Redakcijos archyvo nuotr.

Šiltnamiuose skinami paskutiniai pomidorai ir agurkai, daržininkai pamažu pradeda ruoštis žiemai. Atsipūtę nuo žemės ūkio darbų, jie skuba kaupti atsargas ir konservuoti užaugintas gėrybes – juk kito derliaus teks laukti iki kitų metų. Kaip tinkamai paruošti šiltnamį žiemai, pasakoja didžiausio Baltijos šalyse šiltnamių komplekso „Kietaviškių gausa“ vyriausiasis agronomas Nerijus Rakickas.

Pakeiskite žemę

Žemės ūkio specialistas pataria, pasibaigus agurkų ir pomidorų derliui, dirvą perkasti ir į ją pasėti greitai sudygstančių augalų, geriausiai – garstyčių arba rapsų. „Šie augalai pagerins dirvožemio struktūrą, padidins humuso kiekį ir pagausins joje maisto medžiagų bei padės natūraliai pasiruošti kitam sezonui“, – sakė N.Rakickas. „Pasibaigus pomidorų ir agurkų derliui, šiltnamio dirva tampa skurdi ir joje atsiranda įvairių ligų sukėlėjų, todėl reikia nepamiršti, kad rudenį šiltnamį būtina paruošti būsimam sezonui. Jei nespėsite laiku sutvarkyti ir išvalyti šiltnamio, pavasarį bus didesnė tikimybė sulaukti daugiau ligų ir kenkėjų“, – pasakojo „Kietaviškių gausos“ vyriausiasis agronomas.

Pašalinkite augalų liekanas

Žemės ūkio specialistas teigia, kad labai svarbu susitvarkyti ne tik pačiame šiltnamyje, bet ir aptvarkyti teritoriją aplink jį. „Šiltnamį ruošiant žiemai, visų pirma iš jo reikia pašalinti visas augalines liekanas, kad jame visiškai neliktų lapų, stiebų ar vaisių liekanų, daržovėms rišti ar formuoti buvusių reikalingų medžiagų (virvių, siūlų)“, – atkreipė dėmesį agronomas.

Specialistas pataria vegetacijos metu pastebėjus ant augalo keistus darinius ar spalvas, nerizikuoti ir, siekiant išvengti problemų, juos sudeginti. Dirbant visus darbus reikia laikytis higienos normų ir tvarkytis apsirengus darbo drabužius ir naudoti tam tinkamus įrankius.

Sutvarkykite šiltnamio vidų ir teritoriją aplink

Pašalinus augalų liekanas, šiltnamį reikia kruopščiai išvalyti. „Sanitarinis šiltnamio valymas profilaktiškai atliekamas sezono metu, tačiau rudenį tai daryti – būtina. Valydami šiltnamį, nepamirškite jame suvešėjusių piktžolių ir nepalikite jų kitiems metams – išraukite“, – patarė N.Rakickas. Valymui naudokite kasdienes priemones – paprastą vandenį ir šepetį. Paskutinis darbas prieš žiemą – perkasti šiltnamio dirvą. Tai geriausia atlikti lapkričio mėnesį, jokiu būdu to darbo nepalikti pavasariui.