Scanpix nuotr.

Policijos statistikai teigia, kad iš 214 asmenų, pernai Lietuvoje įkliuvusių dėl nužudymų, 17 buvo paaugliai iki 17 metų. Dar keli tokie jaunuoliai buvo 17–18 metų. Panašus nepilnamečių žudikų skaičius buvo ir 2014-aisiais. Taigi paauglių, susigadinusių savo gyvenimą nužudymu ir nutraukusių kitų gyvybę, nemažėja, nors nemažai tokio amžiaus vaikų tėvai vis išsiveža emigruodami iš Lietuvos. Po plikais skaičiais slepiasi skaudžios, tragiškos kasdienybės dramos.

Kalėti – 9 metus

Viena tokių dramų neseniai buvo detaliai prisiminta Kauno apygardos teisme. Kaunietis Vygantas B., po kelių mėnesių sulauksiantis pilnametystės, šį gimtadienį sutiks už grotų. Nelaisvėje paauglys gyvena jau nuo 2014-ųjų rugpjūčio 17-osios, kai peiliu mirtinai subadė bendraamžį savo pažįstamą Edgarą M. (17 m.).

Tragedija vos per kelias minutes įvyko Kaune, Ukmergės gatvėje, šalia daugiabučio namo. Popietę, kai visai šviesu ir nemažai praeivių aplinkui. Ir tuo momentu netoli abiejų minėtų paauglių, neva turėjusių pasikalbėti, buvo keli jų pažįstamieji, tačiau jie vėliau teisme tikino, kad viskas įvyko taip staiga, jog nespėta užbėgti tragedijai už akių.

Už paauglio Edgaro M. nužudymą teismas paskyrė Vygantui B. kone pačią griežčiausią bausmę, kokia tik galima nepilnamečiams Lietuvoje (iki 10 metų nelaisvės) – pasiuntė kaunietį kalėti 9 metus.

Griežtą bausmę lėmė ir Vyganto „kriminalinis stažas“ – jis jau iki tol, vos prieš 2 mėnesius, buvo nuteistas už vagystę – įpareigotas naktis leisti namie, pradėti dirbti arba įsiregistruoti Darbo biržoje, arba mokytis ir neatlygintinai per 4 mėnesius dirbti 40 valandų sveikatos priežiūros ar globos ir rūpybos įstaigose, ar panašiose organizacijose. Taip pat šis kaunietis ir anksčiau jau buvo įkliuvęs dėl kito vaikino sužalojimo peiliu, tačiau susitaikė su nukentėjusiuoju.

Atrodo, žiauraus nusikaltimo link eita tarsi laiptais: Vygantas B. buvo nelinkęs leisti laiką prie vadovėlių ir kuo nors rimčiau užsiimti, nes jam labiau patiko prastai lankyti mokyklą, šaipytis ir tyčiotis iš bendramokslių, kaip liudijo mokyklos, kurioje jis mokėsi, pedagogai, žeminti kitus.

Ir patekęs už grotų, kai tik nužudė bendraamžį, Vygantas B. nedaro jokių išvadų dėl savo elgesio. Kaip byloja Kauno nepilnamečių tardymo izoliatoriaus darbuotojų teismui pateikta charakteristika, vaikinas iki teismo buvo surinkęs jau 11 drausminių nuobaudų „kolekciją“. Kaip sakoma, erelis už grotų.

Motina neliaupsino

O koks iki tragedijos Vygantas B. buvo savo tėvams, bent jau teisme nepaaiškėjo. Motina pasinaudojo įstatymo suteikta teise neliudyti prieš savo vaiką. Nors galėjo bent jau geriausius sūnaus būdo ir elgesio bruožus pavardyti, kad jis dėl nužudymo nebūtų laikomas vien tik nemąstančiu smurtautoju. Moteris teisme elgėsi kukliai: tik pasakė, kad nukentėjusiųjų ieškiniai yra per dideli, bet dėl jų, žinoma, paliekanti spręsti teismui.

Dar žinoma, kad po tragedijos Vygantas B. taksi automobiliu parskubėjo pas mamą, pasisakė jai, ką padaręs, tad ši jį tuoj pat, abiem sėdus į tą patį laukusį taksi, palydėjo į policiją prisipažinti. Beje, kai pastaruoju metu vis dažniau įprasta, kad tokius sunkius nusikaltimus įvykdo alkoholiu ar kvaišalais apsisvaiginę asmenys, tai čia – ne apie Vygantą B. Jis žudiku tapo būdamas ir blaivus, ir psichiškai sveikas.

Nuoširdžiai gailisi?

Įgijęs 9 klasių išsilavinimą, Vygantas B. pastaruoju metu niekur nebesimokė ir nedirbo.

Savo kaltę kaunietis teisme pripažino, tačiau parodymus duoti ir aiškinti tragedijos aplinkybes atsisakė – neva to jau nepamena. O teismas tokią poziciją įvertino prastai: esą nors paauglys ir prisipažino, ir tikino, kad nuoširdžiai gailisi, – ir tai galėtų būti jo atsakomybę lengvinanti aplinkybė, tačiau, neduodamas parodymų teisme, vaikinukas išsidavė, kad jo nuoširdumas – tik deklaratyvus (prispirtas gailėtis, reikia gailėtis). Juolab kad iki pat nuosprendžio teisiamasis nerado momento atsiprašyti nužudyto paauglio tėvų ir nerodė jokio noro nors kiek atlyginti jiems padarytą žalą. Tokia teismo išvada užtat ir paliko kaltinamąjį be jokių „nuolaidų“ skiriant galutinę bausmę.

Be įkalinimo 9 metams, nuteistasis dar įpareigotas ilgai gyventi su skolos našta, nes teismas priteisė iš jo (arba iš jo tėvų, kol nuteistam sūnui sukaks 18 metų) per 2000 eurų Ligonių kasai už sužalotojo gydymą, 75 000 eurų – nužudytojo tėvams kaip moralinę žalą (šie buvo pareiškę per 174 000 eurų žalą), per 1000 eurų – už advokatų paslaugas, per 3000 eurų – nužudyto vaikino laidojimo išlaidų. Tokie įpareigojimai jaunam vaikinui – tikrai ne pagal jo pečius…

Mįslingas pokalbis

Visos šios bėdos ir gedulas dvi šeimas, kuriose augo panašaus amžiaus Vygantas B. ir Edgaras M., užklupo po to, kai šie paaugliai, sieti kažkodėl nesantaikos, lemtingąją popietę susitiko prie Edgaro M. namų. Teismas nenustatė tikrosios nesantaikos priežasties, nes teisiamasis jos neišdavė, o kartu tylėjo ir keli galėję tai žinoti liudytojai. Dar iki teismo Vygantas B. teigė tyrėjams, kad mirtinas smurtas tikrai nebuvo planuotas. Esą savo santykius tuokart po buvusio konflikto aiškinęsi Edgaras M. ir Vyganto B. draugas Evaldas. Pats Vygantas B. nesikišęs, tačiau buvęs šalia. Kai vienu momentu Evaldui kažkas paskambinęs ir jis paėjęs toliau, kad ramiai pasikalbėtų, Vygantas B. likęs kartu su Edgaru M. laukti. Anot kaltinamojo, tuomet Edgaras M., pažinotas nuo vaikystės, buvęs bendramokslis, kažkodėl čiupęs rankomis jam už striukės ir riktelėjęs: „Gaidy, užmušiu aš tave!“. Nebelikę nieko kito, kaip įrodyti, kad Vygantas B. – ne gaidys. Tad jis išsitraukęs savo rankinėje turėtą atlenkiamąjį peilį – „plaštakę“ – ir puolęs smūgiuoti juo priešininkui už įžeidimą. Buvęs įsikarščiavęs, tad bedęs peiliu ne kartą ir nežiūrėjęs, kur pataiko. Po to palikęs sužalotąjį ir pabėgęs miškelio link. Paskui važiavęs taksi automobiliu pas močiutę, kur tuo metu buvusi jo mama. Kur tuo momentu buvęs Vyganto B. draugas Evaldas, neva dėl kurio jis tąkart atėjęs susitikti su Edgaru M., kaltinamasis teigė nematęs.

Daugiabučio namo gyventojai nusikaltimo momento negalėjo matyti, nes paaugliai bendravo stovėdami prie šoninės namo sienos, kur nėra langų ir laiptinių.

Beje, Vygantas B. nenorėjo teismui aiškinti, iš kur jis gavęs „plaštakę“ ir kodėl ją nešiojęsis, kodėl atsinešęs į susitikimą su bendraamžiais.

Spėjo išduoti žudiką

Sužalotas Edgaras M. parėjo į savo butą, nes viskas įvyko prie jo namų, ir dar spėjo pasakyti patėviui, kad jį sužalojo Vygantas B. Šis esą ir anksčiau jam jau grasinęs žiauriu smurtu. Dėl ko, Edgaro M. namiškiai sakė nežinoję.

Motina teikė pagalbą merdinčiam sūnui, iškviesti greitosios pagalbos medikai tuoj išsivežė nelaimėlį į ligoninę, tačiau po kelių valandų Edgaro M. gyvybė užgeso.

Ekspertai nustatė, kad Edgaras M. peiliu buvo sunkiai sužalotas į pilvą, krūtinę, nugarą, ranką – vaikinui durta mažiausiai 7 kartus. Mirtis jaunuolį ištiko dėl vidinio ir išorinio nukraujavimo.

Policininkai surado kelis jaunuolius, kurie, tą lemtingą momentą eidami pro namą Ukmergės gatvėje, matė besikalbančius pažįstamus paauglius – matė ir juos susikibusius. Šie praeiviai tapo liudytojais.

Teismas nustatė, kad nesurinkta jokių duomenų, jog Edgaras M. savo elgesiu būtų kėlęs mirtiną grėsmę su juo prie namo likusiam Vygantui B. Vadinasi, šiam švaistytis peiliu nebūta jokio reikalo. Teismas paskelbė, kad nusikaltimas įvykdytas dėl ankstesnių Edgaro M. ir dabar jau nuteistojo konfliktų, nors apie juos kaltinamasis nebuvo linkęs kalbėti. Jis jau išmokęs elgtis taip, kaip elgiasi patyrę kaliniai, seniai užmetę pamokas, vadovėlius, būrelius, vakarėlius…

Tik faktai:

Neseniai 16-mečio paauglio smurto mirtina auka vos netapo Virbalio miestelio gyventojas Algirdas V. (45 m.), kol nesugalvojo pasiskolinti eurų iš kaimyno ir duoti juos įžūliam užpuolikui.

Algirdą V., ramaus būdo vienišių, jo namie metaliniu strypu į įvairias kūno vietas daužė ir dar spardė pažįstamas miestelio gyventojas V. (16 m.), užėjęs vėlų vakarą, keikęs ir reikalavęs duoti 20 eurų – antraip grasinęs nužudyti.

Chuligano prigrasintas tylėti sužalotasis kentė skausmus kone savaitę, o tada kreipėsi į medikus ir sužinojo, kad jam sulaužyti peties kaulai.

Įdomu, kad dabar jau įtariamo paauglio vyresnysis brolis atlieka 6,5 metų nelaisvės bausmę už kaimyno (49 m.) nužudymą 2013-ųjų rudenį, kai pats buvo irgi dar nepilnametis moksleivis (17 m.).

Abiejų vaikinų, užaugusių daugiavaikėje šeimoje, tėvas dar 2001 metais Virbalyje tapo pažįstamojo žudiku ir už tai buvo pasiųstas kalėti 12 metų.

Irena ZUBRICKIENĖ