Visiškai naują rajone projektą pristatė jo vykdytojai. Autorės nuotr.

Užsimojus gelbėti įvairių sunkumų patiriančias šeimas, rajone nuo liepos pradžios teikiamos naujos joms skirtos paslaugos. Šitaip tikimasi užkirsti kelią socialinėms problemoms, kurių rajone ir taip apstu. Projektas įgyvendinamas Europos Sąjungos lėšomis.

Pasak savivaldybės Vaiko teisių apsaugos ir socialinės paramos skyriaus vedėjos Astos Leonavičienės, mūsų rajonas – ne vienintelis, kurį pasiekė šios naujovės. 2016 m. Vyriausybėje buvo patvirtintas veiksmų planas, apimantis socialines paslaugas, kurios būtų teikiamos problemų turinčioms šeimoms.

Buvo skirta lėšų kiekvienai savivaldybei. Mūsų rajono savivaldybei skirta 282 518,54 Eur įgyvendinti projektą „Kompleksinių paslaugų šeimai plėtra Ukmergės rajone“. Galima projekto trukmė – iki ketverių metų, kiekviena savivaldybė, anot vedėjos, gali rinktis, per kiek laiko jį įgyvendinti.

Organizuoti šeimoms skirtas paslaugas turi nevyriausybinis sektorius, kuris tampa projekto partneriu. Jam skiriama ne mažiau kaip pusė projektui tekusios sumos.

Tik viena

„Nevyriausybinės organizacijos rajonuose galėjo teikti savo siūlymus, nes buvo skelbtas joms skirtas konkursas. Ir nors turim tikrai daug socialinėje srityje veikiančių tokių organizacijų, atsiliepė tik viena – VšĮ „Lyderių karta“. Ji pateikė paraišką, atitinkančią visus projekto reikalavimus, todėl buvo patvirtinta partneriu savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu ir su ja pasirašyta sutartis“, – pasakojo A. Leonavičienė.

Anot jos, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, tvirtinusios su projektu susijusias tvarkas, reikalavimai itin griežti: „Smulkmeniškai žiūrėjo į mūsų siūlomas veiklas, tikslines projekto grupes. Turim atsiskaityti ir projektą kuruojančiai Europos socialinio fondo agentūrai. Todėl išsamiai analizavom rajono situaciją, skaičiavom, kiek galėtų būti paslaugų gavėjų, nes žinom, kiek žmonių lankosi mūsų skyriuje, kitose institucijose.“

Manoma, kad iš viso projektas galėtų būti naudingas apie 400 gavėjų, t. y. šeimų. Vienai šeimai tektų ne viena kuri nors paslauga, bet jų kompleksas. Jei paaiškės, kad to reikia daugiau šeimų, bet projekto pinigų nebeužtenka, būtų ieškoma ir kitų finansavimo šaltinių. Kadangi, A. Leonavičienės teigimu, skirta „suma nėra labai didelė“, projektą savivaldybė vykdys trejus metus.

Net ir senjorams

„Rajone teikiama pagalba socialinės rizikos šeimoms, o dabar savivalda turės galimybių padėti ir kitoms šeimoms, kurios irgi turi įvairių problemų, patiria krizių“, – penktadienį projekto pristatymo savivaldybėje metu kalbėjo meras Rolandas Janickas.

Tai – ir jaunos, vaikus auginančios ar tėvystei besiruošiančios šeimos, ir net garbaus amžiaus poros. Taip pat šeimos, patiriančios sunkumų dėl vaikų auklėjimo, skyrybų, šeimos ir darbo įsipareigojimų derinimo, nedarbo, netekčių, ligų, kitų veiksnių.

Joms bus teikiamos konkrečios paslaugos, kurioms per metus skirta apie 80 tūkst. eurų. Šeimai tai nieko nekainuos: atlyginimai bus mokami paslaugas teiksiantiems specialistams. Jie daugiausia bus kviečiami iš kitų rajonų.

„Ne dėl to, kad neturėtume kvalifikuotų specialistų. Tiesiog mūsų rajono bendruomenė ne tokia didelė, daug pažįstamų, kuriems tikrai nesinori atsiverti. Pageidaujama, kad niekas neišeitų už šeimos ribų“, – akcentavo savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Agnė Balčiūnienė. Todėl gyventojai raginami nebijoti ieškoti reikiamos pagalbos. Be to, sakė susitikimo dalyviai, ne vienas ukmergiškis dėl tokių paslaugų vyksta į kitus rajonus.

Viskas vietoje

Kad su problemomis susidūrusioms šeimoms nereiktų lankyti įvairių institucijų, visas projekto vykdytojų siūlomas paslaugas bus galima gauti vienoje vietoje. Tarp jų – psichosocialinės paslaugos, pagalba asmenims, išgyvenantiems krizę ar patyrusiems traumuojančių emocinių išgyvenimų (ligos, netektis, skyrybos, smurtas, prievarta), šeimoms, artimiesiems, taip pat pagalba, įveikiant priklausomybes.

Kitos paslaugos – socialinių įgūdžių ugdymo, teisinė pagalba. „Pastarosios rajone dar neturim, – sako A. Leonavičienė. – Poros nesutaria vaikų priežiūros, lankymo, globos klausimais ir visi šeimų ginčai baigiasi mūsų skyriuje, o paskui persikelia į teismą.“

Mediacijos paslaugos bus teikiamos neteisminiam civilinių ginčų taikinamajam tarpininkavimui, siekiant taikaus ginčų, tarpusavio konfliktų sprendimo skyrybų atveju. Jas teiks kvalifikuotas mediatorius. Taip pat bus teikiamos individualios teisininko konsultacijos šeimos teisės klausimais.

Tarp sociokultūrinių paslaugų – šeimos klubai, tėvystės mokymai, meninė saviraiška, žygiai, maisto gamybos ir kitos edukacijos. Planuojama teikti ir vaikų priežiūros paslaugas tėvams (įtėviams, globėjams), auginantiems vaikus nuo trejų metų amžiaus iki kol pradės lankyti bendrojo lavinimo įstaigą. Vienam vaikui priežiūros paslauga teikiama ne ilgiau kaip 4 val. per dieną. Ji užtikrinama tėvams jų dalyvavimo kitose projekto veiklose metu.

Dauguma projekto veiklų organizuojamos VšĮ „Lyderių karta“ patalpose Miškų g. 29. Neseniai pradėjus įgyvendinti projektą, čia jau vyko individualios ir grupinės psichologo konsultacijos.

Pradžia – Šeimos centras

Dalis ES lėšų turi būti skirta projekto koordinavimui. Todėl yra dar vienas jo partneris – savivaldybės įsteigtas Ukmergės šeimos centras, taip pat vadinamas bendruomeniniais šeimos namais. Jis įsteigtas prieš metus rajono savivaldybės tarybos sprendimu, registruotas 2016 m. gruodį.

„Mano funkcijos – konsultuoti, tarpininkauti, nukreipti asmenis, kurie kreipiasi pagalbos, į nevyriausybinį sektorių, kur toliau gaus visas paslaugas“, – sakė naujojo centro koordinatore dirbti ką tik pradėjusi savivaldybės tarybos narė, „darbietė“ Jurgita Vijūnė. Ši įstaiga ir bus pati pirmoji stotelė tiems, kurie nusprendė ieškoti pagalbos. J. Vijūnė pabrėžė, jog teikiant paslaugas ypač svarbūs tarpinstitucinis bendradarbiavimas ir dalijimasis patirtimi, o tai – irgi šio centro rūpestis.

Jis kol kas įsikūręs Vienuolyno g. 17, dirba pirmadieniais–penktadieniais 9–13 val. „Toks laikas – pagal projekto galimybes, tačiau prie jo tikrai neprisirišam. Dėl paslaugų bus galima kreiptis ir kitu gyventojams palankiu metu“, – sakė koordinatorė.

Šeimos centrui numatytos kitos patalpos. Rengiama paraiška sutvarkyti Vytauto gatvėje, šalia miesto ligoninės, esantį ūkinį pastatą, kuriame įsikurtų įstaiga. Tačiau šie darbai dar laukia savo eilės. Tuo labiau kad laukiama pokyčių ir prie pačios ligoninės, kur bus tvarkomas jos parkas, aplinka – iš viso 9 ha teritorija.

Tikisi tęsti

Pasibaigus projekto finansavimui, jį tęsti bus ieškoma kitų galimybių. Tiesa, tai priklausys nuo tokių paslaugų poreikio. Tačiau neabejojama, kad jų tikrai reikės, nes jau dabar daugeliui šeimų reikia padėti spręsti įvairias bėdas. Tarp jų, anot pristačiusiųjų projektą, – ne tik jau minėti rūpesčiai, bet ir alkoholis, smurtas ar tiesiog nesusikalbėjimas, iš kurio taip pat kyla didelių problemų. Teigiama, kad rajone ypač daug skyrybų net ir jaunose šeimose.

www.ukzinios.lt