Giedrės Minelgaitės nuotr.

2018-ieji metai Kėdainių rajono savivaldybei bus lemtingi. Vėl atkeliaus pinigai iš Europos Sąjungos. Jie bus skirti pastaruoju metu ir dar prieš keletą metų numatytiems projektams finansuoti. Kadangi ir su negausiu projektų skaičiumi savivaldybė sunkiai susitvarko, o su kai kuriais ir visai nesusitvarkė, nutarta iš anksto imtis pertvarkų – optimizuoti skyrių darbą sujungiant Statybos ir komunalinio ūkio skyrių su Turto valdymo skyriumi.

Rajono vadovybės teigimu, šie pokyčiai užtikrins sklandesnį projektų vykdymą, nors kai kurie kiti rajono Tarybos nariai stveriasi už galvų retoriškai klausdami – kaip galima priimti tokius sprendimus, kurie realios naudos neduos ir bus tik „kosmetiniai“? Juolab kad abu šie jungiami skyriai atlieka labai daug funkcijų, tad, juos sujungus į vieną, specialistams dirbti būtų dar sunkiau. Ar tokiu atveju bus galima tikėtis sėkmingesnio projektų įgyvendinimo, matyt, tik laikas parodys.

Pakeitimai tik „kosmetiniai“

Naujasis skyrius vadinsis Statybos ir turto skyriumi. Etatų skaičius jame nesikeis, tad papildomos lėšos, bent jau kol kas, skyriams sujungti nereikalingos. Rajono mero teigimu, sujungti skyriai leis dirbti sklandžiau, be to, vienas iš dabar skyriuose dirbančių žmonių dirbs vien tik su projektais.

Matyt, taip tikimasi nusikratyti antrus metus iš eilės prikibusios neveiksnios savivaldybės etiketės.

Vis dėlto ne visiems Tarybos nariams šie pokyčiai atrodo tinkami. Be to, jiems nepritarė ir Ekonomikos ir biudžeto komitetas.

„Koks pagrindinis šio pakeitimo tikslas? Pagreitinti, paspartinti investicinius projektus? Ar efektyvinti Statybos ir komunalinio ūkio skyriaus darbą? Kyla abejonių, ar šis, sakyčiau, kosmetinis pakeitimas pajėgtų išspręsti investicinių klausimų problemas – tos pačios „Saulutės“, apie kurią nuolat kalbame, ar kitus ateities projektus“, – tokiu valdančiųjų sprendimu abejoja rajono Tarybos narys Stanislovas Blinstrubas.

„Mes galvojame, kad šis sujungimas duos tam tikros papildomos sinergijos. Projektų daugėja, objektų daugės, 2018 metais jų pasipils kaip iš gausybės rago. Skyrius turi dirbti daug, kruopščiai ir darniai. Mes turėsime ir vieną darbuotoją, kuris betarpiškai dirbs su projektais, kurie pas mus atkeliaus. Aš manau, kad sujungimas duos teigiamą postūmį ir pagerės darbas bei rezultatai“, – tikino S. Grinkevičius.

Paklausius mero galima pagalvoti, kad nauji projektai ims ir staiga nusileis iš dangaus. Tačiau tie, kurie bent kiek domisi tuo, kas vyksta rajono savivaldybėje, gerai žino, jog tie projektai jau seniai suplanuoti, įtraukti į rajono strateginius planus ir patvirtinti rajono Tarybos. Ir su jais intensyviai dirbama jau keletą metų. Ypač savivaldybės Strateginio planavimo ir investicijų skyriuje. Taigi labai sunku suprasti, kas čia nauja. Nebent naujiena ta, kad gal pagaliau pajudės seniai patvirtinti projektai, kurie iki šiol taip ir nebuvo pradėti įgyvendinti.

Problemų neišspręs?

Abejones dėl skyrių sujungimo naudos išreiškė ir daugiau Tarybos narių. Išsakytos mintys leido suprasti – tokioje situacijoje sunku tikėtis esminių pokyčių.

„Labai daug problemų yra Statybos ir komunalinio ūkio skyriuje. Būtų gerai, kad atsirastų ta sinergija. Tačiau iš šio jungimo jokios sinergijos aš nematau – iš kur ji galėtų atsirasti? Didžiausios problemos skyriuje yra būtent dėl vadybos kokybės – kalbu apie sutarčių sudarymą, tolesnį jų vykdymą ir kontrolę.

Manau, kad bus atliktas veiksmas, bet rezultatų jis neduos, nes pakeitimų vadybos kokybėje aš nematau jokių“, – kalbėjo buvęs ilgametis meras, rajono Tarybos narys Viktoras Muntianas.

Juozas Gaidamavičius, anksčiau vengdavęs kalbėti apie aukščiausios rajono valdžios atsakomybes, šį kartą taip pat išdrįso mesti kelis akmenis į jos daržą.

„Šios problemos, apie kurias mes kalbame, yra ne vien skyriaus problema. Pastangas turi dėti administracijos direktorius, pavaduotojai, ir, žinoma, meras. Mes puikiai žinome, kad projektams ir jų finansavimui gauti reikalingi antpečiai. Skyrius daro savo darbą viduje – pasirašo sutartis, kuruoja projektus, kontroliuoja darbus. Tačiau kai kalba eina apie pagrindinį projektų ruošimą, pinigų skyrimą ir kuravimą – visa tai turėtų būti iš aukštesnio lygio“, – lakoniškai pasisakė politikas.

Rimgaudas Rimošaitis taip pat teigė esąs neįtikintas tokių pokyčių naudos: „Statybos ir komunalinio ūkio skyrius turi būti labai stiprus. Kuo šis sujungimas padės – nežinau. Manęs neįtikino, kad šis sprendimas pasiteisins.“

Kažką daryti buvo būtina

Atsakydamas rajono meras tepasakė, kad kažką daryti buvo būtina, mat jeigu situacija būtų likusi tokia pati, kokia buvo anksčiau, Tarybos narių nepasitenkinimas būtų garantuotas.

Taigi kažkas ir buvo padaryta, o to kažko rezultatai – nei daug nei mažai – kaip tikėjimas Dievu.

„Mes turėjome dilemą – ką daryti? Galėjome nieko nedaryti ir palikti viską, kaip buvo. Žinau, kad daugeliui Tarybos narių tai nepatiktų. Manau ir tikiu, kad šis variantas yra geresnis, nei buvo iki šiol. O tikėti ar netikėti juo – na tas pats, kas Dievu tikėti. Čia mūsų pasirinkimas – vieni tiki, kiti ne“, – tik tokius argumentus pasitelkė rajono galva, taip ir nesugebėjęs aiškiai įvardyti, kas bus daroma, kad investicinių projektų vykdymas savivaldybėje nestrigtų.

O mums, eiliniams rajono gyventojams, belieka tik viltis ir tikėjimas, kad Dievulis mūsų neapleis ir pagelbės šioje sudėtingoje situacijoje.

Eglė KUKTIENĖ

 

www.rinkosaikste.lt