Pasak profesoriaus, net ir baigus gydyti onkologinę ligą kančios nesibaigia. Organizatorių nuotr.

Nacionalinio vėžio instituto (NVI) surengtoje konferencijoje dalyvavęs Jungtinės Karalystės Kembridžo universiteto profesorius, Bradfordo ligoninės onkologas Robertas J.Thomas, sukaupęs daugiau kaip 30 metų onkologinių ligų gydymo patirtį, patvirtino, kad galime išvengti vėžio ar bent kokybiškai gyventi sirgdami šia liga.

Mankštos nauda

Lietuvoje profesorius skaitė paskaitą apie gyvenimo būdą po vėžio diagnozės. Jo teigimu, tikimybė išgyventi susirgus šia liga kasmet didėja. Tarkim, prieš kelerius metus moterims po krūties vėžio diagnozės būdavo suteikiama tik 50 proc. tikimybė nugalėti ligą, dabar – jau 84 proc. Jis teigė, kad apie 50 proc. visų ligų sukelia nesveika gyvensena, 50 proc. – kiti veiksniai, kuriuos suvaldyti sunkiau. Tačiau jeigu įmanoma išvengti nors kas antro ligos atvejo, tai iš tikrųjų verta pabandyti.

Pasak profesoriaus, net ir baigus gydyti onkologinę ligą kančios nesibaigia. Pacientai jaučia nemalonų šalutinį poveikį, kuris lieka taikant chemoterapiją ar radioterapiją: sąnarių skausmą, karščio bangas, osteoporozę, svorio didėjimą, nuovargį, nuolatinį vidurių užkietėjimą, susilpnėjusį imunitetą, impotenciją ir kt. Visa tai labai prastina pacientų gyvenimo kokybę. Be to, pavyzdžiui, augantis svoris sukelia papildomų sveikatos problemų. „Tačiau jūs galite užkirsti kelią vėžiui ar jo plitimui, padaryti, kad vėžys plistų kuo lėčiau“, – tvirtino onkologas. Pasak jo, vienintelis būdas, leidžiantis sukontroliuoti šalutinius požymius ir užkirsti kelią ligai atsinaujinti, – sveikas gyvenimo būdas

Profesorius pristatė tyrimų apie mankštos ir judėjimo naudą onkologinės ligos metu duomenis. „Sportas pakeičia organizmo cheminius procesus, gerina imunitetą, sumažina insulino, skatinančio vėžinių ląstelių augimą, lygį. Tad mankšta veikia kaip savotiškas antioksidantas, – teigė profesorius. –Mankštinantis tris keturias valandas per savaitę ligos atkryčio tikimybė sumažėja trečdaliu. O vyrams tai gali padėti išsaugoti lytinę funkciją radioterapijos metu. Tačiau jeigu vėžio diagnozę išgirsta antsvorio turintis žmogus, jam gydymo procesas bus susijęs su papildomais iššūkiais“, – sakė R.J.Thomas.

Pranešėjas sutiko, kad fiziniai pratimai, tinkamas maitinimasis nešgydys vėžio, tačiau padės žmogui ilgiau gyventi, pagerins savijautą.

Priešai ir draugai

Gydytojo onkologo R.Thomo teigimu, nors evoliucijos metu žmogaus organizmas prisitaikė kovoti su infekcijomis, tačiau dabar uždegiminių procesų daugėja. „Situacija primena tą, kai vairuojate automobilį ir vienu metu spaudžiate ir greičio, ir stabdžio pedalus. Mums reikia sustabdyti uždegiminius procesus, nes jie gali paskatinti vėžinių ląstelių aktyvumą, – sakė jis. – Mūsų organizmo priešai – rūkymas, antsvoris, apdoroto cukraus vartojimas, ilgalaikis sėdėjimas, vakarietiška dieta.“

Padeda „užgesinti“ uždegimą mankšta, probiotinės bakterijos, fitochemikalų turtingi produktai, Viduržemio ir makrobiotinės dietos (kai vartojama daug ankštinių, kryžmažiedžių daržovių). Daugiau kaip 30 metų darbo onkologijos srityje patirtį turintis medikas labai gyrė lietuvišką kefyrą kaip probiotikų šaltinį, taip pat siūlė vartoti kimči (su prieskoniais fermentuotų pekininių kopūstų), sojų patiekalų, raugintų kopūstų.

Labai svarbu mažinti kancerogeninių medžiagų kiekį organizme. Šios medžiagos skatina laisvųjų radikalų, gadinančių mūsų DNR ir sukeliančių tam tikrų mutacijų, kūrimąsi. „Nevartokime apdoroto cukraus. Jis padeda vėžinėms ląstelėms augti ir daugintis, skatina svorio augimą, sukelia nuovargį, antrojo tipo diabetą, padidina cholesterolio kiekį. Žinoma, vaisiuose taip pat yra saldžiųjų dalelių, bet jos pasisavinamos ne taip greitai, o apdorotas cukrus pasisavinamas žaibiškai. Vaisius reikėtų valgyti ryte, dar geriau pasirinkti riešutus, kuriuose išvis nėra cukrų. Taip pat svarbu nerūkyti, riboti išgeriamo alkoholio kiekį, valytis dantis ir riboti keptą maistą, – siūlė britų gydytojas. – Būtina sau padėti, kad vėžio ląstelė nemetastazuotų, neperaugtų į dar pavojingesnę formą.“

Kiti kancerogenai – akrilamidai. Tai cheminės medžiagos, susidarančios daugiausia augalinės kilmės produktuose, kai jie apdorojami aukštoje temperatūroje. Reikia vengti miltų, bulvių traškučių, apdorotų, keptų produktų. Mėsą rekomenduotina kepti tik orkaitėje. Susidariusi juoda plutelė ant mėsos – tai kancerogenai. „Jei valgote keptą mėsą su daržovėmis, salotomis, kancerogenų lygis bus šiek tiek mažesnis. Svarbu rasti balansą tarp kancerogenų ir priešvėžinių produktų“, – teigė profesorius.

„Atliekant vieną tyrimą bandyta išsiaiškinti, kiek kenksmingų medžiagų yra įvairiuose vadinamosios vakarietiškos dietos produktuose, tokiuose kaip rūkyta dešra, tešloje skrudinti patiekalai, sausainiai. Juose nustatyta apie 300–400 kenksmingųjų medžiagų. Šiose liūdnose lenktynėse nugalėjo traškučiai, kuriuose rasta 3 500 kancerogeninių junginių“, – kalbėjo onkologas.

Polifenolių nauda

Pasak R.J.Thomo, trūkstant vitaminų, vėžio išsivystymo rizika yra didesnė, didesnė ir atkryčio tikimybė. Kai buvo išsiaiškinta, kokią didelę žalą mūsų organizmui daro uždegiminiai procesai, vitaminų ir maisto papildų svarba tik išaugo. Pasak profesoriaus, siūlomi mitybos pokyčiai neretai sukelia didelį pasipriešinimą, nes prieštarauja šimtametėms tradicijoms. „O su mitybos tradicijomis kovoti itin sunku“, – sakė R.Thomas.

Onkologas pabrėžė, kad gerų maisto produktų vartojimas turėtų tapti mūsų gyvenimo dalimi. Vaisiai, sojos, grikiai, uogos (šilauogės, mėlynės, gervuogės), pupelės, lęšiai, brokoliai – šiuose produktuose yra vadinamųjų polifenolių, medžiagų, kurias profesorius pavadino Dievo dovana žmonijai. Polifenoliai pajėgūs slopinti uždegiminius procesus organizme. Prieš kelerius metus siekiant išsiaiškinti, kurie produktai mūsų organizmui duoda daugiausia naudos, buvo atliktas tyrimas, jam lėšų surinko labdaros organizacijos. Mokslininkai išskyrė keturis vertingus produktus: ciberžoles, granatus, brokolius, žaliąją arbatą. Šie produktai buvo sudėti į vieną kapsulę papildo pavidalu. Pusę metų kapsules, pavadintas „Pomi-T“, vartojo vyrai, sergantys prostatos vėžiu. Tyrimo rezultatai nudžiugino“, – kalbėjo profesorius.

Pradėti tyrimai ir su kitomis pacientų grupėmis. Polifenolių naudą jau pajuto ir artritu sergantys pacientai. „Manome, kad tinkamo maisto reikšmė gydymo procese didėja. Deja, realybė tokia, kad daugelis dienos nepradeda puodeliu žaliosios arbatos, nevartoja brokolių ar kitų itin sveikų produktų. Tačiau mes matėme daug gerų pokyčių, kai žmonės pakeisdavo savo gyvenimo būdą. Tad drąsiai sakau norėdamas įkvėpti visus nebijoti keisti įpročių – jūs galite padėti sau ir savo onkologui tiesiog pakeisdami savo gyvenimo būdą“, – kalbėjo mokslininkas, onkologas R.J.Thomas.

Vizitinė kortelė

Pagrindinė prof. R.Thomas darbo kryptis – onkologiniai tyrimai, tačiau mokslininką vis labiau domina mitybos, gyvenimo būdo ir pasirinktų savigalbos strategijų veiksmingumas nuo vėžio gydomiems ar sveikstantiems pacientams. Jis paskelbė per 100 recenzuotų mokslinių darbų ir Jungtinėje Karalystėje parengė ne vieną dešimtį mokslinių tyrimų, iš jų ir didžiausią pasaulyje nacionalinį atsitiktinės imties placebu kontroliuojamą antros fazės klinikinį tyrimą, kuriuo buvo įvertintas augalinių polifenolių sinerginis poveikis prostatos vėžiu sergantiems vyrams. Šio tyrimo rezultatai 2013 m. buvo pristatyti Amerikos klinikinės onkologijos draugijos metinėje konferencijoje Čikagoje. „Mano tikslas – rasti būdus, kaip užkirsti kelią vėžiui plisti, stabdyti jo progresavimą ir sumažinti pasikartojimo tikimybę“, – sakė onkologas iš Didžiosios Britanijos. Profesorius lankosi gydymo įstaigose, susitinka su valdžios atstovais, skaito paskaitas medikams ir pacientams. Mokslininkas parašė knygą „Kaip gyventi susirgus vėžiu. Faktai“, yra internetinės gyvenimo būdo ir onkologinių ligų svetainės Cancernet.co.uk ir svetainės apie sveiką gyvenseną keep-healthy.com konsultantas medicinos klausimais.