Scanpix nuotr.

Sužalojimas buvo sunkus, pavojingas gyvybei. Bet nukentėjęs asmuo, padvelkus įkalinimo bausme smurtautojui, šiam… atleidžia, prašo teismo tik nebausti griežtai. Dažniausiai būtent taip teisme baigiasi smurto artimoje aplinkoje istorijos – nukentėjusieji dažniau linkę taikytis su savo skriaudikais. Galbūt dėl tokio požiūrio į smurtą ir smurtautojus niekaip ir nepavyksta išrauti smurto iš mūsų kasdienybės.

Kruvinas gimtadienis

Neseniai Kauno apygardos teismas išnagrinėjo tris panašias smurto šeimoje bylas. Visų jų baigtis tokia pati – smurtautojų pasigailėta, jais patikėta, jie palikti laisvėje, nors visiems grėsė mažiausiai dveji įkalinimo metai.

Kaunietė Erika Z. (29 m.), viena auginanti dvi mažametes dukreles (3 m. ir 4 m.), gyvena kartu su savo broliu Vytautu (24 m.). Šis kartais ir dukterėčių aukle pabūna, kai reikia. Tik brolis ir sesuo nuo seno gyvena „tradiciškai“ – kaip patys neslėpė, kilusius konfliktus linkę spręsti smurtu.

Pernykštės liepos 12-ąją, iškart po Erikos gimtadienio, jau nebeapsieita be policininkų ir be greitosios pagalbos, nes Vytautas buvo padurtas peiliu – du kartus smogta jam į pilvą. Pajutęs, kad sparčiai silpsta, sužalotasis paprašė sesers Erikos, kad ji iškviestų medikus.

Kai atvyko policininkai ir medikai, Vytautas apie tai, kas jį sužalojo, nesakė, tik buvo akivaizdu, kad vyrui būtina skubi medikų pagalba. O tuo metu Erika vieniems aiškino, kad brolį ji radusi bute jau sužalotą ir silpstantį, kitiems – kad jis pats susižalojęs. Pareigūnams buvo aišku tik viena – incidentas įvykęs bute, nes jame buvo nemažai kraujo pėdsakų.

Pasigedo cigarečių…

Netrukus Erika Z. pareigūnams prisipažino brolį peiliu sužalojusi pati. Moteris pasakojo, kad išvakarėse bute nedidelė kompanija šventė jos gimtadienį. Kitą dieną Erika išskubėjo į darbą ligoninėje, kur dirba valytoja. Vidurdienį sugrįžusi namo Erika sulaukė dar vieno sveikintojo. Šis buvo dosnus – atsinešė kelis butelius alkoholio. Kompanija juos ir ištuštino.

Vienu momentu neblaivi Erika nuėjo į balkoną parūkyti, tačiau cigarečių įprastoje vietoje neberado. Todėl moteris užsipuolė brolį, kad jis surūkęs visas jos cigaretes, o neblaivus brolis iškart supyko. Jis stūmė seserį, pagrasino tvosiąs jai per galvą. Tuomet Erika, esą pabūgusi, kad gali būti sužalota, griebė nuo spintelės peilį ir juo porą kartų dūrė broliui. Pataikė į pilvą. Brolis nuėjo į vonios kambarį.

Kai Erika atsitokėjo ir išgirdo brolio prašymą kviesti medikus, tai ir suprato, kad „prisižaidė“.

Sužalotas brolis kurį laiką buvo gydomas, medikai teigė, kad jis buvo sužalotas sunkiai ir pavojingai.

Erikai Z. tą vakarą policininkai nustatė vidutinį girtumo laipsnį – 2,27 promilės alkoholio kraujyje. Įtarta moteris parą praleido areštinėje.

Teismo dovana

Šią šeimos dramą neseniai išnagrinėjęs teismas nustatė, kad iki tol neteista, tačiau administracine tvarka bausta jauna kaunietė, dviejų mažylių mama, darbovietėje vertinama teigiamai, peilio prieš brolį griebėsi staiga, iš baimės ir pykčio, mat brolio elgesys prieš tai buvęs nepriimtinas – vaikinas provokavęs rimtą konfliktą.

Pats nukentėjęs brolis teismo dieną sakė esąs jau visai sveikas, tikino, kad seseriai seniai atleidęs, jiedu susitaikę, o jis net jokio ieškinio jai nepareiškęs, abu ir toliau gyvenantys kartu. Kaunietis prašė teismo griežtai nebausti jo sesers – pasigailėti.

Teismas ir pasigailėjo. Pritaikė kaltinamajai Baudžiamojo kodekso straipsnį, leidžiantį paskirti švelnesnę bausmę. O už sunkų brolio sužalojimą Erikai Z. grėsė laisvės atėmimas nuo 2 iki 12 metų. Bet kai teismas pasisakė už švelnesnę bausmę, nes palankiai įvertino ne vieną bylos detalę (sesuo dūrė brolio išprovokuota, smogė peiliu tik 2 kartus, pati kvietė medikus, pripažino kaltę, apgailestavo dėl įvykio, susitaikė su broliu, neteista, susitarė su Ligonių kasa, kad palaipsniui atlygins brolio gydymu padarytą materialinę žalą), ir tai, kad dvi mažylės gali tapti globos namų auklėtinėmis, jeigu jų mama atsidurtų už grotų, tai grėsusi įkalinimo bausmė kaipmat sutirpo iki itin švelnios laisvės apribojimo bausmės 2 metams. Tai reiškia, kad nuteistoji gyvens laisvėje, kaip iki šiol, tačiau įpareigota negirtauti, nenusikalsti ir neatlygintinai dirbti 100 valandų sveikatos priežiūros, globos ir rūpybos įstaigose ar nevalstybinėse organizacijose, kurios rūpinasi neįgaliaisiais, nusenusiais ar kitais pagalbos reikalingais žmonėmis.

Taigi švelniai nubausta Erika Z., galima sakyti, gavo teismo dovaną ir galimybę įrodyti, kad teismas ja pasitikėjo ne be reikalo. Bet jeigu ši moteris per tuos 2 metus padarys naują nusikaltimą, ji jau bus teisiama ir už jį, ir už brolio sunkų sužalojimą.

Pritrūko kantrybės

Visai tokia pati yra ir jauno kauniečio Juliaus G. (26 m.) bylos baigtis. Anksčiau neteistas vyras teisme atgailavo dėl praėjusių metų spalio 23-iosios vakarą savo namuose nesuvaldytų nervų, kai jį, visiškai blaivų, iš pusiausvyros išvedė girtas tėvas (54 m.). Šis šlaistėsi po butą, šūkavo, kėlė triukšmą.

Toks tėvo elgesys alkoholio išvis nevartojančiam jo sūnui, švelniai tariant, labai nepatiko. Juliaus kantrybė trūko, kai jis pamatė, kad virtuvėje didžiulė netvarka ir sudaužyta indų. Į priekaištus tėvas atsakinėjo riksmu ir keiksmais. Todėl Julius, paties teigimu, net nejautė, kaip, tvarkydamas virtuvę ir girdėdamas girto tėvo sapaliones, staiga pačiupo atlenkiamą peilį ir smogė juo tėvui.

Vienintelio dūrio į pilvą būta taiklaus ir gilaus. Kaip vėliau nustatė medikai, greitąją skubiai išsikvietus pačiam sužalotajam, vyrui buvo sužaloti net vidaus organai. Prireikė skubios operacijos, nelaimėlis buvo gydomas.

Tačiau sūnaus sužalotas tėvas jau nuo pirmos dienos tyrėjams kartojo, kad dėl visko esąs kaltas jis pats – buvęs agresyvus ir kėlęs grėsmę, nervinęs sūnų. „Dabar jau esu pasveikęs, su sūnumi susitaikėme, jokių konfliktų namie nebebūna, nes nuo to karto aš nebegeriu alkoholio, – teisme kalbėjo tėvas. – Nereikia sūnui skirti nelaisvės.“

Teismas ir neskyrė, nes vėlgi visos bylos aplinkybės leido nudžiuginti teisiamąjį švelnesne, nei numato įstatymas, bausme. Kaip jau minėta, Julius G. nuteistas irgi taip pat, kaip ir savo brolį sužalojusi kaunietė Erika Z., – tik laisvės apribojimo bausme. Juolab kad Julius G. jau net ir žalą Ligonių kasai atlyginęs – dar iki teismo sumokėjo 570 eurų už sužaloto tėvo gydymą. Teismas apibendrino, kad teigiamai vertinamas jaunas vyras „nėra linkęs nusikalsti, o tąkart nusikalto atsitiktinai“.

Padėjo motinos liga

Gailestingas teismas buvo ir dar vienam kauniečiui – Pauliui Č. (44 m.). Nors šis jau ne taip gerai apibūdinamas, nes anksčiau teistas 3 kartus už nesunkius nusikaltimus, tačiau ir šiuo atveju vyrui, peiliu sunkiai sužalojusiam savo tėvą (66 m.), grėsusi 2–12 metų nelaisvės bausmė sutirpo iki laisvės apribojimo bausmės dvejiems metams.

Nustatyta, kad pernai, lapkričio 13-osios vidurnaktį, girtam tėvui peiliu į krūtinę du kartus stipriai smogęs Paulius Č. tai padarė irgi išprovokuotas paties tėvo įkyraus elgesio. Tiesa, pats Paulius Č. tuo metu irgi buvo šiek tiek neblaivus – jam buvo nustatytas lengvas girtumo laipsnis. Be to, nustatyta, kad Paulius Č. turi šiokių tokių psichikos sveikatos problemų, todėl buvo pavartojęs antidepresantų. O alkoholio ir medikamentų „kokteilis“ vyrą paskatinęs elgtis agresyviai.

Teismui nepavyko išaiškinti konflikto detalių ir tikslios priežasties, nes ir nukentėjęs tėvas, ir apkaltintas sūnus tikino negalį atsiminti, kas įvykę, tačiau sūnaus kaltė smogus tėvui peiliu nenuginčyta. Tai liudijo ir vienintelė kartu bute buvusi Pauliaus Č. mama ir sužalotojo žmona. Nors moteris yra neįgali ir gyvena tik namiškių padedama, tačiau paaiškinti, kad sūnus peiliu dūrė tėvui, ji galėjo. Moteris teigė, kad rimtos priežasties net nebuvę – tiesiog apsižodžiavę du neblaivūs vyrai.

Motinos liga, galima sakyti, ir išgelbėjo Paulių Č. nuo nelaisvės bausmės, nes moteriai labai reikalinga nuolatinė sūnaus pagalba. Atleido sūnui ir sunkiai sužalotas, bet pasveikęs tėvas. Jis pripažino teismui pats blogai elgęsis, tad ir išprovokavęs sūnų. Užtat, anot tėvo, kruvinasis įvykis šeimoje pačių įvertintas kaip gyvenimo pamoka. „Jokių pretenzijų sūnui neturiu, ieškinio nereiškiu, toliau gyvename kartu“, – sakė buvęs sužalotas kaunietis.

Švelniu teismo nuosprendžiu pamalonintas Paulius Č. dar įpareigotas sumokėti Ligonių kasai 590 eurų už jo sužaloto tėvo gydymą ir nevartoti alkoholio bei kitų psichiką veikiančių medžiagų. Nuteistasis teisėsaugininkų akiratyje bus mažiausiai dvejus metus, kaip nurodė teismas.

Irena ZUBRICKIENĖ