Algimanto Barzdžiaus nuotr.

Užaugę medžiai savo šaknimis Pelėdnagių apylinkėse suardė sovietmečių įrengtą ir ilgą laiką sėkmingai funkcionavusią drenažo sistemą. Dėl to skęsta laukai, kuriuose auginami runkeliai, vanduo semia gyvenamųjų namų rūsius. Gyventojai kreipėsi pagalbos į savivaldybę, tačiau šios atstovai tik rankomis skėsčioja ir sako, kad problemą turi spręsti patys gyventojai.

Skęsta laukai

„Kiekvienais metais susiduriame su ta pačia problema – po smarkesnio lietaus ar liūčių skęsta laukai. Vanduo užsemia net gyvenamųjų namų rūsius, žmonės patiria nemažai nuostolių.

Kreipėmės pagalbos į savivaldybę, tačiau, kaip ir buvo galima tikėtis, jos atstovai pareiškė, kad savivaldybė neturi pakankamai lėšų melioracijos sistemai sutvarkyti. Manau, kad vamzdynas buvo suardytas, kai šalia vienas po kito buvo statomi namai. Mums, vyresnės kartos atstovams, buvo įskiepytas priesakas – jeigu kasant pažeidi vamzdį, jį privalu sutvarkyti.

Nežinau, kas turėtų visa tai sutvarkyti. Po didesnių liūčių skęsta laukai, kuriuose auginame runkelius. Nei su technika įvažiuosi, nei pėsčias įeisi – batus palikti galima“, – „Rinkos aikštei“ sakė Pelėdnagių seniūnijoje ūkininkaujanti Genė Gembeckienė.

Pažeista drenažo sistema

Kėdainių rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas patvirtino sulaukęs ūkininkės G. Gembeckienės pranešimo apie užtvindytus žemės plotus.

Po liūčių kenčia javų laukai./ A. Barzdžiaus nuotr.

Po liūčių kenčia javų laukai./ A. Barzdžiaus nuotr.

Pasak valdininko, į Pelėdnagius buvo nusiųsti savivaldybės specialistai, kurie vietoje įvertino susidariusią situaciją.

„Esmė ta, jog toje vietoje, kur susiformavo bala, prie sausinimo sistemos atšakų auga kaštonų eilė. Medžiai auga vienas prie kito, tad natūralu, jog šaknys pažeidė drenažo sistemą ir ji nebefunkcionuoja kaip turėtų“, – sakė A. Žvikas.

Žmonių bėdos – tik jų pačių reikalas?

Pasak Žemės ūkio skyriaus vedėjo, spręsti šią problemą ir turėtų patys gyventojai, ypač žemės, kurioje auga savo šaknimis vamzdžius užkišę medžiai, savininkas. Juos iškirtus būtų galima tvarkyti lauko nusausinimo sistemą, sugadintus jos komponentus pakeičiant naujais.

Tačiau tai ne vienintelė problema, ir iškirtus medžius, dar neaišku, ar laukus pavyktų efektyviai nusausinti.

„Kitoje pusėje esantis šį lauką nusausinti galintis, link tvenkinio besidriekiančios drenažo sistemos rinktuvas kerta gyvenamųjų namų teritorijas. Neabejoju, kad statant namus jis buvo visiškai sugadintas. Mūsų turimuose dokumentuose šis rinktuvas yra pavaizduotas, bet tikimybė, kad stovint namui prie namo jis galėtų bent funkcionuoti, yra lygi nuliui“, – sakė A. Žvikas.

Pasak savivaldybės atstovo, ketinama kalbėti su gyventojais ir ieškoti susidariusius situacijos sprendimo būdų.

„Vienintelė išeitis, kaip būtų galima nusausinti apsemiamą teritoriją – iškirsti medžių eilę. Tačiau čia jau reikalingas bendras visų gyventojų sutarimas, nes, kaip žinia, pradėjus kirsti medžius, neretai sulaukiama nemažo pasipriešinimo“, – sakė A. Žvikas.

 

www.rinkosaikste.lt