chirurginė operacija: „Neperlenkite lazdos su fiziniais krūviais, ypač jei nesate jiems tinkamai pasiruošę ar dėvite netinkamą avalynę“, – rekomendavo gydytoja.

Vienokį ar kitokį skausmą ar deformaciją sukelia ir plaktukiniai pirštai, nuospaudos, įaugę nagai, sausgyslių bei jų makščių uždegimai, kaulinės išaugos ir įvairūs kiti kaulų gerybiniai ir piktybiniai augliai, pėdų sąnarių išvaržos, kaulų augimo ir brendimo problemos, daugybė Achilo sausgyslės ligų. „Vargu ar galime išvengti genetiškai nulemtų ligų, tačiau tinkama pėdų priežiūra, higieniška avalynė (ypač svarbu tinkamai parinkti batukus vaikams ir paauglėms), reguliari mankšta visą gyvenimą, antsvorio neturėjimas gali padėti pavasarį sutikti be skausmų“, – sakė gydytoja.

Plokščiapadystė

Pasak kineziterapeutės Ilonos Šimkonytės, dažniausia pėdų skausmo priežastis – plokščiapadystė. Normali žmogaus pėda būna ties viduriu išgaubta ir šiek tiek pakilusi nuo žemės, o esant plokščiapadystei šis išgaubimas yra labai mažas, o kartais jo visai nebūna. Dėl šios priežasties plokščiapadžiai dažnai jaučia ne tik pėdų, bet ir kelių, blauzdų skausmą, skundžiasi kojų tinimu. „Esant plokščiapadystei kūno svoris paskirstomas ne per tris pagrindinius atramos taškus, žmogus į žemę remiasi visa pėda, todėl pertempiami raiščiai, sausgyslės, pervargsta raumenys“, – teigė kineziterapeutė. Nemalonius pojūčius pėdų srityje sukelia ir kulno ataugos. Pasak I. Šimkonytės , sutrikus pėdos biomechanikai, atsiranda papildoma įtampa tarp raiščių, pasikeičia raumenų, prisitvirtinančių prie kulnikaulio, įtampos. Organizmas, saugodamas raumenis nuo plyšimo, stiprina silpnąsias vietas, apaugindamas jas kaulais. „Susidariusios kaulinės ataugos dažnai būna aštrios ir nuo sąlyčio su avalyne, su paviršiais, kuriais vaikštome, atsiranda uždegimas bei skausmas“. Tokiais atvejais gelbsti specialios priemonės pėdoms“, –sakė ji.

Kineziterapeutė patarė rinktis tokį batų padą, kad jis suteiktų atramą pėdos skliautui. Į jau turimą avalynę galima įsidėti specialių įdėklų. Nereikėtų pamiršti ir svorio kontrolės – žmonės, turintys antsvorio, papildomai apkrauna pėdas ir padidina nemalonių pojūčių tikimybę.

Kasdienė mankšta ir įvairūs pratimai padeda ne tik užtikrinti sveiką gyvenimo būdą ir gerą savijautą, bet ir išvengti pėdų skausmo.

Kineziterapeutės patarimai

  • Vienas iš paprasčiausių ir efektyviausių būdų, norint sumažinti nemalonų skausmą, šaldyti pėdas. Į rankšluostį įsukite kelis ledukus, padėkite po kojomis ir laikykite apie 20 min. Jeigu tiek laiko nepakanka, padarykite 30 min. pertrauką ir pakartokite procedūrą.
  • Pėdų skausmas sumažės, jei atsigulsite ir kojas pakelsite aukščiau viso kūno. Tokia padėtis pagerins kraujotaką, sumažins patinimą.
  • Pamasažuokite pėdas, pamaigykite – tai atpalaiduos minkštuosius audinius.