Lietuviai į Didžiąją Britaniją gabeno įvairiausius ginklus

Vilniaus apygardos teismas (VAT) paskelbė nuosprendį gaujos, tiekusios ginklus britų gangsteriams, nariams. Kiti šios grupuotės nariai to paties teismo nuosprendį išklausė dar 2012 metais.

Tuomet VAT buvo gan griežtas. Grupuotės vadeivai Remigijui Laniauskui, pravardėmis Remyga arba Senis, už nusikalstamo susivienijimo organizavimą ir vadovavimą, ginklų ir narkotikų kontrabandą teismas skyrė net 15 metų laisvės atėmimo – pirmuosius 7 metus praleidžiant kalėjime. Ta bausmė, pridėjus teistumą už prižiūrėtojo įtraukimą į nusikalstamą veiką (įnešė ir perdavė Remygai modemą), pailgėjo iki 17 metų. Pagal tą patį teismo nuosprendį 12 metų nelaisvėje turėtų praleisti Dainius Barzdaitis, pravarde Barzda, 10 metų – Mečislovas Svidiukevičius-Kardas. Dainius Kocimas, pravarde Meistriukas, pripažintas kaltu, tačiau, pritaikius LR BK 39 str., buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės kaip aktyviai padėjęs atskleisti nusikalstamo susivienijimo narių padarytas nusikalstamas veikas.

Andrejų Epančiką ir Saulių Karpą teismas išteisino. Toje pačioje byloje turėjo būti teisiami ir Romas Dumbliauskas, Mindaugas Baležentis ir Raimundas Rinkevičius, tačiau jie tuo metu kalėjo Didžiojoje Britanijoje.

Nusikalstamą susivienijimą Lietuvos kriminalinės policijos biuro (LKPB) pareigūnai išardė 2008-aisiais, talkinant kolegoms iš Didžiosios Britanijos. Ilgą laiką slapta stebėję ir jų pokalbių klausę tyrėjai gaujos narius sulaikė į pagalbą pasitelkdami „Aro“ pareigūnus. Operacijos metu paimti dideli kiekiai šaunamųjų ginklų – pistoletų-kulkosvaidžių, perdirbtų dujinių pistoletų IŽ, šaudmenys. Taip pat per sulaikymo operaciją rasti ir paimti labai dideli kiekiai narkotinių ar psichotropinių medžiagų.

Tyrėjų teigimu, organizuota nusikalstama grupė ilgą laiką organizavo ir vykdė pistoletų-kulkosvaidžių, perdirbtų dujinių pistoletų IŽ su duslintuvais kontrabandą dideliais kiekiais į Jungtinę Karalystę. Ten Sunkaus organizuoto nusikalstamumo tyrimo įstaigos pareigūnai ginklų ir šaudmenų prekeivių tinklą išardė metais anksčiau – 2007-aisiais. Pas lietuvius buvo rasti dujiniai pistoletai IZN 79-8 „Baikal“, pritaikyti šaudyti 9 mm kalibro šoviniais. Nustatyta, kad ginklai buvo vežami vilkikuose sumaniai įrengtose slėptuvėse.

Teisė Snaresbruke

Ginklus Didžiosios Britanijos nusikaltėliams pardavinėjęs M. Baležentis šioje šalyje buvo nuteistas 6 metų ir 8 mėnesių laisvės atėmimo bausme. Kartu su bendrininkais pavojingus ginklus gabenęs alytiškis R. Dumbliauskas buvo nuteistas 5 su puse metų laisvės atėmimo bausme, o R. Rinkevičiui teismas buvo skyręs 6 su puse metų. Juos teisė Snaresbruko Karūnos teismas. Skirtingai nei Lietuvoje byla buvo išnagrinėta trumpiau nei per metus.

Kai britams įkliuvo R. Dumbliauskas, Didžiosios Britanijos spaudoje pasipylė straipsniai, kurių pagrindinis leitmotyvas buvo toks: „Aklas gangsteris iš Lietuvos į Didžiosios Britanijos gatves atnešė mirtį“. Taip buvo rašoma todėl, kad šis lietuvis turi regėjimo sutrikimų. Teisiamas R. Dumbliauskas teigė, jog regėjimo neteko per automobilio avariją, tačiau vietos spaudoje buvo svarstoma versija, kad jo akys, ko gero, buvo sužalotos per gaujų susišaudymą Amsterdame.

Į tėvynę – su antrankiais

Kai vyrai atliko bausmę svečioje šalyje, jie buvo parvežti į Lietuvą ir dar kartą turėjo stoti prieš teismą. Jų advokatai iš karto teisėjų kolegijai pasiūlė bylą nutraukti, nes kaltinamieji antrą kartą teisiami už tuos pačius nusikaltimus. Tačiau teismas atmetė tokį advokatų siūlymą. Bylos nagrinėjimas prasidėjo 2013-ųjų rugsėjį ir užtrūko gan ilgai, nes dėl įvairių aplinkybių pasikeitė net trys teisėjai. Nuosprendį VAT paskelbė tik šiemet sausio 20-ąją.

R. Dumbliauskui dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje ir ginklų bei šaudmenų kontrabandą į Didžiąją Britaniją už grotų teks praleisti dar 4 su puse metų. Pirmuosius metus jis kalės kalėjime, o po to – pataisos namuose. Dėl tų pačių nusikaltimų nuteistas ir R. Dumbliausko bendras Mindaugas Baležentis – jam skirta metais griežtesnė bausmė. M. Baležentis taip pat vienerius metus kalės Lukiškėse. Tuo metu kartu teisiamas Raimundas Rinkevičius buvo išteisintas dėl dalyvavimo nusikalstamo susivienijimo veikloje, bet nuteistas dėl ginklų kontrabandos. Jam teismas skyrė 3 su puse metų nelaisvės. Nuteistiesiems grėsė griežtesnės bausmės, tačiau teismas jas sumažino, nes nusikaltimai, dėl kurių jie buvo nuteisti, padaryti dar 2007 metais, o ir pats bylos nagrinėjimas užsitęsė gan ilgai.

Nuosprendį nuteistieji apskundė ir apeliacine tvarka. Kol teismo verdiktas neįsiteisėjo, vyrai palikti laisvėje.

Subūrė gaują

Apie mirties pardavėjų grupuotės vado R. Laniausko nusikaltimus „Akistata“ yra rašiusi ne kartą. Su Alytaus Baubliais siejamas vyras pirmą kartą už grotų sėdo dar 1997-aisiais. Tą kartą 7 metų laisvės atėmimo bausme jis buvo nuteistas už turto prievartavimą, chuliganizmą, neteisėtą šaunamojo ginklo laikymą. Iš Pravieniškių buvo išleistas, kaip pas mus įprasta, atlikęs tik dalį bausmės – 2001-aisiais. Vėliau „sėdo“ dar ne kartą, o 2006-aisiais R. Laniauskas jau ėmėsi gerokai rimtesnių nusikaltimų. Dabar jau ir teisme įrodyta, kad kaip tik tais metais Remyga kartu su dabar jau mirusiu Karoliu Č. ir Dainiumi Barzdaičiu, organizavo ginkluotą nusikalstamą susivienijimą, kurio tikslas buvo, kaip rašoma kaltinamojoje išvadoje, „neteisėtai disponuoti šaunamaisiais ginklais ir šaudmenimis, vykdyti jų kontrabandą iš Lietuvos į Jungtinę Karalystę, neteisėtai disponuoti labai dideliais narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekiais, turint tikslą jas platinti“.

Dveji metai teisme

Gauja veikė dvejus metus. „Per nusikalstamos veiklos laikotarpį kaltinamieji neteisėtai disponavo ne mažiau kaip 36 savadarbiu būdu perdirbtais dujiniais pistoletais „IŽ-Baikal“, pritaikytais šaudyti 9 mm kalibro šoviniais, ne mažiau kaip 6 pramoninės gamybos automatiniais 9 mm kalibro pistoletais-kulkosvaidžiais ir dideliu kiekiu 9 mm kalibro šoviniais. Nustatyta, kad jie, turėdami tikslą platinti, neteisėtai disponavo ir labai dideliu narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekiu (beveik 3 kg)“, – taip buvo rašoma prokuratūros pranešime perduodant bylą Vilniaus apygardos teismui.

Teisme byla buvo nagrinėta ilgiau nei dvejus metus: perduota 2009-ųjų rugpjūtį, o nuosprendis paskelbtas 2012-ųjų sausį.

Ginklų tiekėjai

Didžiosios Britanijos kriminaliniame pasaulyje lietuviai ilgą laiką garsėjo kaip moterų tiekėjai viešnamiams ir narkotikų vežėjai. Tačiau tie, kam Londone reikalingi ginklai, žinojo, kad iš lietuvių galima nusipirkti ir ginklų. Kai Remyga tuo „verslu“ susidomėjo, ne vienas lietuvaitis už tokius šaudančius „daikčiukus“ jau buvo užsidirbęs tūkstančius, tačiau ne vienas buvo išbandęs ir kalėjimo gultų kietumą Anglijoje. Štai Londono Sautverko kriminalinis teismas Dariui Stankūnui už šaunamųjų ginklų įvežimą į šalį skyrė 10 metų, o Orestui Bubliauskui ir Andriui Gurskui – po 11 metų laisvės atėmimo. Skirdamas bausmes, teisėjas apgailestavo, jog už prekybą tokiais ginklais jo šalyje taikomos bausmės yra mažesnės negu už prekybą narkotikais.

Trys lietuviai buvo sulaikyti per teisėsaugininkų operaciją, kai A. Gurskas įvežė į Didžiąją Britaniją didelę partiją iš dujinių į kovinius perdarytų revolverių.

Evaldas Čingas britams pardavė 18 pistoletų ir buvo nuteistas 7 metams nelaisvės. Ne kartą britų spaudoje minėtas, galima sakyti, vienas garsiausių ginklų kontarbandininkų – Andrius Rauba. Reportažą apie jo veiklą buvo paruošusi net BBC televizija. Britų žurnalistai lankėsi Kėdainiuose, filmavo A. Raubos namus, teigdami, kad iš čia į Angliją atvežami ginklai, kuriais nušautas ne vienas žmogus.

Buvęs veterinarijos gydytojas A. Rauba už ginklų kontrabandą Panevėžio apygardos teisme buvo nuteistas du kartus. A. Raubos veiklą tyręs detektyvas inspektorius Robertas Kaulandas pasakojo, kaip buvo sulaikyti ginklų prekeiviai: „Nuvykome turimu adresu, o ten išėjo vyras su kuprine. Ji atrodė gana pilna. Mes jį pasekėme. Kuprinėje jis turėjo 6 ginklus. Name policija rado automobilį, kurio benzino bake buvo padarytas slaptas skyrius. Jame buvo rasti dar 6 ginklai ir narkotikų. Po savaitės, per kitą operaciją, buvo aptikta dar 18 „Baikalų“.

Per bendras operacijas su muitinės pareigūnais Didžiojoje Britanijoje buvo suimti 6 įtariamieji. Pats A. Rauba buvo areštuotas Lietuvoje. Jau tada detektyvas R. Kaulandas dėl to apgailestavo: „Požiūris į ginklus Lietuvoje yra laisvesnis ir A. Rauba už savo veiklą gaus lengvesnę bausmę“.

Perdirbami Alytuje

Dujiniai „Baikalai“ gaminami Rusijoje, Iževske įsikūrusioje gamykloje. Ten net prie jos vartų šių dujinių pistoletų buvo galima nusipirkti maždaug už 60 eurų. Tokiais dujiniais pistoletais iki 2007-ųjų metų prekiavo ir Lietuvoje esančios ginklų parduotuvės. Buvo ne vienas auksiarankis, kuris šį ginklą lengvai perdarydavo į kovinį ir Didžiojoje Britanijoje toks pistoletas kainuodavo jau iki 1500, jei skaičiuotume eurais. Tie, kurie juos perpardavinėdavo Jungtinės Karalystės juodojoje rinkoje, uždirbdavo dar tiek pat.

Į Londoną buvo vežami ir rimtesni ginklai nei perdirbti dujiniai pistoletai. Britų organizuotų gaujų nariai mielai pirkdavo pistoletus-kulkosvaidžiaus „Agram“. Šie ginklai į Lietuvą buvo įvežti iš Kroatijos. Yra duomenų, kad „Agramais“ alytiškiai buvo apginklavę ir Tulpinius.

Spaudoje buvo rašyta, kad R. Laniausko grupuotė irgi turėjo tokių automatų, tačiau byloje užfiksuota, kad vyrai bandė parduoti pistoletus-kulkosvaidžius „Luger“.

Slėpė akumuliatoriuose

Pareigūnai grupuote, kuriai vadovavo R. Laniauskas, ėmė domėtis nuo 2006 metų rugsėjo mėnesio. Kaip tik tuomet Remyga po 4 mėnesių nelaisvės išėjo iš Alytaus griežtojo režimo kolonijos. Savais kanalais jis susitarė su ginklų pirkliais Londone, kad šie nupirks atvežtus į Didžiąją Britaniją perdirbtus pistoletus „IŽ-Baikal“, mokėdami ne mažiau kaip po 850 Didžiosios Britanijos svarų sterlingų (tuo metu – 4250 litų) už vienetą, ir 9 mm kalibro šovinius, mokėdami ne mažiau kaip 1 Didžiosios Britanijos svarą sterlingą (tuomet – 5 litus) už vienetą. Su Londone gyvenančiais lietuviais dėl ginklų prekybos dažniausiai tardavosi Dainius Barzdaitis.

Andrejui Epančikui, kurį tarpusavyje jie vadino Alkoholiku (jis taip pat turėjo ir Roberto pravardę), buvo duota užduotis surasti vairuotoją, kuris ginklus ir šaudmenis nugabentų į Jungtinę Karalystę. Už tai buvo pažadėtas 3450 litų užmokestis. Ginklai buvo slepiami automobilio akumuliatoriuje. Tai darydavo Dainius Kocimas, pravarde Meistriukas. Meistriukas papasakojo, kad Barzda, kurio sesuo buvo Dainiaus žmona, paprašė, kad jis padarytų automobilio akumuliatoriuje slėptuvę. Nuvažiavę į parduotuvę, jie apžiūrėjo akumuliatorius, išrinko vieną su rankenomis. D. Barzdaitis nuo svainio neslėpė, kad akumuliatorius reikalingas kaip dėžė pistoletams sudėti. Po kurio laiko jis ginklus ir atvežė į D. Kocimo garažą. Abu vyrai įvyniojo juos į plėvelę ir sudėjo į perdirbtą akumuliatorių. Kad ginklai nejudėtų, supakuotus suklijuodavo statybose naudojamu akrilu.

Akumuliatoriai buvo laikomi garažo rūsyje. Už pirmą kartą Meistriukui buvo sumokėti 300 litų ir paliepta nupirkti dar vieną akumuliatorių. Kitą dieną D. Kocimas nupirko antrą akumuliatorių, išardė ir paliko stovėti garaže.

Per keletą kartų į Meistriuko garažus, kurių jis turėjo ne vieną, nes remontuodavo automobilius, vyrai atvežė 12 perdirbtų dujinių pistoletų, pritaikytų šaudyti 9 mm kalibro šoviniais ir ne mažiau kaip 100 tokių šovinių.

Nežinojo, ką veža

Nuvežti akumuliatorius į Londoną už pasiūlytą 1000 eurų sutiko Saulius Karpas, kurį konspiraciniais sumetimais gaujos nariai vadino Vairu.

S. Karpas teisme kaltu neprisipažino, tačiau neslėpė, kad dirbant vilkiko vairuotoju dažnai tekdavo vykti į Angliją ir kartais, žmonių prašymu, nuveždavo jų perduotus daiktus. Kai vienas draugo pažįstamas – o tai buvo Andrejus Epančikas – kartą paprašė nuvežti į Angliją automobilio akumuliatorių ir pažadėjo už tai 1000 eurų atlygį, S. Karpas sutiko tai padaryti, tik paklausė, ar nieko draudžiamo neįdėta į vidų. Andrejus užtikrinęs, jog nieko nėra. Rugsėjo mėnesį A. Epančikas atvežė jam krovininio automobilio akumuliatorių, davė telefono numerį, kuriuo reikėjo paskambinti Londone. Rugsėjo 5-ąją jis nuvežė akumuliatorių į Londoną, paskambino nurodytu numeriu, ir atvažiavę nepažįstami žmonės akumuliatorių išsivežė.

Kai grįžo į Lietuvą, A. Epančikas jam sumokėjo tūkstantį eurų. Teisme S. Karpas tvirtino, apie jokius ginklus nieko nežinojęs ir teismas juo patikėjo, nes Vairas nebendravo su kitais grupuotės nariais, o tik vykdė A. Epančiko prašymus, kuris irgi tvirtino nežinojęs, kas yra akumuliatoriuse.

Sauliaus naudai gal kalba tik toks faktas, kad atvežus trečiąjį akumuliatorių, jam kilo įtarimai dėl mokamų didelių pinigų. Pasikalbėjęs su žmona jis nusprendė akumuliatoriaus į Angliją nevežti ir patarė Andrejui pasieškoti kito vežėjo. Išvažiuodamas į Angliją akumuliatorių paliko namuose ir pasakė žmonai, kad atiduotų jį A. Epančikui. Taip ir buvo – paliktą akumuliatorių Andrejus pasiėmė. Jis bandė ieškoti kito vežėjo, bet jo kalbinti vairuotojai nesutiko rizikuoti.

Kitame numeryje: Vietoj ginklų – policijos siųstuvas

Žilvinas VIZGIRDA